XIII EDYCJA KONKURSU PLASTYCZNEGO „ŚWIAT WOKÓŁ NAS”

Organizatorem konkursu było Przedszkole nr 3 im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Suwałkach
Cele konkursu:
Rozwijanie wrażliwości estetycznej inspirowanej przyrodą
Ukazanie piękna i różnorodności przyrody, obserwowanej na przestrzeni całego roku
Budowanie wśród dzieci odpowiedzialności za otaczające nas środowisko przyrodnicze
Promowanie dziecięcej twórczości plastycznej
Konkurs adresowany był do dzieci przedszkolnych w wieku 5-6 lat. Z naszego przedszkola wysłaliśmy 10 prac, które zostały docenione przez komisję oceniającą.
Dwie w sposób szczególny:
Praca Agatki Szkarnulis – II miejsce
i praca Wioli Gniazdowskiej – wyróżnienie.
Gratulujemy.


Międzynarodowa Olimpiada Sportowa 1.06.2017r.

Z okazji Dnia Dziecka zorganizowaliśmy na miejskim stadionie Międzynarodową Olimpiadę Sportową.
Do zawodów przystąpiły dzieci z naszego przedszkola, z przedszkola z angielskim językiem nauczania w Sejnach oraz dzieci z przedszkoli w Łoździejach i Druskiennikach. Podczas olimpiady dzieci miały okazję do wspólnej zabawy i integracji. Dzięki zachowaniu zasad fair play wszyscy uczestnicy zostali mistrzami olimpijskimi. Po otrzymaniu medali olimpijczycy jak i widzowie wzięli udział w zabawach przy muzyce oraz uroczystym grillowaniu. Impreza połączona była z mitingiem MKRPA. Na zakończenie imprezy wszystkie dzieci otrzymały słodkie niespodzianki i bogate upominki.
Serdecznie dziękujemy sponsorom: MKRPA w Sejnach, Przedsiębiorstwo gospodarki komunalnej w Sejnach, bank spółdzielczy Rutka Tartak, Bank Spółdzielczy w Sejnach oraz Hurtownia „JENS” w Suwałkach


Rodzinny Konkurs literacko- plastyczny pt. „Tęczowa bajeczka” dobiegł końca.

Jego podsumowanie odbyło się 11 kwietnia 2017 r.
W konkursie wzięły udział:
1. Dominika Stabińska z bajeczką „Sonia i Adaś”
2. Amwlia Jatkowska z siostrą z bajeczką „Amelka w kosmosie”
3. Natalka Koneszko z mamą ” z bajeczką „Natalka w świecie wiosny”
4. Kalina Żynda z mamą z bajeczką „O Tolku i jego przygodzie”
5.Julia Czarniecka z babcią Halinką z bajeczką „Iza i chomik”
6. Bartosz Czarniecki z tatą z bajeczką ” Rybacki statek”
7. Kasia Kulesza z mamą z bajką „Ulubione zabawki”
8. Agatka Szkarnulis z mamą i tatą „Mała Syrenka”
9.Iwo Strękowski z mamą „Robot Tadek”
10. Gabrysia Stankiewicz 'Przygoda w lesie”
11. Wiola Gniazdowska z bratem i mamą przygotowała kronikę „Rok z Wiolą”
12. Karina i Oskar Staniewicz opowiedzieli nam „Przygody Sarenki i Krysi”
13. Gabryś Kamiński z bajeczką „Wielkie marzenie”.

Komisja przeczytała z ogromnym zainteresowaniem wszystkie opowieści
i dokładnie oglądnęła szatę graficzną książeczek. Wszystkie prace oceniła bardzo wysoko, więc wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody.


Powitanie wiosny

„Mróz pożegnajmy! Słońce witajmy! Już wiosny czas, już czas”
Jak tradycja nakazuje 21 marca bardzo uroczyście pożegnaliśmy zimę a powitaliśmy wiosnę,
Dzieci maszerując kolorowym korowodem ulicami miasta z kukłą
symbolizującą odchodzącą zimę oraz gaikiem symbolizującym wiosnę, pożegnały starą porę roku i powitały nową.
Obrzęd topienia marzanny, łączony często z obnoszeniem gaika, pierwotnie odbywał się w czwartą niedzielę
Wielkiego Postu, tzw. białą niedzielę.
Dopiero w XX wieku zaczęto go celebrować w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, tj. 21.03.
Większość badaczy jest zgodna, że gaik (nazywany też maikiem, nowym latkiem, nowym latem, gajem,)
symbolizuje wiosnę i rozkwit przyrody „latko”.
Po spaleniu na placu przedszkolnym Marzanny i powitaniu z piosenką gaika-maikaw dalszej części imprezy
dzieci rozwiązywały zagadki,
śpiewały piosenki, oglądnęły i aktywnie uczestniczyły
w przedstawianych przez nauczycielki inscenizacjach
wierszy J. Brzechwy „Kwoka”, ‘Pomidor” oraz „Żuraw i czapla” . Imprezę zakończyły wesołe zabawy taneczne.
„Już wiosna, już wiosna, za lasem i rzeką, a zima daleko, daleko stąd”


