Drodzy Rodzice!
Na tej stronie zamieszczane będą propozycje zabaw i zadań do wykonania w domu
Wykorzystajmy czas kreatywnie, z korzyścią dla pociech. W tym celu będziemy podsyłać pomysły
na wspólne zabawy i prace.
Kochane dzieciaki przez kolejne dwa tygodnie będziemy zajmować się bardzo przyjemną i oczekiwaną przez nas wszystkich tematyką: lata i wakacji. Wakacje to najwspanialszy czas w całym roku. Wszystkie dzieci z utęsknieniem czekają zakończenia roku szkolnego i rozpoczęcia czasu wolnego. Podczas ich trwania można w różny, ciekawy sposób spędzać wolne chwile. Jedni wyjeżdżają nad morze lub w góry, inni odwiedzają rodzinę w Polsce lub za granicą albo zostają w domu. Bez względu na to gdzie spędzicie tegoroczne wakacje mamy nadzieję, że obfitować one będą w wiele ciekawych przygód, miejsc czy znajomości. Zaczynamy:
1 Zumba dla dzieci – “sposób na nudę”
https://www.youtube.com/watch?v=2T6eW_b3saQ
2.Słuchanie opowiadania Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby Wakacyjne podróże.
Od samego rana tata, Olek i Ada planowali podróże wakacyjne. Zapomnieli o porannym myciu, a nawet o przebraniu się z piżam. Gdyby nie mama, zapomnieliby też o śniadaniu.
Szczęśliwie mama przypomniała im o wszystkim. Kiedy byli już umyci, przebrani i najedzeni, wyjęła z szafy wielki globus i postawiła go na podłodze.
– Teraz możecie podróżować palcem po całym świecie.
– Super! – ucieszył się Olek. Bez namysłu zakręcił globusem. Fruuu! Gdyby kula ziemska obracała się tak szybko, wszyscy dostaliby kręćka jakiegoś lub co najmniej zadyszki. Przed oczami Olka, Ady i taty mknęły kontynenty: Ameryka Północna i Ameryka Południowa, Afryka, Europa i zaraz Azja i Australia.
– Tu jedziemy! – Palec Olka zatrzymał rozpędzony świat namalowany na globusie. – Australia, Sydney. Niezłe miejsce. Będzie fajnie. W Australii są kangury i koale.
– W Sydney chciałbym zobaczyć gmach filharmonii – wtrącił tata.
– A będzie tam gmach naszego przedszkola? – spytała Ada.
Olek spojrzał na siostrę z politowaniem. Przecież nikt nie podróżuje do przedszkola, które jest kilka metrów od domu. Zakręcił drugi raz. Jego palec wskazał państwo leżące w Ameryce Południowej.
– Brazylia. Dobry wybór – pochwalił tata. – Są tam wspaniałe plaże. Chętnie poleżałbym sobie – przeciągnął się leniwie.
– Może i ja zaproponuję podróż? – mama zajrzała do salonu. – Chciałabym pojechać z wami do Indii. Zawsze interesowała mnie Azja i jej kultura. Chociaż Afryka też jest ciekawa.
– No pewnie! Jedziemy do Kenii! Do parku z dzikimi zwierzętami. Zobaczymy słonie i żyrafy!
– zawołał Olek ożywiony wizją spotkania dzikiego słonia, a może i lwa.
– A będzie tam nasz park? – nieśmiało spytała Ada.
Wszyscy spojrzeli na nią jak na przybysza z kosmosu.
– Nasz park będzie czekał na ciebie w Polsce. Teraz ja wybieram – powiedział tata. Energicznie zakręcił globusem. Niebieski kolor oceanów i mórz zmieszał się z zielonym, żółtym i brązowym
– kolorami kontynentów. Adzie aż zakręciło się w głowie. Świat na globusie obracał się zbyt szybko. Co będzie, jeżeli palec taty trafi na głęboki ocean? Nie chciałaby spędzić wakacji na oceanie. Tam już z pewnością nie ma znajomego parku ani przedszkola ani placu zabaw z dużą okrągłą piaskownicą.
– Stany Zjednoczone. Waszyngton – zakomunikował tata.
– Jest tam plac zabaw? – spytała Ada.
– Naszego nie ma, są inne. Jest za to Biały Dom i…
– Ale naszego domu tam nie ma – przerwała tacie Ada.
– Ja nie mogę! Chcesz jechać na wakacje czy nie? – zniecierpliwił się Olek.
– Chcę. Tylko nie tak daleko – bąknęła Ada.
– To gdzie? Wybieraj – podsunął jej globus.
Ada zamknęła oczy. ,,Niech los zdecyduje” – pomyślała i dotknęła palcem globusa.
– Tu!
Cała rodzina wbiła wzrok w miejsce, które wskazał palec Ady. Mama i tata pierwsi gruchnęli śmiechem.
– Europa, Polska, Warszawa – podsumował Olek.
Ada westchnęła z ulgą. Jak to dobrze, że zdała się na los szczęścia. W Warszawie jest jej przedszkole i dom, i park, i znajomy plac zabaw. No i tuż pod Warszawą mieszkają ukochani dziadkowie. Co ważne, ich dom stoi w pobliżu lasu.
– Pojedziemy do babci i dziadka. Tam są bociany, dzięcioły, kukułki, żabki, biedronki, ślimaki, pszczoły – zachwalała Ada.
– Mrówki, komary i muchy – dorzucił ponuro Olek. Ale już po chwili śmiał się jak tata i mama. Nawet napad komarów nie odstraszyłby ani jego, ani Ady od podróży do dziadków.
Podpatrywanie ptaków w towarzystwie dziadka, który zna setki ciekawostek o zwierzętach, to był najlepszy z wakacyjnych planów.
- Rozmowa na temat opowiadania.
− Co Olek, Ada i tata planowali z samego rana?
− Dzięki czemu mogli podróżować palcem po całym świecie?
− Jakie kontynenty były widoczne na globusie?
− Co wskazywał palec Olka?
− Co wskazywał palec taty?
− Gdzie chciała pojechać mama?
− Co wspominała cały czas Ada?
− Co wskazywał palec Ady? Gdzie ona chciała pojechać na wakacje?
3.Wykonanie pracy plastycznej Wakacje na Wybrzeżu – narysuj lub namaluj morze – pamiętaj o falach
- Słuchanie nagrania odgłosu fal morskich uderzających o plażę (szumu morza).
Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=E29TkWp8PGI
− Czego odgłosu słuchaliście?
− Czy ten odgłos był przyjemny?
− Pokażcie rękami, jak porusza się fala.
Proszę dokończcie zdania: Chciałbym (chciałabym) pojechać nad morze, bo…
- Zabawa – opowieść ruchowa Na plaży (według Małgorzaty Markowskiej).
Jesteśmy na plaży. Spoglądamy w niebo, na którym fruwają latawce. (Dzieci biegają w jednym kierunku). Latawce unoszą się wysoko na wietrze. (Wznoszą ramiona do góry). Teraz opadają w dół. (Wyciągają ramiona w bok). Przestało wiać. Latawce opadają na piasek. (Dzieci siadają skrzyżnie). Rysujemy na piasku kształt swojego latawca. Wietrzyk zaczyna lekko wiać, latawce podrywają się do lotu. (Dzieci powoli podnoszą się do stania i kontynuują bieg).
Słonko świeci, piasek staje się gorący. Idziemy ochłodzić stopy w wodzie. Idąc, podnosimy wysoko kolana, staramy się utrzymać przez chwilę na jednej nodze. Wchodzimy do wody i ochładzamy ciała, polewając wodą ramiona, plecy, brzuch. Podskakujemy obunóż, rozchlapując wodę dookoła. Czas na kąpiel słoneczną. Kładziemy się na piasku i opalamy brzuchy. Patrzymy na niebo i podziwiamy latawce. Teraz opalamy plecy.
- Wskazanie na mapie Polski Morza Bałtyckiego.
Terapia ręki:
„Powitamy lato” -słuchanie wiersza i rozmowa na temat treści.
Kiedy już lato się pokaże,
pomogę latu wnieść bagaże
i wszyscy krzykną: „Witaj, lato!”,
a ono się uśmiechnie na to.
Nasz zestaw piegów i strój letni
też powitanie to uświetni,
a żeby było uroczyście,
przybrani w łopianowe liście
za zdrowie lata zjemy lody.
Potem wskoczymy, chlup, do wody
i będą piski, plusk, chlapanie.
Niech już więc przyjdzie i zostanie.
Rozmowa na temat wiersza:
– O jakiej porze roku jest mowa w wierszu?
– Z czym kojarzy się wam lato? (dziecko podaje swoje skojarzenia)
– Co to jest podróżowanie? (dziecko próbuje wyjaśnić)
„Wyprawa nad rzekę” –opowieść słowno-ruchowa
Ania i Staś przyjechali na wieś do cioci i wujka (imitowanie jazdy autem). Po przyjeździe zjedli szybko obiad (naśladowanie jedzenia) i pobiegli do kuzyna Antka (bieg). Antek od lat mieszkał w Zatorze i znal tu wszystkie ścieżki. Do plecaków zapakowali prowiant (pakowanie) i wspięli się na pobliskie drzewo (naśladowanie wspinaczki), żeby zobaczyć cel wyprawy. Szli gęsiego wąską ścieżką nad rzekę (maszerowanie). Na ścieżce napotkali żabę (podskoki na dwóch nogach z podparciem na rękami), a następnie żmiję (czołganie się). Nagle Antek coś usłyszał (nasłuchiwanie). Po cichu zakradli się do miejsca, skąd dochodził dźwięk (skradanie się na palcach z palcem wskazującym na ustach). Zobaczyli małe liski, które biegały po trawie (poruszanie się na czworakach). Ostrożnie wycofali się, aby ich nie spłoszyć (skradanie się do tyłu). Po drodze, na polanie zauważyli jagody, więc postanowili ich nazbierać (naśladowanie zbierania jagód w pozycji kucznej). Nagle ścieżka skończyła się i wyglądało na to, że nie mogą pójść dalej. Na szczęście Antek znał tajne przejście pomiędzy krzakami (czołganie się). Gdy wyszli z krzewnego tunelu, zobaczyli wielkie rozlewisko. Było niesamowite (wydawanie okrzyków zachwytu). Zwinnie przeskakiwali z kamienia na kamień (przeskakiwanie z nogi na nogę), aż dotarli do miejsca, gdzie rzeka była już rwąca, więc bardzo ostrożnie przeszli po drewnianym pniu na drugi brzeg (chodzenie noga za nogą, np.po skakance z rękami rozłożonymi na boki). Potem wrócili do domu (maszerowanie), a tam czekała na nich pyszna kolacja, którą zjedli ze smakiem (naśladowanie jedzenia). Wzięli szybki prysznic (naśladowanie mycia), a potem szybko zasnęli (naśladowanie spania).
„Bezpieczeństwo na wakacjach”-rozmowa w oparciu o ilustracje
Obejrzyjcie Świnka Peppa ,,Nad jeziorem”
Posłuchajcie piosenki ,,Przyszło lato”
Karty pracy
Na wstępie zagadka:
Kto mi powie, jaki to czas
Gdy przedszkole idzie w las
Mama z Tatą w piłkę grają
I wszyscy się opalają.
W tym magicznym czasie
Grzyby rosną w lesie
Woda ciepła w morzu
W górach też nie gorzej
Lubię taki czas
Mogę długo spać, kto mi powie
Jak ten czas się zowie?
(WAKACJE)
Zabawa ruchowa „Bierzemy misia w teczkę jedziemy na wycieczkę”.
Wyobraźcie sobie, że za chwilkę wybieramy się na długą wycieczkę. Najpierw musimy zapakować nasz niewidzialny pleckach, w potrzebne nam rzeczy: zabieramy, ubrania, buty, jedzonko, aparat i lornetkę. Uwaga wyruszamy najpierw w góry, musimy się na nie wspinać. Mamy bardzo ciężki plecak, wiec dużo nas to sił kosztuje. Teraz nad morze, musimy przepłynąć kawałek (należy naśladować ruchem, tak jakby wykonywało się te czynności). Następny przystanek to wieś, kosimy trawę i karmimy koniki i krówki (dzieci naśladują ruch koszenia trawy). Po takiej wycieczce wracamy do domu, zdejmujemy ciężki plecak i kładziemy się na dywanie i głęboko oddychamy (w tle słychać szum fal).
Karta pracy „Gdzie się znajdują lody?”
Zabawa „Słoneczko z radami”.
Dzieci losują napisy – promyczki z radami na wakacyjny wypoczynek. Dopasowują promyczki do słoneczek: uśmiechniętego i smutnego.
Latem chronimy głowę przed słońcem – ubieramy czapkę.
Latem na słońcu chodzimy bez czapki.
Kąpiemy się w miejscach strzeżonych w obecności dorosłych.
Kąpiemy się w miejscach nie strzeżonych bez wiedzy i zgody dorosłych.
W czasie wędrówek po lesie zbieramy tylko jadalne grzyby.
W czasie wędrówek po lesie zbieramy wszystkie grzyby.
Nie zbliżamy się i nie zaczepiamy obcych psów, bez zgody i obecności właściciela..
Podchodzimy do obcych psów, zaczepiamy je i drażnimy.
Zrywamy w lesie jagody tylko znane.
Zrywam w lesie wszystkie jagody bo są zdrowe i smaczne.
W lesie nie rozpalam ogniska.
W lesie można rozpalać ognisko.
Nie hałasujemy w lesie.
Hałasujemy w lesie.
Nie oddalamy się od swoich opiekunów.
Oddalamy się od opiekunów.
Nie rozmawiamy z obcymi.
Rozmawiamy z obcymi i częstujemy się cukierkiem.
Nigdy nie zostawiamy śmieci w lesie.
Wszystkie śmieci zostawiamy w lesie.
Gdy nadchodzi burza udajemy się szybko do domu.
Gdy nadchodzi burza chowamy się pod drzewo.
- „Kolory lata” . Rozwijanie wiedzy o barwach. „Malowanie kolorów lata” – praca plastyczna
- „Rośliny mogą leczyć!” – pogadanka na temat popularnych roślin, wsparta opowiadaniem Letnie opowieści – rośliny na mojej działce i ilustracjami. Pobudzanie u dzieci ciekawości świata,(pobierz)
- „Co zrobię w czasie burzy i silnego wiatru?” – rozmowa na temat zjawisk pogodowych na podstawie doświadczeń dzieci i opowiadania Letnie opowieści – burza na Mazurach. Omówienie sposobu bezpiecznego zachowania w trudnych sytuacjach pogodowych, (pobierz).
- Pobaw się przy piosence, dostępna w linku https://www.youtube.com/watch?v=OZTYeTEZ2wA
- Dla chętnych dzieci:Obejrzyj bajkę Zagadkowe lato, dostępna w linku: https://www.youtube.com/watch?v=IM6-4yMGXW4
- „Kolory tęczy” – rozmowa na temat powstawania i kolejności kolorów tęczy na podstawie doświadczeń dzieci i filmu, dostępny w linku: https://www.youtube.com/watch?v=X5OTGXAk7yU&vl=pl. Kształtowanie umiejętności wypowiadania się na podany temat.
- Malowanie palcem tęczy – rodzic uczy dziecko wierszyk- Człapie powoli żółwik Ziemowit, niesie grającą fujarkę. Następnie tłumaczy, że początkowe głoski (lub pierwsze sylaby) słów w tym zdaniu są początkiem nazw kolorów tęczy, od góry do dołu: cz – czerwony, po – pomarańczowy, żół – żółty, zie – zielony, nie – niebieski, gra – granatowy, f – fioletowy.
- „Tęcza w ogrodzie”– eksperyment. Wdrażanie dzieci do uważnego patrzenia i wyciągania wniosków. Problem do rozwiązania: Co się stanie, gdy do wystawionej na słońce miski z wodą wlejemy olej? Dziecko podaje hipotezy. Przeprowadzenie eksperymentu: dziecko wynosi miskę z wodą na ostre słońce. Wlewa parę kropli oleju. Obserwuje. Lekko miesza patykiem wodę z olejem. Dodaje więcej oleju. Wnioski: po wlaniu oleju do wody pojawiło się w niej wiele kolorów. Wyjaśnienie: kolory zostały wywołane przez światło, którego promienie załamały się między warstwami oleju. Kolory pojawiły się w innej kolejności niż w tęczy.
- Dla chętnych dzieci: Klasyfikacja zachowań na rzeczy dobre i złe dostępne w linku: https://www.youtube.com/watch?v=ZRqT7OFEM-Q&t=6s
- Zestaw ćwiczeń ruchowych – kształtowanie ogólnej sprawności fizycznej.
– „Pogoda” – R. daje dziecku gazetę i woreczek foliowy. Dziecko kładzie je na podłodze. Dziecko reaguje na polecenia: pada deszczyk – cichutko uderzają paluszkami o leżącą na podłodze gazetę; wieje wietrzyk – cichutko pocierają palcami o woreczek; uwaga, błyskawica – zakrywają oczy rękami; wielki grzmot – mocno szeleszczą gazetami; wielki huk – mocno szeleszczą woreczkami.
– „Plażowanie” – dziecko stawia stopę na woreczku gimnastycznym. Na sygnał R. podnosi woreczek palcami stopy. Ćwiczenie wykonują raz jedną, raz drugą stopą.
– „Przeciąganie liny” – R z jednej strony liny, dziecko z drugiej. Dziecko, przeciąga linę w swoją stronę, wygrywa zespół, który przeciągnie drużynę poza wyznaczoną linię.
Czym podróżujemy? Poznajemy różne środki lokomocji. Są dzieci, które najbardziej lubią podróżować samochodem, razem z rodzicami. Bardzo przyjemnym sposobem poruszania się jest jazda rowerem. Opowiadamy Wam również o statkach, promach, pociągach i tych maszynach, dzięki którym można oglądać świat z lotu ptaka, czyli o samolotach i balonach.
„WAKACYJNE PODRÓŻE”– słuchanie opowiadania Małgorzaty Strękowskiej –Zaremby
Od samego rana tata, Olek i Ada planowali podróże wakacyjne. Zapomnieli o porannym myciu, a nawet o przebraniu się z piżam. Gdyby nie mama, zapomnieliby też o śniadaniu. Szczęśliwie mama przypomniała im o wszystkim. Kiedy byli już umyci, przebrani i najedzeni, wyjęła z szafy wielki globus i postawiła go na podłodze.
–Teraz możecie podróżować palcem po całym świecie.
–Super! –ucieszył się Olek. Bez namysłu zakręcił globusem. Fruuu! Gdyby kula ziemska obracała się tak szybko, wszyscy dostaliby kręćka jakiegoś lub co najmniej zadyszki. Przed oczami Olka, Ady i taty mknęły kontynenty: Ameryka Północna i Ameryka Południowa, Afryka, Europa i zaraz Azja i Australia.
–Tu jedziemy! –Palec Olka zatrzymał rozpędzony świat namalowany na globusie. –Australia, Sydney. Niezłe miejsce. Będzie fajnie. W Australii są kangury i koale.
–W Sydney chciałbym zobaczyć gmach filharmonii –wtrącił tata.
–A będzie tam gmach naszego przedszkola? –spytała Ada. Olek spojrzał na siostrę z politowaniem. Przecież nikt nie podróżuje do przedszkola, które jest kilka metrów od domu. Zakręcił drugi raz. Jego palec wskazał państwo leżące w Ameryce Południowej.
–Brazylia. Dobry wybór –pochwalił tata. –Są tam wspaniałe plaże. Chętnie poleżałbym sobie –przeciągnął się leniwie.
–Może i ja zaproponuję podróż? –mama zajrzała do salonu. –Chciałabym pojechać z wami do Indii. Zawsze interesowała mnie Azja i jej kultura. Chociaż Afryka też jest ciekawa. –No pewnie! Jedziemy do Kenii! Do parku z dzikimi zwierzętami. Zobaczymy słonie i żyrafy! –zawołał Olek ożywiony wizją spotkania dzikiego słonia, a może i lwa.
–A będzie tam nasz park? –nieśmiało spytała Ada. Wszyscy spojrzeli na nią jak na przybysza z kosmosu.
–Nasz park będzie czekał na ciebie w Polsce. Teraz ja wybieram –powiedział tata. Energicznie zakręcił globusem. Niebieski kolor oceanów i mórz zmieszał się z zielonym, żółtym i brązowym –kolorami kontynentów. Adzie aż zakręciło się w głowie. Świat na globusie obracał się zbyt szybko. Co będzie, jeżeli palec taty trafi na głęboki ocean? Nie chciałaby spędzić wakacji na oceanie. Tam już z pewnością nie ma znajomego parku,ni przedszkola ani placu zabaw z dużą okrągłą piaskownicą. –Stany Zjednoczone. Waszyngton –zakomunikował tata.
–Jest tam plac zabaw? –spytała Ada.
–Naszego nie ma, są inne. Jest za to Biały Dom i…
–Ale naszego domu tam nie ma –przerwała tacie Ada. –Ja nie mogę! Chcesz jechać na wakacje czy nie? –zniecierpliwił się Olek. –Chcę. Tylko nie tak daleko –bąknęła Ada.
–To gdzie? Wybieraj –podsunął jej globus. Ada zamknęła oczy. ,,Niech los zdecyduje” –pomyślała i dotknęła palcem globusa. –Tu! Cała rodzina wbiła wzrok w miejsce, które wskazał palec Ady. Mama i tata pierwsi gruchnęli śmiechem. –Europa, Polska, Warszawa –podsumował Olek. Ada westchnęła z ulgą. Jak to dobrze, że zdała się na los szczęścia. W Warszawie jest jej przedszkole i dom, i park, i znajomy plac zabaw. No i tuż pod Warszawą mieszkają ukochani dziadkowie. Co ważne, ich dom stoi w pobliżu lasu.
–Pojedziemy do babci i dziadka. Tam są bociany, dzięcioły, kukułki, żabki, biedronki, ślimaki, pszczoły –zachwalała Ada.
–Mrówki, komary i muchy –dorzucił ponuro Olek. Ale już po chwili śmiał się jak tata i mama. Nawet napad komarów nie odstraszyłby ani jego, ani Ady od podróży do dziadków. Podpatrywanie ptaków w towarzystwie dziadka, który zna setki ciekawostek o zwierzętach, to był najlepszy z wakacyjnych planów.
Rozmowa na temat opowiadania:
– Co Olek, Ada i tata planowali z samego rana?
– Dzięki czemu mogli podróżować palcem po całym świecie?
– Co wskazywał palec Olka?
– Co wskazywał palec taty?
– Gdzie chciała pojechać mama?
– Co wspominała cały czas Ada?
– Co wskazywał palec Ady?
– Gdzie ona chciała pojechać na wakacje?
Rozwiązywanie zagadek:
Pędzi po torze szybko, z daleka
bo tłum podróżnych na stacji czeka. (pociąg)
Ma skrzydła, choć nie jest ptakiem.
Lata podniebnym szlakiem. (samolot)
Ma maskę, a pod nią konie.
A w środku siedzi człowiek. (samochód)
Pod dowództwem kapitana.
Płynie po morzach i oceanach. (statek)
Można wtedy jechać na nim
kiedy kręci się nogami. (rower)
Posłuchaj bajeczki o środkach transportu
Karta pracy
Po czym jeździ pojazd? Połącz odpowiednio pojazdy.
Kochane Dzieci, w tym tygodniu będziemy rozmawiać o zwierzętach, które mieszkają w naszych domach: kotkach, pieskach, chomikach, rybkach w akwarium… czyli naszych domowych ulubieńcach. Chciałybyśmy, żebyście się zastanowili jak należy o nie dbać oraz czego mogą potrzebować. Mamy nadzieję, że poniższe zadania będą dla Was przyjemne.
Pozdrawiany i życzymy Wam POWODZENIA…
1. „Domowi ulubieńcy” – opowiadanie
1. Wysłuchaj treści opowiadania. Odpowiedz na poniższe pytania i wykonaj zadanie.
„Domowi ulubieńcy”
Magdalena Tokarczyk
– Kto może mieszkać z nami w domu?
Pani dziś przedszkolakom takie pytanie zadała. Wszystkie dzieci chwilę pomyślały i jedno po drugim zaraz Pani odpowiadały:
– Mieszka z nami mama, tata… siostra i brat.
– Mieszka z nami babcia, dziadek i wujek Stach.
Mały Antoś, który zawsze po cichutku siedział, chwilę pomyślał i tak odpowiedział:.
– Z nami w domu mieszka mój pies As, który zawsze szczeka z rana i wszystkich budzi, by nikt do pracy i przedszkola nie się nie spóźnił.
Dzieci chwilę się zastanawiały co też Antoś opowiada, ale po chwilach namysłu dzieci jedno za drugim do odpowiedzi rączki podnosiły i Pani mówiły:
– Ze mną pokój dzieli moja złota rybka, co w akwarium pływa – Kasia głośno rzekła.
– A ze mną mieszka mój kotek Puszek, co mleko pije i śpi po całych dniach – tak
powiedział wszystkim Staś.
Ania kolegom opowiadała, że w klatce chomik swój domek ma i stoi na komodzie w pokoju brata. Codziennie tam harce urządza, bo ma przygotowany plac zabaw, który tata w klatce mu zamontował. A u Emilki w domu papuga mieszka, a u Jacka świnka morska i królik miniaturka swój kąt ma, a u Agatki mieszkają kanarki dwa. I tak się okazało, że w domu poza mamą, tatą, siostrą czy bratem również
zwierzęta mieszkają i o nich domownicy dbać mają. Bo taki domowy pupil to nie zabawka, Pani wszystkim powiedziała i jak dbać o zwierzęta przedszkolakom przypomniała.
Pytania:
• Jakie zwierzęta mieszkały z dziećmi w domu?
• Zastanówcie się wspólnie z rodzicami i powiedzcie, jak należy dbać o zwierzęta domowe?
• A kto mieszka z tobą w domu?
Zadanie:
Poproś rodziców o pomoc w narysowaniu waszego domowego „ulubieńca”. Twoim zadaniem jest pokolorować rysunek. Jeżeli nie mieszka z wami żadne domowe zwierzątko, to narysuj jakiego „ulubieńca” chciałbyś/chciałabyś mieć.
2. „Czego potrzebują zwierzęta domowe?” – praca z obrazkiem
Powiedz, jakie zwierzęta widzisz na obrazku. Połącz zwierzęta i ich domki. Powiedz, czym się one różnią. Może widzisz podobieństwa? Jak
myślisz, dlaczego domki wymienionych zwierząt muszą być właśnie takie, a nie inne? Czego potrzebują zwierzęta? Czy rybka mogłaby mieszkać w klatce dla chomika, a pies w akwarium? A może kot w klatce dla ptaszka?
Dopasuj zwierzę do jego domu:
Dopasuj zwierzę do jedzenia:
Memory „Zwierzęta domowe” – znajdź pary:
https://learningapps.org/display?v=pn9354ds520
Zapoznaj się ze zdjęciami domowych ulubieńców:
a następnie z tym, czego potrzebują zwierzęta:
CZEGO-POTRZEBUJa-ZWIERZETA.pdf
Wytnij i dopasuj obrazki zwierząt z tym, czego potrzebują.
Kot z gazety- kreatywna praca plastyczna
DO WYKONANIA TEJ PRACY PLASTYCZNEJ POTRZEBUJESZ:
– kolorową kartkę z bloku rysunkowego
– szare gazety
– zeszyt papierów kolorowych
– klej
– nożyczki
Pracę zaczynamy od wycinania lub wydzierania kawałków gazety. Dobrze, żeby dziecko miało już w głowie jakiś pomysł na swojego kota i wycinało odpowiednie kształty. Młodsze dzieci zapewne pójdą na żywioł i kot powstanie z przypadkowych skrawków, zupełnie spontanicznie. Przyklejamy fragmenty gazet na kolorową kartkę, tak by powstał kot. Następnie wydzieramy lub wycinamy z zeszytu papierów kolorowych szczegóły np. oczy, wąsy, nos. Możemy też ozdobić kota przyklejając mu kolorowe paski.
Połącz linią pasujące do siebie obrazki.
Zapraszamy do zagrania z dziećmi w memory:
oraz ułóżenie puzzli:
http://www.supercoloring.com/puzzle-games/9-piece-jigsaw-puzzle-with-a-cute-dog-pet
Ustalanie prognozy pogody to skomplikowany proces. Dzieci uczą się przyrody, jej zachowań i na tej podstawie wyciąga wnioski z jej powtarzalności (pory roku). Dzieci muszą wielokrotnie obserwować pogodę i aby wyciągać wnioski z tej obserwacji muszą mieć możliwość notowania swoich obserwacji – taką rolę spełni kalendarz pogody. Muszą rozumieć na czym i z czego wynikają zjawiska na niebie.
Wspólne rozwiązywanie zagadek na temat zjawisk atmosferycznych.
Widzisz je we dnie, nie widzisz w nocy.
Zimą grzeje słabo, latem z całej mocy. (słońce)
Jaka to pierzynka biała, nie z pierza, ale z wody powstała?
Płynie po niebie, znasz ją i wiesz, że gdy jest ciemna,
Będzie z niej padał deszcz. (chmura)
Nie deszcz i nie grad, pada z nieba, bieli świat.
Biały jest jak mąka, albo drobna kasza.
Gdy zaściele ziemię na sanki zaprasza. (śnieg)
Co to jest odgadnij!Pada z chmury na dół.
Jest tylko na dworze. Suchy być nie może! (deszcz)
Szumi, gwiżdże, czasem gna. Skąd i dokąd? Kto go zna?
Dmucha, szarpie, czasem rwie. Poco? Za co? Kto go wie? (wiatr)
,,Deszczowy spacerek”- zabawa paluszkowa
Posłuchaj piosenki Śpiewające Brzdące ,,Pogoda”
Propozycja kalendarza pogody do wspólnego uzupełniania z dzieckiem.
• Gimnastyka poranna „Najpierw skłon” – Wygibasy TV
Poćwicz z dzieckiem przy skocznej piosence ☺
• „Różnice” (piłka)
Zabawa z piłką, szukanie wyrazów przeciwstawnych. Dziecko siadana przeciwko
rodzica. Rodzic rzuca piłkę do dziecka i prosi o podanie przeciwieństwa do
słowa, które wypowie, np. wysoki – niski, młody – stary, mały – duży, chudy –
gruby. Następnie dziecko przejmują piłkę, wymyśla własne przymiotniki na
określenie cech zewnętrznych człowieka.
• „Stemplowane serce” (kartka z bloku A3, farby)
Rodzinna praca plastyczna, budowanie poczucia wspólnoty. Rodzic rysuje na
kartce wielkie serce. Dookoła serca zapisuje imiona członków rodziny. Każdy
składa pod swoim imieniem podpis w formie odcisku palca umoczonego w
farbie (warto, aby każdy wybrał inny kolor). Następnie w środku serca piszemy,
to jacy jesteśmy w rodzinie dla siebie np. życzliwi, uśmiechnięci, pomagamy
sobie itp. Pomiędzy wyrazami członkowie rodziny odciskają swoje palce w
wybranym przez siebie kolorze.
Rozwiąż quizy i zagadki
Zrób to sam
Policz, oblicz, porównaj
• Dzieci Świata – obrazek
Rozmowa z dzieckiem o podobieństwach i różnicach w wyglądzie dzieci z
różnych stron świata.
Poszukiwanie skarbu”- zabawa ruchowa. Rodzic ukryje zabawkę w określonym miejscu, dziecko porusza się w stronę zabawki według słownej instrukcji rodzica np. dwa kroki do przodu, jeden krok w prawo.
Zabawa ruchowo- naśladowcza na podstawie wiersza ,,Kiedyś chciałbym dostać” D Góra.
Kiedyś chciałbym dostać psa,co dwa uszka miękkie ma. (dziecko delikatnie masuje swoje uszka)
Mój braciszek chciałby kota,co przechadza się po płotach. (naśladuje chodzenie kotka)
Tata marzy o papużce co stać umie na jednej nóżce. (stanie na jednej nodze)
Mama zaś o małpce marzy, płatać figle jej się zdarzy. (dziecko podskakuje)
,,Prawa dziecka”- oglądanie ilustracji. Rodzic wraz z dzieckiem rozmawiają na temat PRAW DZIECKA.
Posłuchaj piosenki „Jesteśmy dziećmi” –Śpiewające Brzdące”
Rozmowa na temat piosenki.
-Czego dzieci pragną najbardziej?
-Czy ważne jest w jakim języku rozmawiają?
Do poczytania i posłuchania
https://www.youtube.com/watch?v=LNouuY9zrKQ
„Bijące serduszka”
Zabawa rytmiczna. Określanie położenia serca w klatce piersiowej, wyczuwanie jego rytmicznego bicia, naśladowanie bicia za pomocą tupania, klaskania.
Dziecko, po lewej stronie klatki piersiowej próbuje swoją dłonią wyczuć bijące serce. Słucha też bicia serca mamy, przykładając ucho do klatki piersiowej. Następnie dziecko biega, skacze, robi przysiady oraz wymachy rąk i nóg. Po ćwiczeniach dziecko znowu sprawdza, jak bije jego serce (szybciej, głośniej, mocniej). Dziecko ponownie za pomocą klaskania i tupania naśladuje miarowy rytm pracy serca
„Życzenia dla mamy”
Link do piosenki
https://www.youtube.com/watch?v=t7koX6Y_e3A
„Kwiaty” zabawa muzyczno-ruchowa
Wymienianie powodów, dla których kocha się swoich rodziców. Pogłębianie więzi rodzinnych.
Dziecko zastanawia się, dlaczego kocha swoich rodziców. Zamyka na chwilę oczy i przypomina sobie, co rodzice robią dla niego, jak okazują mu miłość, jak się poświęcają.
Dziecko ma dokończyć zdanie: Kocham moich rodziców, bo…
„O czym marzą rodzice?”
Burza mózgów, rozważania na temat marzeń dorosłych, czym się różnią od dziecięcych. Dziecko zamyka oczy i słucha rodzica: Marzenie to częste myślenie, mówienie o tym, co bardzo chcemy mieć, co bardzo chcemy robić lub dostać, czego nam brakuje. Pomyśl, o czym marzą Twoi rodzice, czego bardzo chce mama, a czego tata.