Jako spadkobiercy idei Piłsudskiego powróciliśmy do chlubnej tradycji i 19 marca wdzięczni za wolną Polskę także składamy hołd Marszałkowi, uczestnicząc w uroczystych obchodach imienin naszego Patrona.
Uroczystości rozpoczęły się przed ratuszem sejneńskim, gdzie znajduje się tablica ku czci Pierwszego Honorowego Obywatela Miasta Sejny Józefa Piłsudskiego. Zebrały się tam „wnuczęta” marszałka, ich rodzice i dziadkowie, pracownicy przedszkola oraz zaproszeni goście: Arkadiusz Nowalski – Burmistrz Miasta Sejny , Wicestarosta Powiatu Sejneńskiego, Związek Piłsudczyków RP TP JP Okręg w Sejnach, Grupa Rekonstrukcyjna 24 Baonu KOP Sejny, przedstawiciele Sejneńskiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, dyrektorzy szkół, młodzież i wielu mieszkańców Sejn. Po wciągnięciu flagi na maszt i złożeniu kwiatów wszyscy udaliśmy się do Ośrodka Kultury w Sejnach aby uczestniczyć we wspólnym śpiewaniu piosenek i pieśni patriotycznych. Przedszkole reprezentowały najstarsze dwie grupy przedszkolne, które odśpiewały hymn przedszkola oraz hymn Piłsudczyków „Legiony”. W przeglądzie piosenki mi pieśni patriotycznej udział wzięły dzieci z całego Powiatu Sejneńskiego w wieku od 3 do 10 lat. Z naszego przedszkola każda grupę reprezentowały zespoły 5-osobowe. Wszyscy wykonawcy obdarowywani byli ulubionymi cukierkami Marszałka – słodkimi landrynkami, które Piłsudski zawsze miał w lewej kieszeni płaszcza i przy nadarzających się okazjach częstował nimi dzieci oraz dyplomami i nagrodami.
Jesteśmy przekonani, że poprzez ulubione dziecięce formy aktywności artystycznej jaką są obchody imienin Marszałka przywracamy zbiorową pamięć o polskich pieśniach patriotycznych, pielęgnujemy nasze dziedzictwo kulturowe, rozwijamy zamiłowanie do śpiewu oraz kształtowanie postaw patriotycznych wśród dzieci i młodzieży.


Sukces naszych wokalistek podczas XVI FESTIWALU PIOSENKI PRZEDSZKOLNEJ W SUWAŁKACH.

W kategorii „3-4 latki” I miejsce zajęła Hania Gniady
z piosenką „Lipka zielona” do akompaniamentu gitary
w wykonaniu taty Andrzeja Gniady,
natomiast w kategorii „zespoły 5-6 latki”
wyróżnienie wyśpiewały
Gaja Milewska, Patrycja Budowicz i Kaja Bernecka.

Gratulujemy.


Feryjne niespodzianki. Cykl spotkań z Instruktorami survivalu.


Państwo Krzysztof Lewicki i Klaudia Jadwiszczyk – instruktorzy survivalu trafili do nas w podróży liczącej ponad 8 tysięcy km ze Śląska do miasta Świętego Mikołaja. Zatrzymali się w Sejnach i zaproponowali nam realizację pakietu interesujących zajęć wchodzących w skład projektu „Akademia młodego survivalowca”. Celem zajęć jest dostarczenie dzieciom swobodnej realizacji samego siebie, rozwijanie zaradności i pewności siebie, skłanianie dzieci do współpracy w grupie ale przede wszystkich radosna zabawa. Bez wahania i z satysfakcją skorzystaliśmy z przedstawionej nam oferty.
Państwo Krzysztof Lewicki i Klaudia Jadwiszczyk realizują bardzo ciekawy, warty przedstawienia projekt „Tandemowe Trip Love”.
Celem projektu jest pokonanie 8 tysięcy kilometrów tandemem z przyczepką, w której znajduje się pupil dzieci – Kadlook, pies rasy Alaskan Malamut, a to wszystko w warunkach zimowych. Wyruszyli w październiku ze Śląska, kierując się na Litwę, Łotwę, Estonię, promem do Helsinek i przez całą Finlandię planują dotrzeć do miasta Świętego Mikołaja, gdzie w Rovaniemi i troszeczkę wyżej na Północ – w Inari, spędzą kilka tygodni wśród pierwotnego ludu Laponii – Saamów a następnie powrócą wzdłuż pięknych norweskich fiordów. W trakcie podróży zagranicznej zawitają w wielu polskich szkołach przedszkolach, w domach polskich gdzie prowadząc zajęcia – zabawy z dziećmi opowiedzą im o Polsce, i o swoich niesamowitych przygodach globtroterów. My również liczymy na kolejne spotkanie z bardzo sympatycznymi „przyjaciółmi” w ich drodze powrotnej do domu.
Życzymy powodzenia i wielu wspaniałych przygód.