Dziecko otwiera oczy i opowiada o marzeniach rodziców. Następnie znów zamyka oczy i przypomina sobie własne marzenia. Opowiada o nich i porównuje z marzeniami rodziców: czy są takie same, czy mogą się spełnić, czy dzieci mogą pomóc je zrealizować.
Ręce do góry
Zapraszamy do zabawy muzyczno-ruchowej.
https://www.youtube.com/watch?v=OmAZquWgp9A
RĘCE DO GÓRY , HOP SA SA
TERAZ KUCNIJ I ZŁAP PSA
RĘKA PRAWA , RĘKA LEWA
I JUŻ LATASZ TAK JAK MEWA
HOP DO PRZODU KLAŚNIJ RAZ
TERAZ W DÓŁ A W GÓRĘ DWA
NOGA PRAWA NOGA LEWA
KRĘCISZ NOGĄ TAK JAK TRZEBA
W LEWO RAZ , W PRAWO DWA
SKACZ NA NODZE TAK JAK JA
OBRÓT W LEWO KLAŚNIJ RAZ
ZATAŃCZYMY JESZCZE RAZ
„Pudełko na drobiazgi”
Praca plastyczna.
Zwykłe pudełko np. po dowolnym produkcie spożywczym obklejamy kawałkami papieru kolorowego lub innego dekoracyjnego. Mogą być paski, figury geometryczne, kropki lub inne wzory. Można również ozdobić według własnego pomysłu. Obklejone i ozdobione pudełeczko możemy podarować Mamie.
Miłej zabawy.
Spróbuj ułożyć własne życzenia dla mamy w dniu jej święta. Możesz powiedzieć wierszyk:
Mamo, mamo, coś Ci dam.
Jedno serce, które mam.
A w tym sercu róży kwiat,
Mamo, mamo żyj nam sto lat.
-złóż życzenia z okazji Dnia Mamy
-wręcz wcześniej przygotowane upominki
Wykonaj laurkę dla Mamy.
Propozycje pracy plastycznej.
Posłuchaj i spróbuj zaśpiewać piosenkę dla swojej Mamy
Posłuchaj opowiadania ,,Zuzia pomaga mamie”
Co to za zagadka?
To z nimi mieszkamy.
Bardzo ich kochamy.
Często są zmęczeni,
Więc im pomagamy. (rodzice)
– Jak nazywają się Twoi rodzice?
– Gdzie rodzice pracują?
– Jak pomagasz swoim rodzicom w domu?
Dom to przede wszystkim rodzina, a więc uczymy się krótkiego wierszyka o rodzinie wykorzystując palce dłoni:
Ten pierwszy to Dziadziuś, (kciuk)
tuż obok Babunia. (wskazujący).
Największy to Tatuś, (środkowy)
a przy nim mamusia. (serdeczny)
A to ja dziecina mała, (mały)
i to jest rodzinka,
moja ręka cała.
,,Co robi mama?’’- ćwiczenia pantomimiczne.
Mama pokazuje jak wykonuje jakąś czynność w domu, np. prasuje, pierze, suszy włosy, myje zęby itd.
Zadaniem dziecka jest nazwać czynność wykonywaną przez mamę.
Obejrzyj bajkę „Szczęśliwa rodzinka”
Karty pracy
Zadania bez nudy…czyli propozycje aktywności na czas #Zostaję w domu










Wiosna kojarzy się wszystkim z budząca się do życia przyrodą. Wiosna jest piękną i bogatą porą roku. Kwiaty, soczysta zieleń traw, słoneczna pogoda, lekki ciepły wiatr to dla większości z nas skojarzenia związane z łąką. Majowałąka jest bardzo interesującym środowiskiem przyrodniczym. Jest gęsto pokryta zielonymi roślinami, jej mieszkańcami są liczne zwierzęta, głównie owady. Na łące rosną również kwiaty.
Rodzicu przeczytaj wiersz „Co w trawie piszczy?” (Dorota Kozłowska- Staszewska)
Pewna mrówka – zuch nie lada – raz wybrała się z wizytą
do Biedronki, która była jej znajomą znakomitą.
Razem chciały zwiedzić łąkę, gdzie podobno świat ciekawy,
gdzie niesamowite rzeczy dzieją się w gęstwinie trawy.
Wyruszyły więc o świcie, kiedy rosa trawę kryła,
naraz mrówka w małym dołku jakieś gniazdo zobaczyła.
To pisklęta pliszki żółtej – odpowiada jej Biedronka,
mama z tatą polecieli pewnie dla nich po jedzonko.
Popatrz tutaj, przyjaciółko – w słońcu błyszczy pajęczyna,
pająk krzyżak już od rana polowanie swe zaczyna.
Tam, pod kępką koniczyny, stoi pani chrabąszczowa,
właśnie nową porcję jajek w miękkiej glebie łąki chowa.
Słyszysz, jaki szum nad głową? Oto pszczoły nadleciały,
będą nektar zbierać z kwiatów – zrobią z niego miód wspaniały.
A na liściach już żeruje smok zielony – gąsienica.
Kiedy zmieni się w motyla – barwą skrzydeł swych zachwyca.
Chodźmy szybciej, tu musimy minąć łukiem kretowisko.
Za nim skowronkowe gniazdo będzie w trawie skryte nisko.
Ojej! Pełznie tu zaskroniec – uważajcie żaby, myszy!
Zapoluje na śniadanie, jeśli którąś z was usłyszy.
Uciekają żaby susem, myszy kryją się do norki,
Brzęczą w trawie muchy, osy oraz inne drobne stworki.
Ruch na łące przez dzień cały, pędzą żuki, mkną motyle,
Konik polny daje koncert – cisza nie trwa ani chwilę.
Tu się mieni oleica, tam złotawa zmrożka błyszczy.
Teraz wiem już, Biedroneczko, co w łąkowej trawie piszczy.
Wiele tu ciekawych zwierząt, pachną kolorowe kwiaty.
Pójdę, powiem wszystkim dzieciom, jak świat łąki jest bogaty
– wymień zwierzątka, które spotkała mrówka i biedronka podczas zwiedzania łąki.
Posłuchaj piosenki: ,,Biedroneczki- kropeczki” WESOŁA SCENA
Porozmawiajmy o piosence:
– jak wygląda biedronka?
-kiedy biedronka fruwa nad łąką?
-kiedy ucieka pod listek?
Zadaniem dziecka jest dopasowanie właściwej cyfry do ilości kropek na skrzydełkach biedronki.
Propozycja pracy plastycznej
Karta pracy
Rozpoznaj częściowo zakryte ilustracje owadów (ślimaka, biedronki, motyla, żaby, pszczoły, pasikonika, myszy, kreta, gąsienicy)
„Wycieczka na łąkę”-opowieść ruchowa
Rodzic zaprasza dzieci na majową wycieczkę. Włącza nagranie muzyki w rytmie marsza. Dziecko idzie krokiem marszowym, przedziera się przez zarośla (pochyla się i naśladuje odgarnia gałęzie), idzie po wysokiej trawie (wysoko podnosi nogi), siada na trawie. Następnie pokazuje dziecku zdjęcia najbardziej znanych kwiatów rosnących na łące (np.: rumianku, niezapominajki, maku, stokrotki, jaskra). Rodzic przekazuje dziecku podstawowe informacje na temat kwiatów, zwracając uwagę na ich znaczenie w przyrodzie i w życiu człowieka.
Drogie dzieci, policzcie kwiaty.
-ile jest maków?
-ile jest chabrów?
-ile jest jaskrów?
– ile jest stokrotek?
-których kwiatów jest najwięcej?
-których kwiatów jest najmniej?
Obejrzyj film edukacyjny „Wędrówki Skrzata Borówki – Łąka”
Karty pracy
Trochę filmików o łące i jej mieszkańcach
Propozycje relaksu dla dzieci
Przykładowy zestaw zabaw ruchowych z elementami kinezjologii edukacyjnej
Wiosenny spacer:
Wyobraź sobie, że jest przepiękny wiosenny dzień.
• Maszerujemy swobodnie oddychając
• Wyciągamy ręce,
• przeciągamy się
• nabieramy powietrze
• wydychając robimy skłony – opuszczając otwarte wyciągnięte dłonie
Skłon – i tak zostajemy w pełnym skłonie opierając ręce na podłodze/ziemi, dotykając mchu – stając się magicznie niedźwiadkami na 4 łapkach.
Niedźwiadek
• Powolne chodzenie
• Porykiwanie,
• Przeciąganie
• Opieranie się o ścianę
• Wchodzenie po miód na drzewo
Ćwiczenia oddechowe – przygotowanie do medytacji.
a. Wyobraźcie sobie, że odpoczywacie w lesie, tak jak troszkę zmęczone misie. Czujecie zapach miodu. Wciągamy ten zapach przez nos, bez otwierania ust. Zatrzymujemy ten zapach w brzuszkach. I wypuszczamy powietrze przez nos.
b. Teraz leżymy ( wyobrażając sobie leżenie na mchu), słuchamy bajki relaksacyjnej
Od stóp do głów
A teraz proszę połóż się jeszcze raz i znów stań się dzieckiem….
Połóż się na plecach, rozluźnij całe ciało, spokojnie oddychaj. Wsłuchaj się w swój oddech.
Połóż na głowie lewą rękę …Weź wdech i wydychając powietrze przesuń głowę w lewą stronę. Poleż tak chwilę, teraz wróć do wcześniejszej pozycji i tym razem weź wdech i połóż prawą rękę na głowie i wydychając powietrze przesuń głowę w prawą stronę.
Powtórz ćwiczenie.
Przy każdym ruchu obserwuj jak daleko sięgasz…. Teraz ćwicząc dociskaj piętami podłogę.
Inne oddychanie
Teraz zamknij oczy. Odpręż się, oddychaj spokojnie…
Pomyśl, że z każdym wdechem odżywiasz, wzmacniasz swoje ciało i mózg,
a z każdym wydechem pozbywasz się tego co jest Ci już niepotrzebne.
Oddychaj głośno wsłuchaj się w swój oddech…
Wyobraź sobie, że teraz oddychają Twoje dłonie, stopy, nogi, ręce, całe ramiona, serce…
Poczuj jak krew dostarcza tlen do każdego zakątka ciała..
Leżąc przenieś się w wyobraźni w świat, który zaraz Ci przedstawię….
Bajka relaksacyjna
Mały niedźwiadek szedł wolno przez las. Czuł ogarniające go zmęczenie, nóżki zrobiły się jakieś ciężkie i nie chciały odrywać się od ziemi. Rozglądał się dookoła, szukając miejsca do odpoczynku. Drzewa rosły tutaj rzadziej, słońce coraz swobodniej przeciskało się przez konary drzew, oświetlając wszystko dookoła. Chyba niedaleko jest jakaś polanka, tam sobie odpocznę – pomyślał miś. I rzeczywiście, po chwili jego oczom ukazała się mała łączka otoczona ze wszystkich stron drzewami. Stanął na jej skraju i znieruchomiał z zachwytu: niskie krzewy, trawa, kwiaty jak kolorowy dywan rozkładały się u jego stóp. Na środku łączki zajączki, króliczki, ba, nawet myszki wygrzewały się w promieniach słońca. Spojrzał na niebo. Było bezchmurne, słońce jakby wiedziało, że zwierzęta oczekują na jego promienie, bo świeciło bardzo mocno. Miś wystawił pyszczek do słońca i poczuł, jak przyjemne ciepło obejmuje najpierw jego głowę, a potem całe ciało. Usłyszał lekki szum wiatru i brzęczenie owadów, które unosiły się nad kwiatami. Głęboko odetchnął. W nos wkręcał się delikatny zapach trawy i kwiatów. Tutaj jest wspaniałe miejsce do odpoczynku – pomyślał, po czym położył się wygodnie na trawie, jak na kocyku, łapki podłożył sobie pod głowę. Zamknął oczy. Odpoczywał. Oddychał miarowo i spokojnie. Zrobił głęboki wdech, wciągnął powietrze przez nos, a po chwili wypuścił je. Powtórzył to jeszcze raz. Czuł, jak z każdym wydechem pozbywa się zmęczenia. Był teraz przyjemnie rozluźniony, poczuł się ciężki i bezwładny. Jego głowa, brzuszek i nóżki były jak z ołowiu. Wtulił się w trawkę jak w kołderkę. Było mu bardzo wygodnie. Oddychał równo i miarowo, jego klatka piersiowa spokojnie w rytm wdechu i wydechu unosiła się i opadała, tak jak fale morskie, kiedy wolno i leniwie przybijają do brzegu. Poczuł się teraz tak dobrze ! Delikatny wiaterek przesuwał się po całym jego ciele, rozpoczynając od czubka głowy aż po koniuszki łapek, zabierając z niego zmęczenie i napięcie. Robił to raz i drugi, powtarzał wiele razy. Promienie słońca przyjemnie ogrzewały. Miś odpoczywał. Po chwili zasnął, a razem z nim zajączki, króliczki i nawet małe myszki. Zrobiło się tak cicho, że nie słychać było nawet brzęczenia pszczół. Słońce wolno szło po niebie. Nagle, nie wiadomo skąd, pojawiły się małe chmurki, rozpoczęły zabawę w chowanego, biegały po całym niebie, zagradzały drogę promyczkom, które płynęły na ziemię. Wiatr zaczął silniej dmuchać, łączka budziła się ze snu. Zabrzęczały pszczółki, które znowu zabrały się do zbierania miodu z kwiatów, ptaszki rozpoczęły swe trele, a motyle rozpościerając skrzydełka, unosiły się nad roślinkami. Wtem jeden z nich, taki najmniejszy motylek usiadł na nosku niedźwiadka i w rezultacie niechcący go przebudził. Miś leniwie otworzył oczy. Przetarł je łapkami. Ziewnął raz i drugi, przeciągnął się. Wiaterek tymczasem nagle zawirował, zatańczył i chłodnym powietrzem orzeźwił go. Najpierw dotknął jego łap. Wniknęła w nie ożywcza siła, miś poczuł, jakby zanurzył je w chłodnym strumyku. Ten przyjemny, orzeźwiający dotyk przenikał coraz wyżej i wyżej, jak prysznic ogarnął ciało, dając energię, przepełniając siłą. Miś łapkami, główką, nóżkami. Wstał, otrzepał futerko, poczuł się odprężony i wypoczęty. Wiaterek wzmagał się, coraz silniej, tańcząc po łące i zachęcając wszystkich do zabawy. W jego rytm pochylały się trawy, kwiatki, a nawet krzewy ruszały swymi gałązkami jak ramionami. Cudownie wypocząłem – pomyślał miś. – Jutro na pewno tutaj powrócę, ale teraz już pora wracać do domu. Czeka tam przecież na mnie mama i przepyszny podwieczorek. W tym momencie pogłaskał się po brzuszku i ruszył energicznie, podskakując w rytm podmuchów, w kierunku swego domu.
Majowa łąka
„Na łące, na łące, na łące,
są kwiatów tysiące.
I tysiąc tęczowych motyli
na łące jest pięknie w tej chwili
Mamo chodź ze mną na łąkę,
chce Ci pokazać małą biedronkę…”
W tym tygodniu „przeniesiemy” się na łąkę. A może wybierzecie się z rodzicami w to urokliwe miejsce? Poobserwujcie rośliny, zwierzęta, owady tam żyjące. Zwróćcie również uwagę na przeważające kolory.
1.Obejrzyj film „Majowa łąka” https://youtu.be/LKLf5EN1Ff4
Jakie zwierzęta można spotkać na łące?; Czy zapamiętałeś/zapamiętałaś jakie rośliny rosną na łące?
2.Zagadki „Mieszkańcy łąki”
Skaczą po łące, pływają w wodzie,
żyją z bocianem w ciągłej niezgodzie.
(żaby)
Lata nad łąką w czerwonej kapotce,
a na tej kapotce jest kropka przy kropce
(biedronka)
Na zielonej łące rosną ich tysiące,
W swej nazwie „sto” mają
Jak się nazywają?
(stokrotka)
Czy znacie takiego konika,
który pięknie w trawie cyka?
(konik polny)
Krążę nad łąką, ile mam sił,
i zbieram z kwiatów złocisty pył.
(pszczoła)
Pracowite, małe
budują wspaniałe
kopczyki, pałace.
Szanujmy ich pracę.
(mrówki)
Ten piękny owad
odwiedza kwiateczki,
ma skrzydła tęczowe,
niekiedy w kropeczki
(motyl)
Ma dwa różki, choć nie bodzie
mieszka w trawie albo w wodzie.
Domek swój, jak sami wiecie,
nosi zawsze na swym grzbiecie.
(ślimak)
Czerwone ma nogi
biało-czarne piórka, ,
do wody przed nim
żaby dają nurka.
(bocian)
3.Posłuchaj piosenki „Bal na łące”, spróbuj zaśpiewać: https://m.youtube.com/watch?v=VL-IW-Xy0Jo
„Bal na łące”
Kiedy świeci słoneczko,
to na łące nad rzeczką
świerszcze stroją skrzypeczki
do wiosennej poleczki.
Dylu, dylu już grają
grube bąki śpiewają ,
myszki tańczą poleczkę
sapią przy tym troszeczkę.