Konkurs plastyczny „Jest w lesie chateńka” rozstrzygnięty!

Dnia 30 listopada odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego pt: „Jest w lesie chateńka”.Na konkurs wpłynęło 28 prac.
W uroczystym podsumowującym spotkaniu wzięli udział wszyscy uczestnicy konkursu – dzieci z rodzicami, wychowawczynie oraz zaproszeni na spotkanie pracownicy Nadleśnictwa Płaska w Żylinach.
Arcydzieła powstałe w ramach konkursu oceniali zarówno pracownicy Nadleśnictwa jak i cała społeczność przedszkolna oddając na nie swoje głosy. Bezwzględnie pomimo typowania najładniejszych, to wszystkie pracezostały nagrodzone.
Społeczność przedszkolna zagłosowała następująco: I miejsce – Karina i Oskar Staniewicz, 3 drugie miejsca – Michał Przeborowski, Bartek Milewski i Gabryś Kamiński oraz 6 trzecich miejsc –
Bartek Czarniecki, Helena Janculewicz, Błażej Mazalewski, Damian Połuboczek, Kalina Żynda, Wiktor Jagłowski.
Pozostałych 18 prac zostało wyróżnionych dyplomami i wspaniałymi upominkami. Obecni na spotkaniu goście – pracownicy
Nadleśnictwa Plaska zorganizowali w nadleśnictwie wśród wszystkich pracowników głosowanie, w wyniku którego za udział w konkursie nagrodzili upominkami wszystkie dzieci a w sposób szczególny nagrodzili 5 według nich najlepszych prac: Wiktorka Jagłowskiego, Bartosza Milewskiego, Michała Przeborowskiego, Wioli Gniazdowskiej,
Ingi Krakowskiej oraz Kaliny Żyndy.
Spotkanie uatrakcyjnił teatrzyk kukiełkowy przygotowany przez nauczycielki T. Polens i L. Waluś na podstawie literatury o tematyce leśnej oraz wystąpienie pracowników Nadleśnictwa z prezentacją eksponatów. Miło spędziliśmy czas. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie.
Zapraszamy do dalszej aktywności.
Zdjęcia w galerii.


W  dniu 10 listopada 2016r. w naszym przedszkolu  obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości.

Na uroczystość przybyli zaproszeni goście : Starosta Powiatu Sejneńskiego Piotr Alszko, dyrektor Ośrodka Kultury w Sejnach- Pani  Barbara Miszkiel, Przedstawiciele Grupy Rekonstrukcyjnej 24 Baonu KOP „Sejny”, przedstawiciele Związku Piłsudczyków RP  TPJP Okręg w Sejnach, Prezydium Rady Rodziców przedszkola,  rodzice artystów oraz pracownicy przedszkola. Wszystkich zebranych powitała prowadząca nauczycielka  Lucyna Matwiejczyk, która ze swoją grupą przygotowała program artystyczny. Po raz drugi  w dn. 15.11. 2016r. montaż słowno – muzyczny miała okazję oglądać cała społeczność przedszkolna. W dniu jubileuszu z okazji 98 urodzin naszej Ojczyzny najstarsi przedszkolacy zabrali wszystkich obecnych  w podróż od przeszłości naszego państwa do dnia dzisiejszego. Podczas występu dzieci recytowały wiersze patriotyczne oraz śpiewały pieśni opowiadające o historii Polski, jak też te tłumaczące sens współczesnej polskości oraz podkreślające piękno naszej Ojczyzny. Dumnie, przyjmując właściwą postawę „baczność”, odśpiewały hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego” oraz hymn naszego przedszkola: „Marszałek dziadek nasz”

Występ przedszkolaków, ich przygotowanie, zaangażowanie, postawa patriotyczna i artystyczny talent nagrodzony został gromkimi brawami zebranej publiczności i słodkimi upominkami. Godnym wspomnienia upominkiem była ziemia  przywieziona z miejsca urodzenia Marszałka – Zułowa na Litwie, którą z certyfikatem wiarygodności ofiarował przedszkolu Sejneński Okręg Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej TP JP.

Głównym ideą organizacji uroczystego patriotycznego poranka zawsze jest kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz szacunku dla Patrona naszego przedszkola Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Zapraszamy do galerii.


Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka
W okresie od 22 listopada do 20 grudnia w przedszkolu realizowane były zajęcia z zakresu wczesnego wspomagania rozwoju dziecka dla dzieci potrzebujących większej liczby zajęć dydaktycznych aby obudzić w nich chęci do samodzielnego działania.
Zajęcia miały na celu stworzenie sytuacji sprzyjających rozwojowi procesów poznawczych, doskonalących pamięć, stymulujących sferę umysłową, motoryczną i emocjonalną, rozwijających logiczne myślenie oraz wyciągnięcie wniosków na podstawie zaobserwowanych związków przyczynowo- skutkowych.
Spotkania opierały się na stosowaniu ćwiczeń rozwijających percepcję słuchową, wzrokową oraz koordynację wzrokowo-słuchowo-ruchową, rozwijaniu myślenia matematycznego, kształceniu wiary we własne możliwości oraz usprawnianiu dużej i małej motoryki.
Praca z dziećmi nie była skoncentrowana jedynie na poszerzaniu wiadomości, ale również na kształtowaniu niezbędnych umiejętności i kompetencji. Możliwość systematycznej i intensywnej pomocy wpłynęły korzystnie na ich samopoczucie, wzmocniła samoakceptację, zmotywowała je bardziej do samodzielnej pracy. Stosowanie wzmocnień pozytywnych stanowiło doskonałą drogę do osiągnięcia pożądanych zachowań w procesie dydaktyczno-wychowawczych.
Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony dzieci jak i ich rodziców


Międzynarodowa spartakiada w Druskiennikach
Przedszkole „ Bitute” w Druskiennikach na Litwie z którym od lat realizujemy wspólny projekt „Otwieramy okna na świat” zaprosiło nas w dniu 27. 09. 2016 r. do udziału w towarzyskiej spartakiadzie „ Ruch źródłem zdrowia i siły”, w której oprócz nas udział wzięło przedszkole z Łoździej i Druskiennik.
Pojechaliśmy tam z zespołem dzieci z grupy 6-latków, który reprezentował nasze przedszkole.
Powitał nas „ zajączek olimpijczyk” wraz z panią dyrektor wesołą muzyką, przy której tańczyliśmy rozgrzewając się jednocześnie przed spartakiadą. Dzień był słoneczny i dość ciepły, dzięki czemu zabawy mogły odbyć się w ogrodzie przedszkolnym.
Atrakcyjnych konkurencji nie było końca, a wszystkie bardzo podobały się dzieciakom.
Graliśmy w siatkówkę – piłką olbrzymem, w „Mini koszykówkę” ograniczając się do rzutów (ale za to bardzo celnych) piłką do kosza. Jedną z konkurencji była sztafeta z torem przeszkód, przepychanki piłkarskie, Była sztafeta lekkoatletyczna – tor przeszkód. Wielką Atrakcję stanowiła piłka nożna – a w niej celowanie do malutkich bramek przeciwnika. Sejneńskie przedszkolaki w tej dziedzinie nie miały sobie równych. Również opiekunowie mieli możliwość wykazania popisania się sprawnością w konkurencji z piłeczkami. Na zakończenie i wyciszenie przygotowano zabawy z chustą animacyjną.
Po zawodach odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów i nagród a następnie wszyscy uczestnicy spotkania zjedli wyśmienity obiad przy którym dzieci integrowały się z rówieśnikami z Litwy a pedagodzy przy kawie podsumowali te bardzo ciekawe międzynarodowe spotkanie, dzieląc się spostrzeżeniami i wrażeniami. Rozbawieni i jednocześnie bardzo dumni, pełni wrażeń powróciliśmy i do Sejn.
Zapraszamy do galerii.
D.Keller


„Jesienne bajędy” – zbiorek wierszyków i rymowanek dla dzieci do wykorzystania w rodzinnym konkursie plastycznym.

„Chateńka” autor nieznany
Jest w lesie chatka,
Przed chatką sarenka,
Był zając tam szary i drugi do pary,
Sosna jak wielkolud,
maleńki krasnolud pod grzybkiem się schował,
zwierzęta rachował.

„Krasnolud” autor nieznany
Poszłam sobie do ogródka, napotkałam krasnoludka.
– dzień dobry krasnoludku.
Co robisz w moim ogródka?
-Pająkowi szyję sieci, słowikowi bawię dzieci.
Zbieram nektar z kwiatów złoty
Bardzo dużo mam roboty.

„Świerszczyk” F. Kobryńczuk
Ćwierkał dzisiaj świerszcz na łące:
– Coraz słabiej grzeje słońce.
Już kubraczek mój zielony
od dżdżu, wiatru już nie chroni.
Będę w chatce, gdzieś w kąciku,
grzał się z dziećmi przy piecyku.
Będę dzieciom w dni zimowe
bajał bajki świerszczykowe.
Będę grał wesołe piosnki
i doczekam znowu wiosny.