A trzy małe biedronki
Nie chcą tańczyć tej polki
i czekają na walca
aby tańczyć na palcach
4. „Idą mrówki” – zabawa paluszkowa
Idą sobie mrówki dróżką (Dziecko w siadzie skrzyżnym naśladują palcami obu dłoni kroczenie palcami środkowym i wskazującym po swoich udach)
Pierwsza mrówka tupie nóżką Stukają o uda kciukami
Druga mrówka tupie nóżką Stukają o uda palcami wskazującymi
Trzecia mrówka tupie nóżką Stukają o uda palcami środkowymi
Czwarta mrówka tupie nóżką Stukają o uda palcami serdecznymi
Potupały, potupały Stukają wszystkimi palcami o uda
I w mrowisku się schowały Zaciskają pięści
5.Ćwiczenia matematyczne „Na łące”
6. „Stemplowana łąka” – praca plastyczna z wykorzystaniem pogniecionego papieru, patyczków kosmetycznych oraz farb plakatowych. Sposób wykonania zawarty jest w poniższym linku: https://youtu.be/q85x875FfGc
Dzieci mogą wykonać pracę według swojego pomysłu, bądź po prostu namalować kredkami majową łąkę.







Sprawdźcie, kto z rodziny jako pierwszy dotarł do domu.
W trakcie zabawy spróbujcie wymienić po angielsku
nazwy członków rodziny znajdujących się na obrazku.
Wiek przedszkolny to bardzo ważny okres w życiu dzieci. W okresie tym intensywnie kształtują się procesy uczuciowe i umysłowe oraz tworzą się stałe nawyki. Jest to doskonały czas na to, by rozbudzać w dzieciach potrzebę obcowania z książką.
Kontakt dzieci z książką jest dla nich przygodą, która rozwija ich
wyobraźnię i stanowi radość dzieciństwa.
Zagadki to wesoła zabawa dla przedszkolaków. Zgadując dowiecie się wielu szczegółów na temat bohaterów ulubionych bajek.Sprawdźcie!
Z wysokiej wieży warkocz spuszczała,
czy mi odpowiesz, jak na imię miała ? (Roszpunka)
Chociaż na wielu poduszkach spała,
to i tak wstała cała obolała. (Księżniczka na ziarnku grochu)
Mała i złota w morzu pływała,
żony rybaka życzenia spełniała. (Złota Rybka)
Ostre wrzeciono do ręki wzięła,
ukłuła się w palec na 100 lat zasnęła. (Śpiąca Królewna)
Buty nosi, choć to nie człowiek.
Co to za zwierzak, kto mi odpowie ? (Kot w butach)
Nosi na głowie czerwoną czapeczkę,
czy wiesz jak nazwano tę małą dzieweczkę ? (Czerwony Kapturek)
Gdy się urodziło szare, brzydkie było.
W pięknego łabędzia się później zmieniło (Brzydkie Kaczątko)
Zjedli Babie Jadze chatkę z piernika,
znacie tę dziewczynkę i tego chłopczyka ? (Jaś i Małgosia)
Siedmiu krasnali w lesie sobie mieszka,
a razem z nimi… (Królewna Śnieżka)
Chłopiec z drewna wystrugany,
cóż to za kłamczuszek znany ? (Pinokio)
Bajkowa opowieść- zabawa paluszkowa
W bajkowym świecie, w kolorowym świecie (zataczamy łuk jedną ręką, potem drugą- ,,rysujemy tęcze)
z serduszek piernikowych domek znajdziecie. (łączymy palce dwóch dłoni- tworząc z nich serce)
Obok domu- ścieżka. Do domu krasnoludków (prostujemy po kolei palce prawej dłoni)
wędruje Królewna Śnieżka, idzie powolutku. (,,idziemy” palcami prawej dłoni po wnętrzu lewej)
W orzeszka łupinie ktoś płynie, jak gdyby w niewielkiej łódeczce! (naśladujemy palcami falowanie wody)
Przyjrzyj się dobrze dziewczynce- malutkiej Calineczce. (przykładamy dłonie do oczu- robimy ,,okulary”)
Rozwiązanie zagadki:
Czy wy wiecie, czy nie wiecie,
że jest takie miejsce w świecie,
gdzie na półkach i półeczkach
obok książki jest książeczka?
Możesz sobie albo komuś
pożyczyć książkę do domu,
lecz zaraz po przeczytaniu
pamiętaj o jej oddaniu.
Co to za miejsce? (biblioteka)
Obejrzycie przygody Świnki Peppa ,,Biblioteka”
Eksperymenty dla dzieci z powietrzem w roli głównej
NAPISANE PRZEZ AJak to jest z tym powietrzem? Jest ono czy go nie ma? Czy pusty kubek, który stoi na stole jest na prawdę pusty?
Weźmy się za wyjaśnianie tych zawiłości. Przeprowadzimy kilka prostych eksperymentów.
Najpierw spróbujemy udowodnić czy pusty kubek jest tak na prawdę pusty czy może pełny powietrza.
-
przezroczysty plastikowy kubek
-
miska z wodą
-
papierowy ręcznik
Do plastikowego kubka wkładamy papierowy ręcznik i powoli zanurzamy kubek do góry dnem w misce z wodą. Następnie powoli wyjmujemy go i sprawdzamy, że ręcznik jest nadal suchy.
Następnie robimy w kubku dziurkę i powtarzamy zanurzanie kubeczka. Można trzymać nad nim rękę, czuć wtedy jak z kubeczka ucieka powietrze.
Tym razem ręcznik papierowy jest mokry, bo powietrze, które wypełniało kubek, uciekło dziurką.
Pierwszy dowód na istnienie powietrza już mamy 🙂
Kolejny eksperyment znowu potwierdza jego istnienie i w dodatku pokazuje nam jak się zachowuje przy zmianie temperatury.
Potrzebujemy:
-
szklaną butelką
-
balon
-
słoik z gorącą wodą
Na szklaną butelkę nakładamy luźno balonik i wkładamy ją do słoika z gorącą wodą.
Czekamy chwilkę i obserwujemy jak balonik się sam pompuje.
Następnie balonik schładzamy i wraca do pierwotnego stanu.
A co się dzieje z podgrzanym powietrzem? Unosi się do góry.
Jak to udowodnić?
Wytnijmy z papieru dwie spiralki.
Zawiesimy je a pod spodem postawimy stołek ze świeczką.
Ta spiralka pod którą ustawiona była świeczka, zaczyna się obracać.
I ciut inne doświadczenie. Jak zachowuje się świeczka przykryta szklanką, w której przecież jak wiemy było powietrze 🙂
Gdy świeczka stała na stole, można było zaobserwować jedynie, że po chwili od przykrycia, gaśnie.
Trochę inaczej wyglądało to gdy świeczkę umieścimy na talerzu z wodą. Wodę lekko zabarwimy by efekt był lepiej widoczny.
Ponieważ podczas palenia świeczka spala tlen, wypala się on również w szklance i dlatego świeczka gaśnie. Wypalony tlen zastępuje woda i podnosi się ona powyżej poziomu wody na talerzu.
Miłego eksperymentowania życzę.
Wiosna to czas różnych zjawisk atmosferycznych takich jak np. burza, tęcza, wiatr, deszcz, grad. W tym tygodniu poznamy niektóre z nich. Popatrzcie na obrazki i powiedzcie co przedstawiają? Czy spotkaliście kiedyś burzę? Co się wtedy dzieje? Lubisz burzę? Dlaczego tak,a dlaczego nie?
Po burzy czasami powstaje tęcza. Czy podobają ci się kolory w tęczy?
Posłuchajcie wiersza: „Burza”
I
Kiedy ciepły dzień za wzgórza.
Czarna chmura się wynurza
Lepiej schowaj się, bo właśnie
Idzie burza.
II
Ptaki już przestały śpiewać.
Wiatr do tańca porwał drzewa.
Świat ciemnieje i zaczyna się ulewa.
III
Coraz bliżej błyskawice.
Rozjaśniają okolicę.
Przecinając czarne niebo jak nożyce.
IV
Coraz głośniej grzmoty, grzmocą.
Jakby się kłóciły o coś.
Aż się szyby w oknach zlękły i dygocą.
V
Kiedy burza płaszcz rozwinie.
Lepiej się nie kręcić przy niej.
Lecz poczekać, aż jej gniew,
Po prostu minie.
VI
Bo pamiętaj, choć tysiące
grzmotów daje koncert.
Po najgorszej nawet burzy
wyjdzie słońce.
Wyjaśnijmy dziecku nieznane słowa( wynurza, ulewa, grzmot, zalękniony, dygotać)
Porozmawiajmy o treści wiersza:
-co się dzieje, gdy nadchodzi burza?
-co robią ptaki?
-jakie robi się niebo?
-gdy kłócą się chmury to, co się pojawia?
– czy burza jest niebezpieczna i dlaczego?
– gdy mija burza, to wychodzi….?.
Przypomnijmy dziecku zasadę zachowania w czasie burzy:
– jak najszybciej wracamy w bezpieczne miejsce: dom, przedszkole, sklep, klatka schodowa, samochód.
Zabawa orientacyjno-porządkowa: „Świeci słońce – pada deszcz”
Dzieci, gdy usłyszą hasło– „świeci słońce”- spacerują po pokoju, a na hasło „pada deszcz”– dzieci chodzą, naśladując trzymanie parasola. Gdy rodzic powie –„świeci słońce i pada deszcz”– dzieci chodzą za nim naśladując trzymanie parasola i przyglądanie się tęczy na niebie. Dla urozmaicenia można do zabawy wykorzystać prawdziwy parasol.
Miłej zabawy. Pozdrowienia.
Praca plastyczna: „Tęcza”
Pomoce: kolorowe gazety, klej, kredki. Gazetę podrzeć na małe kawałeczki- wykleić nimi tęczę. Kredkami pokolorować domki, drzewa, las. Przyjemnej pracy!
Link do rysunku: http://www.supercoloring.com/pl/kolorowanki/tecza
Propozycja II-„Kolorowa chmurka”
Pomoce: farby, kawałek gąbki.
Chmurkę malujemy robiąc pieczątki gąbką, lekko moczoną w farbie.
Pieczątką z palca oznaczamy krople deszczu.
Link do rysunku:
Ćwiczenie słownikowe: „Co jest zielone”
Zabawmy się z dzieckiem. Przygotujmy przedmiot o zielonym kolorze np. maskotka, balonik, kartonik. Rozpoczyna rodzic mówi: zielona jest trawa– podaje dziecku zielony przedmiot. Dziecko szuka następnego elementu zielonego w otoczeniu np. jabłko jest zielone itd. Można przyznawać punkty za właściwą odpowiedź. Powtórzyć zabawę z innymi kolorami.
Zabawa z elementem skoku „Kałuże”
Rozłóżmy chusteczki na dywanie- to kałuże. Gdy muzyka gra- dziecko biega między kałużami(chusteczkami). Muzyka milknie- dziecko przeskakuje kałużę. Na hasło „ do domu” dziecko chowa się w umówionym miejscu w pokoju. Chwilę odpoczywa. Powtarzamy zabawę.
W zabawie pomoże piosenka: „Kałuże” bajubaju.tv.
Link do piosenki https://www.youtube.com/watch?v=yZc80xcOhvI
Bawcie się dobrze.
W tym tygodniu poznajemy Kosmos. Ciekawość poznawczo-badawcza stanowi podstawę do eksploracji świata, w którym żyjemy, a jeszcze bardziej do zgłębiania tajemnic kosmosu, którego cząstką jest planeta Ziemia. Obszar ten jest tajemnicą i zagadką stale odkrywaną i poznawaną. Życzę fantastycznych przygód i doskonałej zabawy podczas odkrywania świata ponad chmurami, który znajdując się daleko, potrafi od zawsze rozbudzać wyobraźnię i pomysłowość dużych i małych mieszkańców Ziemi.
Rozwiązywanie zagadek:
Zawsze jest nad nami.
To płacze czasami deszczem,
to śmieje się słońcem
albo gwiazd tysiącem. (niebo)
Kiedy po niebie wędruje nocą,
dokoła niego gwiazdy migocą.
Raz jest jak rogalik,
raz okrągły jak talerz.
Kiedy słońce wschodzi, wnet z nieba ucieka. ( księżyc)
Co to za złota świetlana kula,
która swym ciepłem Ziemię otula? (słońce)
W dzień ich nie ujrzysz,
chociaż są nad nami.
Można je zobaczyć
nocą i wieczorami. (gwiazdy)
Co to za okrągła planeta,
na której bez wody,
tlenu i słońca nie byłoby życia. (Ziemia)
Z ziemi do gwiazd mknie pocisk złoty,
szybszy niż wiatr i samoloty. (rakieta)
Co to za przestrzeń
między Ziemią, Księżycem,
planetami oraz między gwiazdami? (kosmos)
Zabawa ruchowo- naśladowcza. Rodzic czyta opowieść ruchową, a dziecko naśladuje ruchami, gestami.
Opowieść ruchowa „Lecimy w kosmos” (wg K. Kutyła)
Czy nie chcielibyście wybrać się teraz w kosmiczną podróż?…. zanim wystartujemy musimy najpierw odpowiednio się ubrać, a więc wkładamy kosmiczny kombinezon – najpierw prawa, teraz lewa noga…gotowe?….jeśli tak to …szuuuu…..zapinamy w naszych kosmicznych kombinezonach suwak…to jednak nie koniec naszej kosmicznej garderoby – nie mamy jeszcze butów, rękawic i kosmicznego hełmu… prawda?…od czego więc zaczniemy?…oczywiście od butów – uwaga wkładamy: prawy but, teraz lewy but i gotowe. ..teraz prawa i lewa rękawica i na końcu hełm…
Uwaga! Włączamy silnik: najpierw jedną, potem drugą ręką, zapinamy pasy, wyglądamy przez okno i 10, 9,8,7,6,5,4,3,2,1,0 – startujemy…lecimy wysoko, coraz wyżej i powoli „wchodzimy” w przestrzeń kosmiczną….uwaga turbulencje…zobaczcie z lewej strony mijamy burzę kosmiczną, w naszym kierunku leci mnóstwo odłamków skalnych…więc „gaz do dechy”!…uciekamy!.. musimy mocno skręcić w prawą stronę…udało się, możemy odetchnąć z ulgą – uff. Wyjrzycie przez okno z prawej strony z pewnością zobaczycie planetę – przyjrzyjcie się jej uważnie, to Mars, może zobaczycie na niej jakiegoś ufoludka? O, jest! Lądujmy na tej pięknej planecie, może uda nam się z nim przywitać. Trzy- czte-ry lądujemy! Podejdźmy do niego powoli, żeby się nie przestraszył! Może się z nim ładnie przywitamy? Co należy powiedzieć, jak się z kimś wita? ( dzień dobry). Czy macie jakieś pytania do kosmity? On powiedział, że nazywa się Ufuś i miło mu was poznać.
Obejrzycie przygody Świnki Peppa ,,Podróż na księżyc” (0:00- 4:40 min)
Słuchanie wiersza „Planety” B. Formy
Słońce to gwiazda, świeci na niebie.
Ciepłe promienie wysyła do Ciebie.
Merkury, Wenus to Słońca sąsiedzi,
może je człowiek kiedyś odwiedzi?
Potem jest Ziemia, wszyscy ją znamy.
Za Ziemią Mars częściowo zadbany.
Pokryty pyłem oraz skałami
i nieczynnymi już wulkanami.
A dalej Jowisz, Saturn i Uran,
Neptun hen w gwiezdnych chmurach.
Wokoło Słońca się przemieszczają
i tajemnice swoje wciąż mają.
Rozmowa na temat wiersza
– Jak nazywa się miejsce, w którym znajdują się słońce i planety? (kosmos)
– Co robią planety w stosunku do słońca? (krążą)
– Jak nazywa się tor po którym poruszają się planety? (orbity)
– Czy potraficie podać kolejno nazwy planet w Układzie Słonecznym?
– Którą planetą z kolei od słońca jest ziemia? (trzecią)
Propozycja pracy plastycznej pt.: ,,Rakieta”
W bieżącym tygodniu omawiane będą kwestie z zakresu edukacji patriotycznej. Postaramy się w przystępny sposób przybliżyć Wam drogie Dzieci piękno naszego regionu, wzmocnić więzi z krajem ojczystym.
Zabawa dydaktyczna „Znamy symbole narodowe”– dokończ zdanie:
Moją ojczyzną jest…
Nasze godło narodowe to…
Flaga polska jest…
Stolicą Polski jest…
Przedszkolak- patriota – zabawa interakcyjna w parach. Dziecko z rodzicem stają naprzeciwko siebie. Rodzic recytuje treść wiersza, do którego dziecko wykonuje rytmiczne opisane poniżej gesty.
Jestem jeszcze mały, (trzykrotnie klaszcze w swoje dłonie)
ale dobrze wiem, (trzykrotnie uderza dłońmi w swoje uda)
że być patriotą (trzykrotnie klaszcze w swoje dłonie)
już na zawsze chcę. (trzykrotnie uderza dłońmi w swoje uda)
Chcę kochać mą Ojczyznę, (trzykrotnie uderza wnętrzem prawej dłoni o wnętrze prawej dłoni rodzica)
chcę zawsze o nią dbać, (trzykrotnie uderza wnętrzem lewej dłoni o wnętrze lewej dłoni rodzica)
by ten mój dom niezwykły (trzykrotnie uderza dłońmi w swoje uda)
mógł wciąż bezpiecznie stać. (trzykrotnie uderza wnętrzem lewej dłoni o wnętrze lewej dłoni rodzica)
Moimi wyborami (łączą swoje prawe dłonie i trzykrotnie nimi potrząsają)
mam przecież na to wpływ (łączą swoje lewe dłonie i trzykrotnie nimi potrząsają)
– pamiętam o tym dobrze, (trzykrotnie dotykają palcem wskazującym swojej klatki piersiowej)
pamiętaj także ty! (trzykrotnie dotykają palcem wskazującym klatki piersiowej rodzica)
– Kim byli dla siebie Lech, Czech i Rus?
– Czego szukali bracia wędrując po świece?
– Co skłoniło Lecha do zakończenia wędrówki?
– Jak nazwano gród, który założył Lech i co było jego znakiem?
– Od czego pochodzi nazwa naszego Państwa?
Co to jest Polska ?
Posłuchaj, co mówi na ten temat Natalka w wierszu Czesława Janczarskiego pt. “Co to jest Polska?
Już wiesz co to jest Polska- jeśli tak, to zapraszam Cię teraz na wycieczkę po Polsce- pojedziemy ciuchcią!
-powiedz dokąd pojechaliśmy na wycieczkę?
– czy pamiętasz jakie miasta odwiedziliśmy?
– po czym te miasta można rozpoznać?
Stolicą Polski jest Warszawa.
Zapraszam Was do obejrzenia filmu o Warszawie:
Jeśli macie ochotę to sami wpiszcie hasło WARSZAWA w wyszukiwarkę na
You Tube
I co, podoba Wam się to miasto? A może już byliście w tym mieście?
ZADANIE: Nazwij pierwsze głoski w słowach:
Flaga, Godło, Warszawa, Prezydent, Hymn
Zadanie: Jaki słowo słyszysz? Rodzic głoskuje, dziecko składa w słowo
usłyszane głoski:
f-l-a-g-a (flaga), g-o-d-ł-o (godło), W-a-r-sz-a-w-a (Warszawa)
ZADANIE: FLAGA UNII EUROPEJSKIEJ
Popatrz i wskaż flagę U.E.
Flaga Polski jest biało czerwona. Natomiast flaga niebieska z gwiazdami, to
flaga Unii Europejskiej. Unia Europejska to porozumienie państw z Europy,
że będą sobie nawzajem pomagały. Do tej grupy należy dużo państw, m.in.
Polska. Zapamiętaj tą flagę. Spróbuj policzyć ile gwiazdek znajduje się na
fladze.
ZADANIE: Flaga Polski
Wyklej flagę Polski watą i skrawkami czerwonej bibuły.
ZADANIE: Tańce nardowe.
Obejrzyjcie film z polskimi tańcami narodowymi, który z nich podoba Wam się
najbardziej ?
ZADANIE:
Na powyższym filmiku jest kilka podstawowych kroków Krakowiaka spróbujcie
zatańczyć te które nie sprawią Wam trudności, próbujcie sami lub z mamą, tatą
czy rodzeństwem. Miłej zabawy!
Rodzic wraz z dzieckiem pokazują na mapie Polski, gdzie leżą:
– góry, morze,
– większe miasta (Kraków, Warszawa, Gdańsk…),
– miejscowość w której mieszkamy.
Dzieci kończą zdania:
Miejscowość w której mieszkam, to……
Mieszkam w…. przy ulicy…
Lubię swoją miejscowość, ponieważ…..
Czy rozpoznajesz? Czy znasz te miejsca w Sejnach?
Pytamy dziecko, czy wie jak wygląda herb naszego miasta?
Herb to znak charakterystyczny dla danego miasta. Każde miasto ma inny herb.
Gdzie znajduje się budynek Urzędu Miasta i Gminy Sejny, do czego on służy mieszkańcom.
Utrwalenie wiersza Czesława Janczarskiego „Flaga”
Powiewa flaga,
gdy wiatr się zerwie.
A na tej fladze
biel jest i czerwień.
Czerwień -to miłość,
biel -serce czyste…
Piękne są nasze
barwy ojczyste.
Uważnie obejrzyj film edukacyjny pt. „Symbole narodowe”.
Czy zapamiętałeś jakie są nasze symbole narodowe?
Polska flaga jest biało – czerwona.
Polskim godłem jest biały orzeł w koronie na czerwonym tle.
Naszym hymnem jest Mazurek Dąbrowskiego.
Podczas śpiewania i słuchania należy przyjąć postawę na „baczność” i zachowywać się poważnie.
Wykonajcie wspólnie pracę plastyczną „Nasze godło”
Dzisiaj mamy 23 kwietnia i obchodzimy Światowy Dzień Książki, a 2 kwietnia był obchodzony Międzynarodowy Dzień Książki dla dzieci, a więc jak najbardziej nasze wspólne zabawy będą związane z tematyką książkową. Mam nadzieję, że wszyscy lubicie książki, które przenoszą nas do innego świata i uczą nowych rzeczy. Miłej zabawy?
Wysłuchanie zagadki:
Choć nie ma zamka, ani kluczyka,
często otwieram ją i zamykam.
W swym wnętrzu wiele tajemnic mieści,
wierszyków, bajek i opowieści. KSIĄŻKA
Rodzic przeprowadza rozmowę z dzieckiem na temat ulubionej książeczki. Wymienia też różne rodzaje książek i pokazuje wedle możliwości (bajki, encyklopedie, atlasy, książki kucharskie, słowniki, podręczniki do nauki).
Wiersz „Smutna książeczka”
Pewnego dnia ze swej półeczki,
skoczyły na ziemię wszystkie książeczki.
Razem tańczyły, razem śpiewały,
I bardzo dobrze się rozumiały.
Lecz jedna książeczka w kącie została,
taka samotna i taka mała.
Bo wczoraj Basia, jedna z dziewczynek,
karteczki z niej powyrywała
i długopisem strony popisała.
Cichutko w kącie książeczka płakała,
bo do czytania się nie nadawała.
Pamiętajcie zatem dzieci kochane,
że książeczki chcą i lubią być szanowane.
Swobodna rozmowa rodzica z dzieckiem na temat szanowania i dbania o książki. (Czy książkę należy szanować?, W jaki sposób?, Co możemy zrobić, by naprawić zniszczone książki?, Jak można zaznaczyć, w którym miejscu skończyliśmy czytać książkę, tak aby nie zaginać kartek?)
Mała czy duża? – zabawa polega na układaniu książek w różnych rozmiarach. Zadaniem dziecka jest ich układanie od największej do najmniejszej i odwrotnie lub od najcieńszej do najgrubszej.
Zagadki dotyczące znanych bajek:
- Jej czerwony płaszczyk widać już z daleka. Gdy przez las idzie, wilk już na nią czeka. (Czerwony Kapturek)
- Tego chłopca i dziewczynkę z bajki pamiętacie. Sprytem wiedźmę przechytrzyli w piernikowej chacie. (Jaś i Małgosia)
- Jak inne zwierzęta cztery łapy ma, lecz tylko na tylnych buty ma dwa. Choć czasem mruczy, to myszy nie goni, kapelusz z piórkiem ma na swej skroni.(Kot w butach)
- W łupince orzecha wygodnie sypiała, w pyłku kwiatowym co dzień się kąpała. A choć najmniejszą dziewczynką była, od dużych kłopotów się nie ochroniła. (Calineczka)
- Był bajkowym pajacykiem co miał ludzki głos, lecz gdy głosem tym nakłamał rósł mu nos. (Pinokio)
Opowiedz mi bajkę
Potrzebne będą: plastikowe nakrętki (najlepiej identyczne), blok techniczny, nożyczki, czarny flamaster.
Wykonanie:
Z bloku technicznego wycinamy kółka pasujące wielkością do wnętrza nakrętki. Na wyciętych kółkach malujemy pojedyncze obrazki: dom, zegar, jabłko, samochód, parasol. Wszystko, co przychodzi nam do głowy. Gotowe obrazki wpychamy do wnętrza nakrętek.
Gra gotowa: układamy nakrętki obrazkami do dołu, losujemy np. 5 z nich. Odwracamy i na podstawie wylosowanych elementów opowiadamy bajkę, historyjkę.
https://www.youtube.com/watch?v=icdV3QZb10Q
Zakładki do książek dla dziewczynekZakładki do książek dla chłopców
Dzień dobry kochane przedszkolaki i drodzy rodzice!
Rozpoczynamy nowy tydzień, w którym 22 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ziemi. Jest to największe ekologiczne święto, które uświadamia nam jak ważne jest dbanie o naszą planetę. „Bo jak nie my – to kto?” ? Pamiętajcie – nawet mały człowiek może dbać o swoją dużą planetę. Nie ważne jest kim jesteśmy oraz ile mamy lat. Każdy z nas powinien być „Przyjacielem Ziemi”
W tym tygodniu dowiecie się jak oszczędzać wodę, energię, co to jest recykling oraz nauczycie się jak segregować śmieci. Jesteście gotowi do działania? To zaczynamy
Tutaj https://vod.tvp.pl/video/abc-wszystko-wie,odc-9,17402257 znajdziecie odpowiedź na pytanie co dzieje się z wszelkimi odpadami i nieczystościami z miasta oraz, w jakim celu segreguje się śmieci.
A tutaj https://www.youtube.com/watch?v=RtvakFSCE9I oraz tutaj https://www.youtube.com/watch?v=zleExE18fqQ zobaczycie ciekawe filmy o ekologii.
Eko zabawy, coraz bardziej popularne i chętnie wykorzystywane mają na celu w atrakcyjny sposób zainteresować dzieci problemami środowiska naturalnego oraz uwrażliwić je na potrzeby roślin i zwierząt. Dzieci, które już od najmłodszych lat uczone są empatii i wrażliwości, łatwiej i szybciej przyswajają sobie wiedzę potrzebną do tego, aby żyć świadomie w stylu eko, włączać się na miarę swoich możliwości i potrzeb w ochronę środowiska naturalnego oraz systematycznie powiększać swoją wiedzę związaną z szeroko rozumianą ekologią. Ekologiczne zabawy dla dzieci pozwalają świadomie kreować eko świat maluchów począwszy od najbliższego otoczenia i nauki prostych czynności, które wpisują się w kategorię eko. Wybór odpowiedniej eko zabawy zależy od wieku, a tym samym możliwości percepcyjnych dziecka.
Ekologiczne zabawy dla dzieci to również wszelkie zabawy ruchowe, najlepiej na świeżym powietrzu. Dobrym pomysłem jest połączenie ruchu i zabawy z funkcją edukacyjną, czego przykładem mogą być mini – gry terenowe, w których dzieci naśladują ptaki, zwierzęta leśne oraz ich naturalne odgłosy i zachowania. Istotnym tematem w dzisiejszych czasach jest segregowanie śmieci, dlatego warto zorganizować maluchom eko zabawy związane z nauką segregacji oraz kolorystyką obowiązującą w przypadku prawidłowej segregacji.
Jak pokazać dziecku cykl obiegu wody
Woda na naszej “niebieskiej” planecie znajduje się w ciągłym ruchu, nazywanym cyklem hydrologicznym. Wynika z tego, że zasoby wodne pozostają niezmienne od milionów lat. Krążąc w atmosferze, na ziemi i pod ziemią, woda napędza ten cykl bez końca.
Na czym to polega?
Pod wpływem ciepła słonecznego, morza, rzeki i jeziora parują, czego dowodem są unoszące się wysoko w atmosferze chmury, będące skupiskiem pary wodnej, skondensowanej w małe krople lub kryształki lodu. “Popychane” przez wiatr chmury przemieszczają się nad chłodnymi regionami, a tworzące je krople zwiększają swoją objętość i spadają na ziemię w postaci deszczu, śniegu lub gradu. Woda opadowa przesiąka w głąb ziemi, poprzez spływ powierzchniowy oraz podziemny zasila wody stojące i płynące. W wyniku parowania i transpiracji – wydalania wody przez rośliny, powraca ona do atmosfery. Proces zaczyna się od nowa.
Jak ten proces zobrazować małemu dziecku, tak aby go zainteresować?
Owszem można tłumaczyć na “sucho” podczas słonecznej czy deszczowej pogody.
Ale o ileż ciekawiej i łatwiej dziecko zrozumie ten cykl gdy pokażemy mu ciekawy eksperyment?
Do przygotowania eksperymentu będziemy potrzebowali:
- woreczek strunowy
- wodę
- niebieski barwnik do jaj
- taśmę klejącą
- marker
Jak to zrobić?
Na woreczku strunowym narysuj schematyczny rysunek obiegu wody. Im starsze dziecko tym więcej szczegółów, możecie także każdą fazę cyklu opisać: parowanie, opady itp.
Do woreczka wlejcie wodę zabarwioną barwnikiem do jaj. Zamknij woreczek i za pomocą taśmy klejącej zamocuj do okna.
Teraz tylko czekamy aż słońce zaświeci na nasze okna, a woda zacznie parować, następnie skraplać się pokazując dziecku mały obieg wody w przyrodzie.

Przykładowe karty pracy do wypełnienia:
,,Dzień Ziemi” – to doskonała okazja, aby porozmawiać z dziećmi o przyrodzie, o ekologi,
o tym, w jaki sposób możemy zadbać o naszą planetę.
Zagadka
Sosnowy, dębowy
Stary lub młody,
Rosną w nim grzyby,
Rosną jagody. (las)
Popatrz na obrazek i powiedz:
– Co robią dzieci w lesie?
– Czy ich zachowanie jest właściwe?
– Wymień, czego dzieci nie powinny robić w lesie i dlaczego?
– Co mogą czuć zwierzęta, gdy jest hałas?
Popatrz i wymień co przyjaciel przyrody nie robi w lesie:
Pokoloruj obrazek
Słuchanie wiersza ,,Co to jest przyroda?” D. Gellner.
To drzewa i kwiaty i liście i woda.
Motyl nad łąką, biała stokrotka.
Szanuj przyrodę, kochaj przyrodę.
Kwiatom w doniczkach nie żałuj wody.
Przyroda jest wokół, wszędzie ją spotkasz.
Ptak rozśpiewany, gadające świerszcze.
Powiedzcie, co jeszcze?
Dbaj o trawniki! Niech koło domu.
Będzie wesoło, będzie zielono.
Rozmowa na temat wiersza
Dziecko wymienia elementy przyrody, o których była mowa w wierszu.
Uważnie posłuchajcie piosenki „Ekokultura” (Bliżej przedszkola)
Dziecko wraz z Rodzicami powtarzają słowa rymowanki.
Kolory kontenerów
wszyscy dobrze znamy,
segregujemy śmieci,
do nich je wrzucamy:
do żółtego butelki,
szkło do zielonego,
gazety i kartony zawsze do niebieskiego.
Zabawy rytmiczno – ruchowe:
Odgłosy wiosny –zabawa dźwiękonaśladowcza z elementami ruchu. Rodzic odczytuje słowa rymowanki. Dziecko ilustruje ją ruchem według własnego pomysłu, a w odpowiednim momencie zatrzymuje się i wypowiada wyrazy dźwiękonaśladowcze.
Na skraju lasu, gdzie rosną bzy,
latają pszczoły: bzz, bzz, bzz.
Przyleciał bocian, zaraz coś zje.
Nad stawem słychać: kle, kle, kle.
I ptaszek na drzewie, ile ma tchu
śpiewa wesoło: fiu, fiu, fiu.
Kwietniowa pogoda – zabawa rozwijająca ekspresję ruchową. Dziecko stoi, a rodzic pokazuje obrazki, fotografie ilustrujące różne stany pogodowe i prezentuje ruchy, które dziecko powtarza.
- wiatr – kołysze się na boki z uniesionymi rękoma;
- burza – uderza dłońmi o blat stołu lu krzesła, tupie o podłogę naśladując odgłosy piorunów;
- deszcz – kilkakrotnie podnosi dłonie i opuszcza je z przebieraniem palcami
- słońce – wykonuje obrót z rozłożonymi na boki rękoma.
Rodzic pokazuje obrazki, fotografie w różnej kolejności, a dzieci odtwarzają przypisany do nich ruch.
Zabawa relaksacyjna – masażyk „Małe żabki”
Rodzic siada za dzieckiem i recytuje wierszyk rysując na plecach dziecka:
Najpierw skaczą małe żabki.
uderzamy lekko palcami w plecki dziecka
A za nimi żabek babki.
uderzamy lekko palcami w plecki dziecka
Na prawo, na lewo,
przesuwamy palce raz w prawo, raz w lewo
Do środka, na drzewo
przesuwamy palce do środka, następnie do góry
Bocian dziobem stuka w trawie.
stukamy palcami
Ślimak patrzy nań ciekawie.
przesuwamy palcami wolno jak ślimak
Szczypaweczki spacerują, z rosy łapki otrzepują.
szczypiemy lekko
Tutaj płynie sobie rzeczka, rybki tańczą w niej kółeczka.
rysujemy rzeczkę, a później kółeczka
Poznawanie etapów życia żaby.