„Kolczasty jeżyk” Dorota Gellner
To jest jeżyk. Mały jeżyk.
Jeżyk z kolców ma kołnierzyk.
Z kolców płaszczyk,z kolców szalik,
tylko nosek jak koralik.

 

„Dary jesieni” Małgorzata Karolewska
Dębu listek złoci się, czerwieni,
A wiewiórka zbiera dary jesieni.
Hopsa hopsa wiewióreczka mała
Żołędzia schowała
W lesie przechadza się stado jeleni,
a w słońcu borowik tylko się rumieni.
Hopsa hopsa wiewióreczka mała grzybka schowała.
Malutka myszka skryła się w jeżyny
I cichutko spogląda na krzew leszczyny.
Hopsa, hopsa wiewióreczka mała orzeszka schowała.

Spadają jeżyny tuż obok myszki.
Z zielonej sosny dorodne szyszki.
Hopsa hopsa wiewióreczka mała szyszeczkę schowała.
Myszka uciekła, słowik nie śpiewa
A deszcz ulewny siecze o drzewa.
W dziupli się skryła wiewióreczka mała
Pośród przysmaków, które tam schowała.

„Zwierzęta w lesie” Auror nieznany
Zwierzęta w lesie tańczyć lubiły
Muzyczny zespół więc założyły.
Słowik solistą jest w tym zespole
Uczył się śpiewu w muzycznej szkole.
Konik kopytkiem rytm wystukuje
A cały refren kos wygwizduje.
Bocianek dziobkiem im dyryguje
Sowa na drzewie też pohukuje.
Ptaki, zwierzęta bawią się w kolo.
W lesie jest dzisiaj bardzo wesoło.

„Przygoda borowika” Mateusz Gała
Pan borowik szedł przez las,
Mówił sobie cały czas;
„Jestem tu i jestem tam,
Mówię to wszystko wam.
Chodzę często na spacery,
I tam słyszę jakieś szmery.
Jak kukułki rozmawiają
I się ze mnie wyśmiewają.”
„Co pan słyszy panie grzybie?
Ja się twemu bardzo dziwię.
Jest pan piękny, znakomity,
Do jedzenia wyśmienity.
Zetnę pana swym nożykiem,
pochwalę się borowikiem”.
I borowik został ścięty
do koszyka szybko wzięty.

„Muchomorek” autor nieznany
Muchomorek, muchomorek
ma kapelusz w biały wzorek
jest czerwony jak biedronka
i uśmiecha się do słonka

Dzień zaczyna zawsze praniem
Wszystkich kropek przed śniadaniem
Potem suszy je dokładnie aby wyglądały ładnie

Po śniadaniu nie próżnuje,
swój kapelusz poleruje
Do zabawy jest gotowy
gdy kapelusz lśni jak nowy

Już skończona ciężka praca,
więc wesoło się obraca
A kropeczki z Kapelusza,
skaczą gdy on się porusza

„Leśne powietrze” Kamil Walczak
Lisek siedzi w norze.
Kręci się, spać nie może.
Wyszedł z nory zmęczony.
Leśnym powietrzem został uzdrowiony.
Teraz biega i poluje,
Bo się bardzo dobrze czuje.

„Może zobaczymy”- H. Bechlerowej.
Idźmy leśną ścieżką cicho, cichuteńko,
może zobaczymy sarniątko z sarenką.

Może zobaczymy wiewióreczkę małą,
jak wesoło skacze z gałęzi na gałąź.

I niech nikt po lesie nie gwiżdże, nie woła –
może usłyszymy pukanie dzięcioła.

A może zaśpiewa między gałązkami
jakiś leśny ptaszek, którego nie znamy…

I będzie nas witał wesołą piosenką!
Tylko idźmy lasem cicho… cichuteńko…

„JESIEŃ” Joanna Zbierańska
Ten chłód, ten wiatr,
Kasztan co na ziemię spadł,
Grzybów pełen kosz,
Czerwony od kataru nos,.
Opadłe liście z drzew,
Smutniejszy ptaków śpiew.
Więcej pochmurnych dni
i babiego lata nić.
To pora taka, która jest mostem
Od lata do zimy.

„Komar” F. Kobryńczuk
W zoo pewien komar
ogromnie się wzruszył,
gdy spostrzegł, że słoń ma
takie wielkie uszy.

Bo komar nie wiedział,
że słoń cały duży,
bo na uchu siedział,
grzejąc się po burzy.

„Jak krasnal sprzedał tęczę” F. Kobryńczuk
Skrył się krasnal w polu
za krzak dzikiej róży.
Ciągnie tęczę z nieba
po sierpniowej burzy.

Wiezie krasnal tęczę,
głośno strzela z bicza
– Dokąd to tak jedziesz?
– Na targ do Łowicza!