Rodzic rozmawia z dzieckiem na temat etapów rozwoju żaby – opowiada o wyglądzie żaby, o miejscu, w którym mieszka – staw, pokazuje za pomocą ilustracji kolejne etapy rozwoju w uproszczony sposób: skrzek – kijanki – dorosła żaba. Rodzic następnie prosi aby dziecko spróbowało ułożyć obrazki w odpowiedniej kolejności.
Zabawa ruchowa „Skacząca żabka”
Rodzic rozkłada w pomieszczeniu kilka kartek, które będą listkami na wodzie. Zadaniem dziecka jest przeskakiwanie z listka na listek, jak żabka.
Zabawa „Karmimy żabkę”
Rodzic wraz z dzieckiem przygotowuje pusty pojemnik np. po kaszy, ryżu lub zwykły plastikowy pojemnik. Na pojemniku rodzic rysuje głowę żaby oraz oczy. W miejscu ust rodzic wycina otwór. Dziecko może karmić żabkę np. pomponikami, guzikami, fasolą, pestkami dyni. Następnie można otwór powiększyć i spróbować z dzieckiem rzucać żabce jedzenie do zjedzenia, tak aby wpadło do otworu wyciętego w pudełku.
Praca plastyczna z papierowego talerzyka „Wesoła żabka”
Przygotowanie: papierowy talerzyk, zielona farba, pędzel, dwie plastikowe łyżeczki lub oczy wycięte z papieru, czarny marker, 2 zielone ręce wycięte z zielonego papieru, czerwony język.
Dziecko maluje cały talerzyk zieloną farbą i pozostawia do wyschnięcia. Rodzic tworzy z plastikowych łyżeczek lub z papieru oczy żaby. Następnie dziecko z pomocą rodzica odrysowuje swoje dłonie na zielonych kartkach. Wszystkie elementy przyklejamy na talerzyku, jak poniżej na obrazku. Wystarczy jeszcze dorysować uśmiech żabce i dokleić czerwony język i praca gotowa ?
Zabawy, które zastąpią dzieciom przedszkole.
Obecna sytuacja jest niezwykle ciężka, zarówno dla rodziców, jak i samych dzieci. Pozbawione codziennych wyjść na plac zabaw czy wspólnych psot z koleżankami i kolegami w przedszkolu, nudzą się, a rodzicom coraz szybciej kończą się pomysły na gry i zabawy. Oto propozycje na to, jak spędzić z dzieckiem czas, a przy okazji rozwinąć jego wyobraźnię, motorykę oraz mowę.
Zabawy na wyobraźnię
Możliwość rozwiązywania problemów, analizowania i teoretyzowania pomaga maluchom rozwinąć swoją wyobraźnię i kreatywność. Tak jak z innymi dziedzinami, również te umiejętności należy z maluchem regularnie ćwiczyć.
Teatrzyk ze skarpetek
Wspólny teatrzyk to praktycznie niekończąca się kopalnia pomysłów na zabawę. Pacynki można prosto wykonać ze skarpet lub spektakl wystawić przy pomocy maskotek. Możecie przedstawiać ulubione bajki, postawić na improwizację lub pokazywać historie wymyślone przez samego malucha. Tutaj ogranicza was jedynie… wyobraźnia!
„Co by było, gdyby”
Pytania abstrakcyjne pozwalają na rozwój wyobraźni oraz rozwijają myślenie twórcze. Zabawą, do której nie potrzebujecie praktycznie żadnych akcesoriów, jest zadawanie wzajemnie pytać „Co by było, gdyby…”. Starajmy się stawiać pytania (a także odpowiadać na te dziecka) w sposób prosty, ale angażujący malucha, np. co by było, gdyby krowy umiały latać, dinozaury cały czas chodziły po ziemi itp.
„Dokończ bajkę”
Zaczynamy opowiadać maluchowi bajkę – zupełnie wymyśloną. Po 2-3 zdaniach prosimy dziecko, aby wymyśliło jej dalszy ciąg. W ten sposób co kilka zdań maluch wymienia się z rodzicem, tworząc coraz bardziej zawiłą, zaskakującą i zabawną historię.
Zabawy rozwijające mowę
Ćwiczenia, które pozwalają dzieciom ćwiczyć narządy artykulacyjne, należy powtarzać najczęściej, jak się da. Maluchy, przekonane o zabawie, będą z chęcią do nich wracały, a dzięki temu możemy zapobiec ewentualnym wadom wymowy. Ważne jest, abyśmy ćwiczenia wykonywali razem z dzieckiem – z pewnością wywoła to jeszcze więcej śmiechu i zachęci przedszkolaka do wspólnej zabawy.
Zabawa „Cyrkowiec”
Próbujemy wykonać razem z dzieckiem różne sztuczki językiem. Na przemian mówimy, jaką akrobację ma teraz wykonać cyrkowiec.
Górka – czubek języka opieramy o dolne zęby, środek wybrzuszamy.
Rurka – formujemy z języka rurkę, przez którą można wdychać lub wydychać powietrze.
Jazda konna – uderzamy czubkiem języka o podniebienie i odkładamy na dół. Raz konik idzie wolno, to biegnie, parska, śmieje się iha, iha.
Wahadełko – przesuwamy językiem do kącików ust w stronę prawą i lewą, nie dotykając językiem warg.
Zabawa „Bez rąk”
Do zabawy będziemy potrzebować jedynie słomek i lekkich przedmiotów, np. piłeczek ping-pong czy małych karteczek.
Zabawa polega na przenoszeniu za pomocą słomki kawałków papieru lub piłeczek z jednego miejsca do drugiego. Możemy wykonywać ćwiczenie na czas, czy w ramach wyścigu z dzieckiem. Ćwiczenie nie tylko pozwala na kształtowanie odpowiedniego oddechu przeponowego, ale również sprzyja zwiększaniu wydolności płuc oraz ćwiczy koncentrację.
Zabawa „Sygnały”
Ćwiczenie ma na celu trenowanie wyraźnej wymowy samogłosek w parach. Razem z dzieckiem na przemian wydajemy komendę – jaki samochód naśladujemy (karetka pogotowia e-o, policja i-u, e-u straż pożarna).
Czas spędzony wspólnie z dzieckiem na grach i zabawach może okazać się nie tylko doskonałym sposobem na ćwiczenie ważnych dla rozwoju malucha obszarów, ale również na kreatywne spędzenie czasu z rodzicem, co jeszcze lepiej wpłynie na waszą relację.
Rodzic czyta wiersz E. Michałowskiej pt. „W zagrodzie Małgosi”, a dziecko podczas czytania naśladuje głosy zwierząt.
Wieczorem w zagrodzie cioci Małgosi
Każde zwierzątko o jedzenie prosi.
Piesek szczeka: HAU, HAU, HAU,
Kotek miauczy: MIAU, MIAU, MIAU,
Kura gdacze; KOD, KO, DA
Kaczka kwacze: KWA, KWA, KWA.
Gąska gęga: GĘ, GĘ, GĘ
Ona też chce najeść się.
Owca beczy: BE, BE, BE,
Koza muczy: ME, ME, ME,
Indor gulgocze: GU, GU, GU,
Krowa ryczy: MU, MU, MU,
Konik parska: PRR, PRR, PRR,
A pies warczy: WRR, WRR, WRR.
I tak gra orkiestra ta, aż Małgosia jeść im da.
Dziecko nazwa wszystkie zwierzęta na ilustracji, dzieli nazwy zwierząt na sylaby.
Piosenka ,,Dziadek fajną farmę miał” od Śpiewanki.tv.
Karty pracy
Wielkanocny czas…
Zagadka
Co to za święta z barankiem i chrzanem, podczas których w koszyku jajka malowane,
a na stole mazurek oraz pyszna babka. Co to za święta? Czy rozwiązana zagadka?
Święta Wielkanocne
Wiersz „Już niedługo Wielkanoc”
Wiosna w pełnej krasie, ciepło, jasno wszędzie,
już niedługo w każdym domu świętowanie będzie.
Rzeżucha wyrośnie i zakwitną bazie,
już niedługo będą święta, czekamy na razie.
Przykica zajączek, zabeczy baranek,
kurczaki przyniosą kosz pełen pisanek.
Zrobimy święconkę w tym właśnie koszyku
i do niego powkładamy pyszności bez liku.
Ale nim nadejdzie ta Wielkanoc wreszcie,
palmy piękne, kolorowe będą jeszcze:
gałązki i bazie, kwiatki bibułowe,
związane mocno i przyczepione wstążki kolorowe.
Po wysłuchaniu wiersza dzieci odpowiadają na pytania: Jak ludzie przygotowują się do Świąt Wielkanocnych? Czym dekorują swoje mieszkania? Co zanosi się w koszyczku do święcenia? Jakie znacie zwierzęta związane z tymi świętami? Jak można udekorować jajka? Co to jest palma wielkanocna?
Nakrapiana pisanka
Potrzebne materiały: wydmuszka, pędzel, gęsta farba plakatowa, patyczek do szaszłyka. Zabawa rozwija małą motorykę, kreatywność. Aby wykonać wydmuszkę, dziurkujemy jajko z dwóch stron przy pomocy widelca lub innego metalowego przyrządu z ostrą końcówką, starając się, by jedna dziurka była bardzo mała, druga nieco większa. Po wydmuchaniu wkładamy patyczek od szaszłyka do dziurek tak, by jajko trzymało się w miarę wysoko. Jeżeli opada można zabezpieczyć je plasteliną. Gdy wydmuszka będzie gotowa wystarczy zamoczyć wąski pędzel w farbie i robić na pisance kropki, można zmieniać kolor. Pisanka jest prosta do wykonania i wygląda efektownie.
Wełniane jajka
Potrzebne materiały: wydmuszki, klej biurowy, nożyczki, wełna. Zabawa pomaga rozwijać percepcję ruchów i ćwiczy siłę nacisku. Potrzebne będą wydmuszki i różnokolorowe wełniane nici. Nitki trzeba pociąć na bardzo małe kawałeczki. Ostatnim potrzebnym składnikiem jest klej, może być szkolny. Gotowe wydmuszki należy nadziać na patyczki, a następnie starannie pokryć klejem. Pocięte kawałki wełny trzeba przełożyć na płaski talerz. Finalnym zadaniem jest obtoczenie wysmarowanych klejem skorupek w wełnianych ścinkach. Powstanie piękna włochata i niepowtarzalna pisanka.
Prezent od zajączka – zabawa tropiąca, do przeprowadzenia z dziećmi w domach. Rodzic przygotowuje teren do zabawy. We wszystkich pomieszczeniach w domu umieszcza narysowane na kartkach ślady zająca ze strzałkami. Wykorzystując sylwetę lub maskotkę zająca, zaprasza dziecko do szukania niespodzianki (mogą to być np. drewniane pisanki, kurczaczki, małe czekoladowe jajeczka itp.). Aby dotrzeć do prezentu, dziecko szuka śladów zajączka oraz porusza się zgodnie ze strzałkami.
W wielkanocnym koszyku – zabawa ruchowo-naśladowcza
W wielkanocnym koszyku ( dzieci tworzą „koszyczek” z dłoni ułożonych na wysokości brzucha)
zwierzaków bez liku:
jest baranek, (piąstkami kreślą koła z boku głowy „baranie rogi”
jest kurczaczek (zginają ręce w łokciach i machają nimi jak skrzydełkami)
i cukrowy zając skacze, (podskakują)
kolorowe są pisanki (zaciskają dłonie wyciągnięte przed siebie w piąstki)
wielkanocne niespodzianki.
Wszyscy śmieją się wesoło (rysują palcami uśmiech)
i machają wkoło (machają wszystkim dookoła)
jedną ręką ślą całusy i życzenia (przesyłają całusy)
ślą świąteczne pozdrowienia! (machają obiema rękami)
Zabawy wielkanocne, które polubi każde dziecko
14 prostych zabaw związanych z wielkanocnymi tradycjami. Można je przeprowadzać w domu lub na podwórku. Nie wymagają wielu rekwizytów ani szczególnych przygotowań!
Niektóre oparte są na tradycjach poszczególnych rejonów Polski lub zaczerpniętych z innych krajów. Mam nadzieję, że choć kilka uda się zaproponować dzieciom. Bo przecież właśnie przez zabawę maluchy poznają tradycje związane ze świętami.
- Waletka
Inaczej wybitka. Różne są nazwy tej zabawy. Polega na stukaniu się ugotowanymi jajkami. Wygrywa ten, czyje jajko się nie rozbije lub ucierpi najmniej, podczas wszystkich potyczek.
Odmianą tej zabawy może być zbijanie sobie wzajemnie balonów w kształcie jajka. Technika dowolna, ale nie ma oszukiwania i np. wspierania się igłą czy długopisem.
- Toczenie jajek
To zabawa polegająca na potoczeniu (rzuceniu/poturlaniu po podłodze) jajka ugotowanego na twardo jak najdalej. Kto najdalej, ten wygrywa.
Inną formą tej zabawy (jeszcze starszą) było celowanie jajkiem do wykopanego dołka. Także tocząc. Jeśli nie chcecie trenować jajkami po pięknym dywanie, można je zamienić na takie ze styropianu, czekoladowe w sreberku lub pobawić się piłką zamiast jajka.
- Z papieru
Zabaw w ozdabianie jajek z papieru jest naprawdę mnóstwo. Narysuj po prostu jajko na kartce A4 i poproś pociechę o wycięcie (choć nie jest to konieczne). Następnie zdecydujcie, jaką techniką chcecie je ozdobić. Takie jajko może być wspaniałym prezentem–zajączkiem dla najbliższej rodziny:
- wyklejane plasteliną,
- ryż przyklejony do plasteliny,
- ozdobione skrawkami gazet (wydzieranka),
- ozdobione małymi figurami geometrycznymi, które maluch wcześniej sam powycinał (dobrze, może być z twoją pomocą),
- pomalowane farbami,
- obsypane brokatem,
- mozaika, czyli drobne elementy przyklejone obok siebie,
- z ulubionym bohaterem z bajki,
- z zabawnym napisem,
- ozdobione wyciętymi literkami z różnych gazet,
- tylko czarno-białe (dowolne wzory).
- Szukanie jajek
Ukryj w domu kilka czekoladowych jajek. Będzie ciekawie jeśli pomożesz dziecku odgadywać, gdzie są schowane przygotowując słoik z zagadkami np. W tym miejscu jest zimno i na pewno znajdziesz tam mleko (lodówka). Takie podchody są zawsze ciekawsze niż trochę oklepane ciepło-zimno.
Dla większej ilości dzieci, można przygotować po jednym jajku do znalezienia. Również słoik z zagadkami może w tym pomóc np. Tego jajka szuka dziewczynka, która ma długie włosy i jej imię zaczyna się na D. Jej jajko jest schowane w miejscu, gdzie zazwyczaj da się zobaczyć dużo kurtek(w szafie).
- Do koła
Przygotuj mały słodki podarunek (lizak lub cukierek) dla każdego uczestnika zabawy. Ułóż je w narysowanym wcześniej na podłodze kole. Jeśli na podwórku to patykiem lub kredką. W domu można to koło wyznaczyć przyklejając szeroką taśmę do dywanu.
Każde dziecko turla jajko po dywanie tak, żeby wtoczyło się do koła. Bierze tę słodycz, najbliżej której zatrzyma się jajko. I tak po kolei. Nawet jeśli wszystkie dzieci dostają te same słodycze, to i tak polowanie na upatrzoną wcześniej, jest świetną zabawą.
- Wierszyk z pokazywaniem
Pobudka
Budzą się listeczki, (dziecko się przeciąga)
szemrzą warto rzeczki, (pokazuje ręką wijącą się rzekę – jak wąż i szumi)
śniegi roztopione, (dziecko powoli kuca i kładzie się płasko na dywanie)
w kałuże zmienione. (dziecko imituje skakanie w kałuży)
Jaskółeczka czarna (dziecko rozpościera ręce niczym skrzydła)
strzałą niebo szyje, (dziecko lata z rozłożonymi skrzydłami)
śpiewem wita wiosnę (dziecko nuci kiri kiri kiri)
gniazdko młodym wije. (dziecko rękami imituje wicie gniazda)
Motylek cytrynek (dziecko się kłania)
dziarską przybrał minę, (robi zawadiacką minę)
i w moje okienko (dziecko pokazuje w powietrzu kwadrat jako okno)
puka leciuteńko. (dziecko puka w okno)
- Przenoszenie jajek
Przygotuj plastikowe łyżki (lub zwykłe) i ugotowane jajka. Zabawa polega na przeniesieniu jajka z jednego miejsca, do wyznaczonej mety. Najlepiej oczywiście na podwórku, ale jak się nie da, to można w domu.
Jeśli dzieci lubią rywalizację, może być to wyścig lub na czas. Ale oczywiście tylko starsze dzieci.
Urozmaiceniem może być slalom lub tor przeszkód lub przenoszenie jajek z zamkniętymi oczami. Wtedy zabawa przebiega w parach. Jedna osoba kieruje osobą, która ma zawiązane oczy. Potem zmiana.