Wraca krasnal z miasta.
Wiatr goni zagonem.
– Co zrobiłeś z tęczą? –
pyta go skowronek.

– Piękne Łowiczanki wyszły na ulicę
i kupiły tęczę. – Na co? Na spódnice!

„Kolczyki” F. Kobryńczuk
Raz jeż do sowy
przyszedł po poradę.
– Jutro o świcie
do miasta jadę.
Chcę kupić żonie
prezent i wierzę,
że mnie doradzisz
mądrze i szczerze.

– Do futer z kolców
są w tym sezonie,
modne kolczyki,
więc kup je żonie!

„Koziołek” F. Kobryńczuk
Rzekł do babuleńki
koziołek w jesieni:
– Zgolę, babciu brodę,
bo chcę się ożenić.
– Oj, nie po kolei
masz, koziołku, w głowie.
Wiesz, co koziołkówna
na to ci odpowie?
– Cóż jest wart koziołek,
który nie ma brody.
Broda koziołkowi
dodaje urody.

„Bajka o kocie na płocie” F. Kobryńczuk
Śmiał się z rybki kot, że tak słabo skacze.
Wskoczył kot na płot, jakżeby inaczej!
W stawie więc rybka schować się chciała,
dała nura do wody, bo kota się bała.
Kot za nią do stawu, futro zmoczył sobie.
Słaby pływak z niego, każdy mu to powie.
Rybka patrząc na kota uśmiecha się czule:
„Piękne twoje futro, całe w śliskim mule.
Zamiast wyśmiewać, zrozum wreszcie kocie,
ja pływam w wodzie, a ty siedź na płocie”.

„Czerwona żaba” F. Kobryńczuk
Janek namalował
zielonkawe słońce
i czerwoną żabę
skaczącą na łące.
Żaba – hyc! – z obrazka.
Prosi pełna żalu:
– Mnie i to słoneczko
odwrotnie pomaluj!
Chcę być na zielono
w mig przemalowana,
żeby łatwiej skryć się
przed wzrokiem bociana.

„Wiewiórka” Michał Jankowiak
Rudy ogon, ząbki długie,
jakiś zwierzak szyszkę skubie.
Wiewióreczka, mała, chuda,
robi w lesie różne cuda.

Po gałązkach skacze zwinnie
i żołędzie zbiera pilnie.
Dziś znalazła orzech młody,
cztery grzyby, dwie jagody.

Patrzy na nią mądra sowa,
gdy do dziupli skrzętnie chowa.
Wszystkie leśne smakołyki,
nawet pędy i patyki.

Ta wiewiórka, ta malutka,
Tańczy w koło wesolutka.
Kitą macha tu i tam,
nawet fruwa, mówię wam.

„Zobaczyła wrona” F. Kobryńczuk
Zobaczyła wrona
zająca i kracze:
– Dlaczego, kolego,
nie chodzisz lecz skaczesz?

– Tyle bruzd jest w polu.
W każdej bruździe woda.
Skaczę, bo futerka
zamoczyć mi szkoda.

„Dary lasu” Magdalena Machnik
Gdy jest las , to śpiewa ptak.
Po drzewach skacze wiewiórka.
Dzięcioł stuka w drzewo i ptaszyna śpiewa.
Pod nogami nam szeleszczą liście suche i złociste .
Na polanie pełno grzybów.
Ten piękny las, tak mi się podoba .
Tyle ślicznych barw wokół się rozpościera .
Kiedy będzie zimno założę sweterek i pójdę na
spacer z moim przyjacielem.
Nazbieram gałązek, kolorowych liści i czerwone
owoce jarzębiny .
Postawie je w klasie w kąciku przyrody,
niech wszyscy zobaczą jakie las dał nam dary .

Ważka” F. Kobryńczuk
– Co tu robisz, ważko,
w skwarze,
na tym nenufarze?
– Ważę!
– A co warzysz?
– Słońca promyk!
– A dla kogo?
– Dla znajomych-
dla niedźwiedzia,
lisa, bobra,
dla koziołka i dla kozy
żeby miały czym się ogrzać
w ciężkie mrozy.

„Skrzaty i wrzos” F. Kobryńczuk
Na polanie stały skrzaty
i chwaliły wrzosu kwiaty:
– Co tam róża! Zapach róży
trzeba wąchać nosem dużym.
Malwa? Też mi kwiatu okaz!
Jest stanowczo za wysoka!
My lubimy kwiatki wrzosu.
A dlaczego? Ot po prostu,
odpowiednie są do nosów
naszych skrzacich
i do wzrostu.