- Rzeżucha w skorupce
Potrzebna będzie skorupka jajka. Najlepiej nadaje się do tej dekoracji skorupka z jajka na miękko. Łatwo wydobyć zawartość i zachować większość skorupki w całości. Do oczyszczonej skorupki wkładasz odrobinę waty i nasionka rzeżuchy.
Dziecko może narysować na skorupce oczy, buzię, najróżniejsze śmieszne miny. Kilka takich skorupek ustawionych w pomalowanej na zielono otoczce po jajkach, będzie wspaniałą ozdobą wielkanocnego stołu.
Do każdego takiego jajka z konkretną miną, możecie wspólnie wymyślać historię np. dać imię i zastanowić się, dlaczego ten jest wesoły, ten zdziwiony itd.
- Po omacku
Wytnijcie kilka jajek z papieru. Możesz poprosić dziecko żeby je ozdobiło, ale nie jest to konieczne. Rozłóż jajka w pokoju lub ogrodzie. Ochotnik będzie musiał przejść wyznaczoną wcześniej trasą z zamkniętymi oczami, ale nie może nadepnąć na żadne jajko.
W przypadku młodszych dzieci, najlepiej pokazać maluchowi najpierw całą trasę z otwartymi oczami. Niech sobie spokojnie przejdzie i potem spróbuje z zawiązanymi oczami.
- Zajączkowy tor przeszkód
Można go ułożyć z poduszek, ustawić krzesła lub wyznaczyć trasę na podwórku. Uczestnicy pokonują ją kicając, zamiast po prostu biec. Wygrywa ten zajączek, któremu uda się pokonać trasę w najkrótszym czasie.
- Wielkanocny łańcuch wyrazów
Uczestnicy zabawy siedzą na dywanie i podają sobie nawzajem pisankę. Jest to odmiana łańcucha wyrazów. Pierwsza osoba zaczyna go od słowa JAJKO, kolejna musi powiedzieć wyraz na O np. okno itd. Jajko wędruje z rąk do rąk. Trzyma je ten uczestnik, którego kolej na powiedzenie słowa.
Utrudnieniem tej zabawy może być konieczność wypowiadania tylko wyrazów kojarzących się z Wielkanocą i wiosną.
- Wielkanocne rymy
Każdy uczestnik losuje karteczkę z wyrazem do przeczytania. Zabawa polega na tym żeby znaleźć rym do wyrazu. Wyrazy na karteczkach powinny być związane z Wielkanocą np. baranek, jajko, koszyk, kurczak, babka, żurek itd.
- Jajeczna girlanda
Wytnij kilkanaście jajek (mniej więcej 10 cm wielkości) lub poproś dziecko, by wycięło samodzielnie. Mogą być różnokolorowe, ale nie muszą. Poproś dziecko, by ozdobiło jajka w dowolny sposób: kwiatki, kropki, paski itd.
Kiedy jajka będą gotowe, możecie je przykleić do paska z bibuły karbowanej. Jedno obok drugiego. Wystarczy przymocować pasek do okna lub w inne, dowolne miejsce i ozdobna girlanda gotowa.
- Wierszyk z pokazywaniem
Trzy baziowe koty
Na wiosennej wierzbie (ręce wyprostowane ku górze jak gałęzie drzewa)
tuż nad rzeczką małą, (prawa ręka pokazuje wijącą się rzeczkę)
trzy baziowe kotki (dzieci miauczą i „liżą” futerko jak kotki)
lekko się huśtają. (ponownie gest „wierzby”, ale tym razem ręce machają w powietrzu)
Deszcz drobny popadał, (ręce uniesione w górze opadają, dziecko macha przy tym palcami imitując padający deszcz),
futerka im zmoczył, (dziecko po wypowiedzeniu wersu mówi cicho: brrrrr i otrzepuje „zmoczone” futerko)
miauczą wniebogłosy, (po wypowiedzeniu wersu dziecko miauczy z głową podniesioną do góry)
trzy baziowe koty! (dziecko pokazuje – wciąż miaucząc – trzy palce u dłoni)
,,Kurczaczki”- zabawa paluszkowa.
,,Kura i kurczęta’’– zabawa ruchowa. Rodzic jest ,,kurą’’, a dziecko ,,kurczaczkiem’’. Kura spaceruje mówiąc ,,Ko, ko, ko’’, a kurczaczek porusza się dowolnie, mówiąc ,,Pi, pi, pi’’. Gdy kura ucichnie i przykucnie, kurczątko szybciutko przybiega do mamy, aby się przytulić. Przez chwilę pozostajecie przytuleni w ciszy. Zabawę powtarzamy.
„O której pisance mówię?’’
Rodzic opowiada o dowolnej pisance. Dziecka zadaniem jest odgadnąć, która pisanka tak wygląda.
Pisanka wielkanocna- praca plastyczna. Dziecko samodzielnie wycina sylwetę jajka, a następnie ozdabia je według własnego pomysłu.
,,Zając”- zabawa ruchowa przy piosence. Dziecko ilustruje ruchem i gestem słowa piosenki, włączając się w śpiew.
„Co włożymy do koszyczka wielkanocnego?”
Z pośród obrazków umieszczonych niżej, dziecko wybiera obrazki pasujące do wielkanocnego koszyczka.
„Wielkanocna przygoda zajączka”- historyjka obrazkowa. Dziecko opowiada co widzi na poszczególnych obrazkach, rodzic może zadawać pytania.
Pomocne pytania:
– Co robiły zajączki przed Wielkanocą?
– Jakie wzorki namalowały na pisankach?
– Dokąd mógł udać się zajączek z pisankami?
– Dlaczego zajączkowi wypadły pisanki?
– Co odczuwał zajączek?
– Kto wykluł się z pisanek?
Karty pracy
Zabawy z figurami geometrycznymi – utrwalenie z dziećmi kształtów i nazw figur geometrycznych oraz umiejętności klasyfikowania przedmiotów według kształtu i koloru. Doskonalenie koordynacji wzrokowo-ruchowej podczas wspólnych zabaw z rodzicami.
Zagadki o figurach geometrycznych:
Zagadka o kole:
Toczę, toczę się wesoło i do wszystkich macham w koło, początku nie mam ani końca, podobne jestem do słońca, wszyscy mnie doskonale znacie, myślę, że gotową odpowiedź już macie.
Zagadka o trójkącie:
Ja wszystkiego mam po trzy. Mam trzy boki, mam trzy kąty, trzy wierzchołki także mam. Jaką figurą jestem? Przedszkolaku zgadnij sam!
Zagadka o kwadracie:
Zagadka zaczyna się stąd. Jest w nim prosty każdy kąt. No i zawsze mój kolego. Równe boki ma do tego.
Zagadka o prostąkocie:
Mam cztery rogi, dwa krótkie i dwa długie boki. Kwadratem nie jestem, choć mam kąty proste.
Jaka to figura? – zabawa orientacyjno-porządkowa. Rodzic rozkłada na podłodze figury geometryczne wycięte z papieru. Dziecko porusza się przy dowolnej muzyce. Gdy muzyka ucichnie, rodzic wypowiada nazwę jednej z figur, a zadaniem dziecka jest ją odnaleźć i stanąć obok niej.
Słuchaj i znajdź – zabawa ruchowa. Dziecko chodzi po pokoju do skocznej muzyki. Na przerwę w muzyce zatrzymuje się, a rodzic podaje nazwę wybranej figury (może trzymać szablon do podpowiedzi). Dziecko odszukuje figurę w pokoju wśród mebli, zabawek, na ubraniach. Rodzic może utrudnić zabawę, definiując figurę kolorem.
Koło, trójkąt, kwadrat – zabawa kształtująca umiejętność układania rymów. Rodzic przygotowuje papierowe figury w kształcie koła, trójkąta i kwadratu. Zaprasza dziecko do wspólnej zabawy na dywanie. Układa przed sobą prosty ciąg, złożony z trzech elementów (na przykład koło, trójkąt, koło) i zachęca dziecko do kontynuowania rytmu złożonego z dwóch figur. Rodzic stopniuje trudność układanych rytmów, w zależności od możliwości poznawczych dziecka.
Matematyczna wycinanka z wesołymi figurami geometrycznymi
Z dzieckiem w domu – pomysły na zabawy bez telewizora.
Zacznijmy od wyłączenia telewizora, odłożenia w kąt smartfonów i tabletów. Bądźcie na wyłączność dla swojego dziecka. Uwaga poświęcona dziecku i czas wspólnej zabawy są dla niego najcenniejszym prezentem, a również rodzicom pomoże „naładować akumulatory” i na chwilę zapomnieć o codziennych problemach. Do dobrej zabawy nie będą potrzebne drogie czy wymyślne gadżety, najlepsze są te najprostsze zabawy, które sami znamy z naszego dzieciństwa. Jeśli chcemy, aby nasze dzieci były ciekawe świata, miały wiarę w siebie, były kreatywne, bawmy się z nimi, podarujmy im swój cenny czas. Dzięki wspólnym zabawom wzmacniamy więź z dzieckiem i sprawiamy, że czuje się ono ważne i kochane.
https://www.youtube.com/watch?v=rnXI0OGTfPE
Kilka sprawdzonych pomysłów na zabawę z dzieckiem:
- Zimno, ciepło, gorąco– chyba znana wszystkim, a może nieco zapomniana zabawa, w której jedna osoba chowa jakiś nieduży przedmiot (może to być maskotka, autko, piłeczka), pozostałe osoby muszą go odnaleźć. Ten kto schował „skarb” daje wskazówki, stopniując słowa – zimno, ciepło, informując poszukiwaczy, czy są blisko (ciepło, cieplej, gorąco), czy daleko (zimno, mróz). Ten kto odnajdzie skarb chowa go i zabawa zaczyna się odnowa.
- DIY– zajęcia „zrób to sam” to propozycje dla bardziej aktywnych maluchów (wyciszają) i małych artystów. Możecie lepić z masy solnej, plasteliny, malować farbami, kredkami, rękami, robić wycinanki z papieru kolorowego i wiele innych. Generalnie do takich zabaw możecie wykorzystać mnóstwo rzeczy, które są w domu. Np. makaron będzie idealny na biżuterię, a papierowe talerzyki czy opakowania po jajkach mogą zamienić się w stworki, kartonowe pudełka w domki, autka, robota i co jeszcze tylko wyobraźnia wam podpowie.
- Domowy klub fitness– w mediach alarmują o pladze otyłości u dzieci. Waszej rodziny nie będzie to dotyczyć, jeśli postawicie na ruch. Czas na trochę wspólnych ćwiczeń fizycznych – połączycie przyjemne z pożytecznym, a maluchy będą zachwycone. Pokażcie dziecku kilka prostych figur z aerobiku, zachęćcie też, aby dziecko zaproponowało swoje ćwiczenia, które wykonacie. Na pewno będzie wesoło.
- Kalambury– w tej zabawie za pomocą gestów musimy pokazać np. tytuł bajki, postać z bajki, czynność, zwierzątko.
- Wspólne gotowanie– zaproponujcie dzieciom wspólne pieczenie babeczek, zróbcie owocowe szaszłyki i nie przejmujcie się, jeśli mały mistrz kuchni nieco nabrudzi. Z przygotowanych wspólnie specjałów możecie urządzić przyjęcie domowe.
- Budowanie z klocków– należy do ulubionych zabaw całej rodziny. Proste konstrukcje, wysokie wieże, fosy, w tej zabawie ogranicza nas tylko wyobraźnia. Ponadczasowe klocki dzięki ogromnej różnorodności są nieustającym źródłem inspiracji do zabawy, zapewniając wszechstronny rozwój dziecka. Zabawa klockami ćwiczy emocje, stymuluje wyobraźnię, rozwija logiczne i przestrzenne myślenie dziecka, jest też dobrym treningiem na koncentrację uwagi.
- Zabawa w teatr- zamieńcie się rolami: maluchy niech będą rodzicami, a wy ich dziećmi. Uwaga: w tej zabawie możecie zobaczyć, jak odbierają was dzieci. Tym bardziej warto podjąć wyzwanie. Możecie również wcielić się w postaci ulubionych bajek, stworzyć własną bajeczkę. Warto pamiętać, aby dać dziecku przewodzić w zabawie. Słuchać jego pomysłów i zachęcać do inicjowania nowych scenariuszy i pomysłów.
Wielkanocna karta pracy:
Osłuchanie dzieci z wierszem B. Formy:„Nadeszła wiosna”
Spojrzał w okno mały Paweł,
a w ogrodzie wiosna,
świeżą trawkę, przebiśniegi
w koszu nam przyniosła.
Obudziła pąki kwiatów
w parku i w ogrodzie.
Zapomnijcie, moi mili,
o śniegu i chłodzie.
Pożyczyła od słoneczka
garść ciepłych promieni,
gdy ogrzeje nimi ziemię,
świat się zazieleni.
Czy wiesz że zadając najmłodszym dzieciom zagadki rozbudzasz ich wyobraźnię!
Zatem spraw swojemu dziecku wiele radości ucząc go nowego świata poprzez zagadki.
- Gdy śnieg zginie, kwiaty rosną, a tę porę zwiemy… (wiosną)
- Wiosną na drzewie rozwija się z pąka. Jesienią złoty po świecie się błąka… (liść)
- Zobaczysz je wiosną, gdy na drzewach rosną. Srebrne futra mają. Jak się nazywają?… (bazie)
- Powrócił do nas z dalekiej strony, ma długie nogi i dziób czerwony. Dzieci się śmiały, gdy go witały, żabki płakały przez dzionek cały… (bocian)
- Przez śnieg się odważnie przebijam. Mróz nawet mnie nie powstrzyma. Mam listki zielone, tak jak wiosna, a dzwonek bielutki jak zima… (przebiśnieg)
- Co buduje każdy ptak, by chować pisklęta, a tylko kukułka, o tym nie pamięta? … (gniazdo)
- Wystarczy, że dojrzy bociana z daleka –przerywa kumkanie, w podskokach ucieka… (żaba)
Ćwiczenie oddechowe
Celem ćwiczeń oddechowych jest pogłębienie oddechu, rozruszanie przepony, wydłużenie fazy wydechowej oraz zapobieganie mówieniu na wdechu. Nieprawidłowe oddychanie wpływa niekorzystnie na wymowę.
,,Piórka”- ćwiczenia oddechowe. Dziecko rozwija pojemność płuc, dmucha na piórko tak, aby utrzymać je w powietrzu. Ważne by podczas zabawy oddechowej, zachować prawidłowy tor oddechowy. Ćwiczeniom może towarzyszyć spokojna muzyka.
Utrwalenie figur geometrycznych
karta-08-wycinanka-figury-geometryczne-28528
Tęczowa gimnastyka – zajęcia gimnastyczne z rekwizytem.
Gimnastyka zapewnia idealny fizyczny rozwój dziecka, wpływa na: elastyczność, siłę, koordynację ruchową, szybkość, równowagę i wytrzymałość. Ćwiczenia fizyczne są bardzo ważne i kształtują prawidłową postawę ciała u dzieci.
Tęczowe skoki – doskonalenie umiejętności skakania. Rodzic układa na dywanie kolorowe kartki równolegle do siebie w odległości około 30 cm, zachowując kolejność kolorów tak, jak ma to miejsce w tęczy. Dziecko ustawia się i pokonuje trasę, przeskakując obunóż pomiędzy paskami.
Spacer po tęczy – ćwiczenie równowagi. Rodzic umieszcza kartki tak aby powstała długa kolorowa droga, dziecko przechodzi po kartkach stopa za stopą, a kiedy usłyszy muzykę, spaceruje na palcach, wznosząc ręce jak najwyżej. Na ponowny sygnał muzyczny spaceruje na płaskich stopach, a ręce opuszcza wzdłuż swojego ciała.
Schowaj się, tęczo! – zapobieganie płaskostopiu. Dziecko siedzi na krześle bez skarpet i ma przed sobą fragment wstążki. Próbuje zwinąć wstążkę palcami najpierw jednej, potem drugiej stopy.
Pokaż się, tęczo! – ćwiczenie wzmacniające mięśnie rąk. Dziecko kładzie się na brzuchu, wyciąga ręce przed siebie, trzymając końce wstążki w dwóch dłoniach. Na sygnał muzyki rozciąga wstążkę i unosi wyprostowane ręce jak najwyżej. Na ponowny dźwięk muzyki opuszcza ręce i układa je na podłodze.
Taniec tęczy – ćwiczenie wyciszające. Dziecko siada w siadzie skrzyżnym, trzyma wstążkę na wysokości buzi i wykonuje głębokie wdechy i wydechy, wprawiając wstążkę w ruch.
Tęczowa wyliczanka – zabawa doskonaląca pamięć wzrokową i słuchową. Rodzic recytuje wyliczankę układając od dołu ku górze paski papieru w kolorach odpowiadających kolejnym kolorom tęczy.
Siedem kolorów tęcza ma,
każdy kolory tęczy zna.
Pierwszy fioletowy – jak lawenda uspokaja.
Drugi granatowy – nocą niebo przystraja.
Trzeci to niebieski – kolor nieba w dzień słoneczny.
Czwarty to zielony – jak światło, by pieszy był bezpieczny!
Piąty kolor jest żółty – tak jak budyń bananowy.
Szósty jest pomarańczowy – mógłby też być marchewkowy!
Siódmy kolor to czerwony – kolor serca i miłości.
Dzięki tęczy nikt na burzę się nie gniewa i nie złości.
Tęcza – zabawa badawcza.
Rodzic przygotowuje latarkę, lusterko, płytkie naczynie, wodę oraz biały arkusz papieru. Do naczynia nalewa wodę i zanurza w niej lustro, opierając je o ściankę naczynia pod lekkim kątem. Na zanurzoną część lustra kieruje światło latarki, a w odległości około 50-80 cm od latarki dziecko przytrzymuje białą kartkę, aby przechwyciła źródło światła odbite w lustrze. Na arkuszu białego papieru powinna pojawić się kolorowa tęcza.
Tęczowa gąbka – zabawa plastyczna.
Na małej gąbce kuchennej (ułożonej pionowo) rodzic lub dziecko maluje grubszą warstwą farby siedem kolorów tęczy (fioletowy, granatowy, niebieski, zielony, żółty, pomarańczowy, czerwony). Dziecko przykłada gąbkę boczną krawędzią w lewym dolnym rogu kartki i maluje nią łuk do prawego dolnego rogu.
Idzie tęcza – zabawa paluszkowa
Idzie tęcza skrajem łąki (dwoma palcami jednej dłoni spacerują po przegubie drugiej ręki)
zanuciły jej skowronki: (tworzą „ptaszka” z dwóch złączonych za pomocą kciuków dłoni, pozostałymi palcami machają jak skrzydłami)
”My kochamy ciebie, wiesz? (ze złączonych dłoni tworzą serce)
Zostań z nami, jeśli chcesz!”.
Jeden, dwa, trzy, cztery, pięć, sześć, siedem, (odliczają kolejno na palcach)
tyle tęcza ma kolorów na wiosennym niebie. (przykładają do siebie skierowane w górę palce wskazujące i wykonują oburącz łuk, od góry do boków)
Karta pracy
Tęczę można pokolorować albo wykleić plasteliną
Zabawy edukacyjne, badawcze, naukowe
Zabawy edukacyjne i badawcze dla dzieci, które uwielbiają naukę. Pomysły dla rodziców na to jak połączyć naukę z zabawą. Eksperymentujcie i bawcie się wesoło! Setki zabaw na każdy dzień czeka na dzieci w Mieście Dzieci!
https://miastodzieci.pl/zabawy/k/zabawy-edukacyjne-badawcze-naukowe/
W CO SIĘ BAWIĆ? ZABAWY BADAWCZE I ICH WPŁYW NA ROZWÓJ DZIECKA
Zabawy badawcze mogą mieć bardzo różny charakter – doskonale sprawdzają się tu doświadczenia i domowe eksperymenty z użyciem prostych, ogólnodostępnych rekwizytów. Często wszystkie potrzebne rzeczy mamy pod ręką i nie musimy dokupować nic więcej. Taka zabawa uczy dziecko obserwacji, wyciągania wniosków, szukania rozwiązań, określania związków przyczynowo – skutkowych, sprzyja rodzeniu się nowych pomysłów, uczy planowania i wreszcie rozwija logiczne myślenie. Takie eksperymentowanie ćwiczy też cierpliwość, koncentrację i wytrwałość, bo na efekty naszych działań czasami trzeba trochę poczekać.
- Kolorowe wodne wulkany
Ulubionym efektem doświadczeń są wybuchy! Wszystkie zabawy, w których coś się przelewa, wylewa i musuje, są idealne dla moich chłopców! Potrafią ich zająć na bardzo długo! A jeśli przy tym potrzebujemy minimum składników, układ jest idealny!
Aby wykonać kolorowe wulkany, potrzebujecie:
- 4 szklanki wypełnione wodą
- bibułę w 3 kolorach (lub barwniki spożywcze)
- kwasek cytrynowy
- opakowanie sody oczyszczonej
- strzykawka lub po prostu łyżka
W trzech szklankach barwimy wodę (w każdej na inny kolor) i wsypujemy kwasek cytrynowy, a w czwartej mieszamy ją z sodą oczyszczoną. Z ostatniej szklanki nabieramy strzykawką płyn i wlewamy go do każdej z kolorową wodą. Pod wpływem reakcji płyn zaczyna uciekać z pojemników, dlatego podłóżcie pod nie jakąś tacę czy blaszkę i obserwujcie spektakl kolorów!
- Kolorowy deszcz
Potrzebne:
- szklanka (lub słoik) wypełniony wodą do 3/4 wysokości
- pianka do golenia
- barwniki spożywcze
Wystarczy, abyście wycisnęli piankę do golenia na powierzchnię wody, a następnie strzykawką, pipetą czy bezpośrednio z pojemnika wlewali kolorowy płyn. Chmura z pianki szybko napełni się barwami, a w wodzie zaobserwujecie niesamowity „deszcz”.
- Burza w szklance wody
Bardzo podobny efekt możecie również uzyskać bez korzystania z pianki. Tym razem potrzebne Wam będą:
- szklanka wypełniona wodą (do 3/4 wysokości)
- 4 łyżki oleju
- barwniki spożywcze
- miska i widelec
Spróbujcie wymieszać klika kropel barwników w oleju, a następnie przelejcie go do wody. W efekcie uzyskacie pięknie tańczące w wodzie nitki kolorów.
- Lampa Lava
Eksperyment wręcz hipnotyzujący, bo na poruszające się w górę i w dół kolorowe bąbelki można patrzeć bez końca. Jak wykonać taki eksperyment?
Przygotujcie:
- szklankę wypełnioną olejem (do 3/4 wysokości)
- 1/4 szklanki wody
- barwnik spożywczy
- tabletka musująca (Wapno, Witamina C lub Magnes)
Do wody dolejcie klika kropli barwnika i całość wlejcie do szklanki z olejem. Pierwsze wrażenia wywołają u Was efekt WOW, bo wlewana woda już zacznie przypominać bąbelki, a gdy dodacie tabletkę zupełnie zatracicie się w tym eksperymencie. Tym bardziej, że po każdej dodanej kolejnej tabletce spektakl zaczyna się od nowa!
- Tańczący olej
Wiele razy próbowaliśmy utopić olej w wodzie, jednak jak wiecie zawsze wypływa on na powierzchnię! Przy pomocy jednego kuchennego składnika, udało nam się sprawić, że chociaż na chwilę poszedł na dno!
Do wykonania eksperymentu potrzebujecie:
- szklankę wypełnioną wodą (do 3/4 wysokości)
- 5 łyżek oleju
- kakao
- sól
Do szklanki z wodą, wlejcie olej i dosypcie kakao. Górna część została pięknie zabarwiona, teraz sprawdźcie co się będzie działo kiedy wsypiecie sól? Efekt z pewnością Wam się spodoba!
- Galaktyka w słoiku
Chcielibyście zamknąć kosmos w słoiku? Spróbujemy?
Przygotujcie:
- słoik wypełniony wodą (do połowy)
- barwniki spożywcze
- watę
- brokat
- patyczki do szaszłyków
Zacznijcie od zabarwienia wody na niebiesko. Dodajcie watę do wysokości płynu, wsypcie trochę brokatu i zamieszajcie. Następnie dolejcie wodę zabarwioną na czerwono, ponownie dodajcie watę, brokat i podziwiajcie efekt swojej pracy.
- Jak wywołać deszcz?
Podczas jednego z eksperymentów udało nam się wywołać deszcz! Na szczęście tylko w słoiku! Ale to dobra okazja, by porozmawiać z dziećmi o zjawiskach atmosferycznych i omówić skąd się one biorą!
Potrzebne:
- słoik z wrzącą wodą
- talerzyk
- lód
Na słoik z wodą nałóżcie talerz z kostkami lodu i obserwujcie co się będzie działo na ściankach szklanego pojemnika. A przy okazji koniecznie porozmawiajcie o deszczu i trzech stanach skupienia wody!
Idzie już wiosenka
i słoneczko świeci …
Przyroda budzi się do życia, a wraz z nią pojawia się mnóstwo inspiracji na kreatywne wiosenne prace twórcze!
Zachęcamy do wykonania pracy plastycznej.
Do wyboru, trzy sposoby na wiosenne bazie:
1. Bazie – pieczątka
Na kartce kolorowego papieru rysujemy kredkami lub flamastrami patyczki wierzby. Bazie robimy mocząc drugi koniec grubej kredki w białej farbie i odciskając na patyczkach. Można również robić odciski z paluszka.
2. Bazie z plasteliny
Na kartce papieru malujemy wierzbowe gałązki. Z plasteliny lepimy kulki i naklejamy wzdłuż gałązek. Ta praca jest nieco bardziej pracochłonna, jest również znakomitym ćwiczeniem sprawności manualnej.
3. Bazie z kulek waty
I znowu, na namalowanych wcześniej gałązkach przyklejamy kotki utoczone z waty. To najbardziej realistyczne, plastyczne przedstawienie wiosennych bazi. Poza tym toczenie kulek z waty to doskonała zabawa sensoryczna.
Karta pracy
Pokoloruj według kodu
źródło: pokolorujświat.com
Zabawy plastyczne ich głównym zadaniem jest rozwój umiejętności manualnych oraz pobudzanie kreatywności i wyobraźni u dzieci.
Kleksografia
Potrzebne materiały: kartki, kredki i farby plakatowe. Kartkę papieru zginamy na pół, rozkładamy, a następnie pozwalamy dziecku spuścić na nią kilka kropli farby. Ponownie zaginamy i rozkładamy kartkę, pozwalamy farbie wyschnąć. Pytamy dziecko co przedstawia obrazek. Jest to świetne ćwiczenie na wyobraźnię. Następnie można zachęcić dziecko, by przy pomocy kredek dokończyło powstały w ten sposób obrazek.
Kolaż z gazet
Potrzebne materiały: kolorowe czasopisma, nożyczki, klej, kartka papieru. W pierwszej kolejności dajemy dziecku kolorowe czasopisma i pozwalamy z nich wydrzeć lub wyciąć obrazki. Następnie dziecko nakleja wybrane fragmenty na kartkę, by utworzyły one nowy obrazek. Zabawa pokazuje, że można stworzyć coś nowego ze starych rzeczy. Pozwala poznać dziecku technikę kolażu i ćwiczy umiejętność posługiwania się nożyczkami.
Malowanie muzyki
Potrzebne materiały: odtwarzacz muzyki, kartka, kredki lub farby. Zabawa polega na tym, by dziecko, słuchając muzyki, malowało lub rysowało to, co mu przychodzi na myśl. Jeżeli ma ochotę, może rysować scenkę lub krajobraz, ale równie dobrze efektem pracy może być czysta abstrakcja. W zabawie tej interesujące są emocje, jakie wywołuje muzyka i ich przełożenie na kolorystykę i tematykę pracy.
Kącik plastyczny: zabawa paluszkowa
W kąciku plastycznym mieszkają kredki (dzieci pokazują palce jednej dłoni)
Jest kolor żółty, zielony, niebieski. Jest kolor czarny i czerwony (wymawiając nazwę koloru, wskazują kolejne palce)
każdej kredki koniec jest dobrze naostrzony. ( z jednej dłoni robią „temperówkę”-zaciskają dłoń w pięść, do której wkładają kolejno „kredki”-palce drugiej dłoni)
Jest klej, co bardzo mocno klei, (mocno dociskają do siebie palce wskazujące)
a ostre nożyczki tną wszystko po kolei.(palcem wskazującym i środkowym „tną” w powietrzu
Miękka plastelina woła: – Kolego! ( z jednej dłoni robią „gadające usta”
Ulep ze mnie coś ładnego! (dwoma rękami naśladują ugniatanie plasteliny)
Zabawy sensoryczne mają za zadanie dostarczać różnorodnych bodźców do rozwoju zmysłów malucha i poszerzać świat jego doznań. Nie potrzeba do nich skomplikowanych zabawek, można wykorzystać przedmioty codziennego użytku i produkty spożywcze, które znajdą się w każdym domu.
- Suchy makaron
Makaron w dziesiątkach kształtów i w wielu kolorach jest znakomity do przesypywania i segregowania. Wypełniony nim, zakręcony słoik to świetny grzechoczący instrument. Nieco starsze maluchy mogą spróbować nawlekać makaron na sznurek i zrobić naszyjnik.
- Bańki mydlane
Z pianą można bawić się w skali mikro – przygotowując miskę z wodą, w której maluch będzie mógł zanurzyć ręce, albo w skali makro – wkładając go do wanny. Do wypełnionego pianą naczynia wrzucamy kolorowe piłeczki albo plastikowe zakrętki od butelek. Zadaniem dziecka będzie odnalezienie ich i wyłowienie ręką, sitkiem, kuchenną chochelką. Zabawę w wannie można połączyć z łapaniem puszczanych przez dorosłych baniek. Tu dziecko ćwiczy spostrzegawczość, refleks, a nawet równowagę.
- Kolorowe woreczki
Każdy może zostać czarodziejem, a przy okazji przekonać się, jak powstają barwy. Do zabawy potrzebnych będzie kilka plastikowych woreczków z zamknięciem strunowym i farby w kolorach podstawowych: żółtym, niebieskim i czerwonym. Do każdego woreczka wlewamy po odrobinie farby w dwóch kolorach w taki sposób, żeby kleksy znajdowały się w przeciwległych rogach, i szczelnie zamykamy. Maluch ugniatając woreczek miesza barwy i na jego oczach dzieją się prawdziwe czary-mary. Zabawa pokazuje związki przyczynowo – skutkowe, a przy okazji pozwala ćwiczyć mięśnie dłoni i koordynację ręka – oko.
- Mała cukiernia
Ciastolinowe ciastka mogą mieć różne wielkości, kształty i kolory, w roli wafelków do lodów doskonale sprawdzą się papierowe papilotki (takie, w których piecze się babeczki). Do zabawy przyda się wałek, wykrawaczki do ciastek i występujące w roli posypek cekiny, brokatowy pył, ziarenka maku lub sezamu.
Domowa ciastolina:
- 2 szklanki mąki,
- 1 szklanka soli,
- 2 łyżki oleju roślinnego,
- 2 płaskie łyżki proszku do pieczenia,
- 1,5 szklanki gorącej wody.
Wszystkie składniki należy wymieszać i intensywnie ugniatać, aż się połączą, a masa zrobi się zwarta i elastyczna. Ciastolinę można zabarwić, dodając do podzielonej na części masy barwniki spożywcze.
- Woda i kolorowy lód
Do zabawy z wodą potrzebnych będzie kilka naczyń o rożnych wielkościach i kształtach. Przydadzą się też kubeczki, lejki, miarki kuchenne. Zadaniem malucha może być przelewanie wody z jednego naczynia do drugiego, porównywanie, gdzie jest jej więcej, sprawdzanie, czy zawartość jednego naczynia zmieści się w drugim. A wrzucając do pojemników z wodą zabarwione spożywczymi barwnikami kostki lodu, dziecko poznaje przeciwieństwa ciepło – zimno, ciało stałe – płynne. Obserwuje też, jak lód rozpuszcza się i barwi wodę.
- Solne obrazki
Sól kuchenną wsypujemy do kilku kubeczków i energicznie mieszamy kawałkiem kolorowej kredy. Powstały pył zabarwi sól. Teraz można zacząć tworzyć obrazki. Najmłodszym spodoba się posypywanie nasmarowanej klejem kartki kolorowym pyłem. Zabawę można urozmaicić. Wystarczy przygotować kartkę z wybranym konturem narysowanym grubym flamastrem. Może to być np. owoc, zwierzę, dom – ważne, żeby kształt nie był skomplikowany. Wypełnienie konturów różnymi kolorami soli wymaga większej precyzji i koncentracji uwagi.
- Sypka tablica
Na dużej tacy lub kuchennej stolnicy rozsypujemy warstwę mąki, kaszy manny lub piasku – i tabliczka gotowa. Na ciemniejszym tle kreślone przez dziecko znaki będą lepiej widoczne, co z pewnością zachęci je do dalszej zabawy. Sypką tabliczkę ściera się jednym ruchem ręki, a powierzchnię można wyrównać dosypując odrobinę mąki lub kaszy.
- Figurki z masy solnej
Evergreen zabaw z masami plastycznymi. Z gotowej masy maluchy mogą lepić płaskie lub przestrzenne figurki. Gdy brak im jeszcze precyzji, wielkim ułatwieniem będą foremki do ciastek. Kiedy gotowe figurki wyschną (zazwyczaj trzeba dać im dzień na stwardnienie), można je pomalować.
Masa solna:
- 2 szklanki mąki,
- 2 szklanki soli,
- woda (tyle, żeby uzyskać pożądaną konsystencję).
Do składników sypkich dodajemy powoli wodę i zagniatamy, aż całość się połączy.
- Malowanie rączkami
Zabawa uwielbiana przez dzieci, niekoniecznie przez rodziców. Radość malucha warta jest jednak drobnych poświęceń, wystarczy zabezpieczyć podłogę gazetami lub folią i sprzątania wcale nie będzie tak dużo. Małe dzieci malują z rozmachem – im większa kartka, tym lepiej, i oczywiście na podłodze, bo z niej nic już nie spadnie
Wspólna zabawa ruchowa Maszynista to jest wielki zuch… wszystkie przedszkolaki wprawi w ruch…