Sowa i wiewiórka F. Kobryńczuk
Sowa śmiała się z wiewiórki,
że ma same rude córki.
– Czy widziałaś kiedyś, sowo
wiewióreczkę fioletową,
lub zieloną, w kropki, w kratkę?
Jeśli mają rudą matkę,
wszystkie muszą być jak ona,
od głowy aż do ogona.
Latem czy w zimowej porze
dobrze jest nam w tym kolorze.

„Jeż” Iwona Sallach
W suchym lesie mieszka jeż
chcesz zobaczyć – to się spiesz!
Pod gromadką liści śpi,
gdy słoneczko złote lśni.
Jabłek nigdy nie zajada
chętnie złapie zaś owada.
I poluje tylko nocą
kiedy gwiazdki! Już migocą.
Gdy nastaje sroga zima
jeżyk drzemkę rozpoczyna.
Budzi się zieloną wiosną
kiedy młode trawki rosną.

„Robaczek” J. Gajda
Szedł ścieżyną pstry robaczek
taki drobny jak ten maczek.
Ej, robaczku, zejdź no z drogi
bo cię zdepczą moje nogi!

Bardzo chciałbym ci ustąpić
możesz wcale w to nie wątpić,
lecz to potrwa – mogę przysiąc
kroczków muszę zrobić z tysiąc!

„Biedroneczka” J. Gajda
Biadoliła biedroneczka
„Gdzieś mi spadła ma kropeczka!
Zawsze siedem kropek miałam,
i mniej nigdy mieć nie chciałam…”

Szuka w trawie i w kałuży
drepcze wszędzie, aż się kurzy.
Jest! Znalazła się kropeczka!
Skryła się pod skrzydełeczka !

„U fryzjera” F. Kobryńczuk
Przyszedł baran do fryzjera.
– Proszę pana, proszę pana,
tak gorąco mi jest teraz.
Czy ostrzyże pan barana?

Migiem poszły w ruch nożyce.
Mistrz baranka pięknie ostrzygł,
a w nagrodę za swą pracę
dostał gęstej wełny koszyk.

„Pajączek” J. Gajda
Pytają mnie czasem ciekawskie dzieci,
czemu tak żmudnie tkam swoje sieci.
Toż to mnie pracy kosztuje wiele
– czy wśród niteczek jest mi weselej?

Więc już odpowiem na te pytania:
sieć to talerzyk mój do śniadania,
na waszym talerzu tkwi mięsny kotlecik,
a w moim tkwią muszki, moje drogie dzieci.

„Sowa” M. Czapliński
Jeszcze tu nie było mowy,
o urokach pięknej sowy,
która to słynie z mądrości,
a żyje w nocnej szarości.

Sowa na myszy poluje,
a swą zwinnością szokuje,
bo jest zbita i dość duża,
w nocy z cienia się wynurza.

I tak biedną małą myszkę
sowa zjadła na zagryzkę,
potem huczy do północy,
życząc wszystkim miłej nocy.

„Jeż” B.Forma
Czy ktoś wierzy, czy nie wierzy,
jestem sobie mały jeżyk.
Bardzo ostre igły moje,
więc nikogo się nie boję.

Często w cieniu sobie siedzę,
jem szkodniki, spulchniam glebę.
Jeżyk bardzo dobrze słyszy,
w nocy umie łowić myszy.

Gdy nadciąga groźna zima,
smacznie w norce spać zaczynam.
Pod pierzyną z suchych liści
pewnie mi się lato przyśni.

„Pan jeżyk” autor nieznany
Pan jeżyk o czym na pewno nie wiecie
Tysiące szpilek nosi na grzbiecie
I na te szpilki chętnie nakłada
Jesienne liście drzemiące w sadach

Po co to robi?
Po pierwsze z liści
Sady starannie chciałby oczyścić
Po drugie: kiedy zima nastanie,
Musi mieć z liści miękkie posłanie.

„O zielonym jeżu” Jan Brzechwa
Pod kasztanem w gęstej trawie,
usnął jeżyk po zabawie.
Właśnie zbudził się i ziewał,
Gdy coś nagle spadło z drzewa,
Za nim drugie, trzecie też…
Miało kolce tak jak jeż.
Spojrzał jeżyk w bok uskoczył,
Przerażony przetarł oczy.
-Patrzę, patrzę i nie wierzę:
czy to jeże, czy nie jeże?
Nie wiedziałem dotąd sam,
Że zielonych braci mam.
Lecz ja w norce mam mieszkanie,
a gdzie one? Na kasztanie!

„Muchomorek” Joanna Wasilewska
Wyrósł w lesie muchomorek
Co kapelusz ma we wzorek.
Gdy się muszki dowiedziały,
To szybciutko przyleciały,
Muchomorku nasz, wybierz jedną z nas,
Potańczymy w koło, będzie nam wesoło.


Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

20 września 2016r. po raz pierwszy w przedszkolu uroczyście
obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka.
Tego dnia społeczność przedszkolna przybyła ubrana na niebiesko
– w kolorze symbolizującym wolność i przyjaźń,
natomiast całe przedszkole jak i jego otoczenie
mieniło się wszystkimi kolorami tęczy w rozwieszonych
proporcach i mnóstwie balonów.
Imprezy rozpoczęły się tuż po śniadaniu, w każdej grupie dzieci bawiły się przy muzyce, brały udział w zabawach
integracyjnych podczas których otrzymywały odznaki
„Super Przedszkolaka”.
W tym dniu odwiedził nas Burmistrz Miasta Sejny, który oprócz życzeń przyniósł dzieciom kolorowe lizaki.
W każdej grupie zapłonęły na tortach jubileuszowe świece.
Sześciolatki poprosiły Pana Burmistrza o zapalenie świecy a panią Dyrektor o pokrojenie tortu.
Dalszy ciąg imprez kontynuowany był w ogrodzie przedszkolnym
po obiedzie.
Dzieci wspólnie z przybyłymi rodzicami bawiły się przy muzyce,
a następnie brały udział we wspólnych grach
i zabawach sportowych, po których dzieci otrzymały drobne prezenty.

Widać było jak dzieci doskonale integrowały się ze sobą
oraz jak wielką radość sprawiała im wspólna zabawa z rodzicami.
Dzień Przedszkolaka dostarczył wielu miłych wrażeń i na pewno wszyscy będziemy go ciepło wspominać.
Już teraz wiemy, że obchody święta dzieci,
czyli ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka
na stałe zagoszczą w harmonogramie imprez przedszkolnych
i będą zawsze pełne niespodzianek.


II Pielgrzymka na Jasną Górę.
W dniach 17-18 sierpnia 2016 r. przedstawiciele całej społeczności przedszkolnej brali udział w II Ogólnopolskiej Pielgrzymce Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej na Jasną Górę. Wśród nich znaleźli się pracownicy przedszkola reprezentujący je jako Poczet Sztandarowy, wychowankowie pełniący rolę „Dziecięcego Pocztu Sztandarowego” wraz z rodzicami oraz dyrektor przedszkola, która jako Prezes Sejneńskiego Okręgu Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej TP JP była współorganizatorką sejneńskiej pielgrzymki. Największy wkład wniósł duchowy przewodnik, świetny inicjator i sprawca wydarzenia ks. Władysław Napiórkowski. Pierwszego dnia w drodze na Jasną Górę zwiedziliśmy godne wspomnienia i polecenia Muzeum Kresowe w Ostrowi Mazowieckiej, której twórcami i właścicielami są Państwo Marzena i Zbigniew Banaszek. Tam też zjedliśmy gorący obiad i zanim udaliśmy się w dalszą drogę wzięliśmy udział w koncercie piosenki patriotycznej a następnie odwiedziliśmy miejscowość Komorowo, gdzie znajduje się niszczejąca „Aleja pomników królów, hetmanów i dowódców Powstania Listopadowego”. Powstała w latach 1920-1930. W Komorowie znajduje się największy pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, przy którym złożyliśmy pamiątkową wiązankę i pozwoliliśmy sobie na chwilę refleksji.
Po przyjeździe do Częstochowy o 20.00 zjedliśmy kolację po której wszyscy udali się na Apel Jasnogórski. W drugim głównym dniu pielgrzymowania dołączył do nas Ks. Prałat Zbigniew Bzdak, Proboszcz Sejneńskiej Parafii, który był pełen uznania dla naszego aktywnego udziału w oficjalnym rozpoczęciu uroczystości, w spotkaniach i odczytach oraz w uroczystym odsłonięciu tablicy pamiątkowej,ufundowanej przez Piłsudczyków jako Wotum Wdzięczności Matce Bożej Jasnogórskiej za wygraną Bitwę Warszawską i Niemeńską. Celebrujący Mszę Świętą Ojciec Rakoczy, wielokrotnie polecał Przenajświętszej Panience- Królowej Polski całą społeczność przedszkolną a w szczególności wszystkich cudowne dzieci uczęszczające do Przedszkola Miejskiego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sejnach, za co jesteśmy Mu bardzo wdzięczni.
Zapraszamy do galerii.


Za chwilkę wakacje!

W czerwcowy dzień 5-letni przyjaciele ziemi z klubu „Tęcza” udały się na wycieczkę autokarową do Nadleśnictwa Żyliny na zielone zajęcia edukacyjne i wspaniałą zabawę.
W upalną niedzielę grupa dzieci 4-letnich miło spędziła czas na pikniku grupowym u pani Eli Stylińskiej-Miszkiel.
Nie potrzebujemy opisywać radości naszych milusińskich, wszystko zobaczycie w galerii zdjęć.


„Moja Mama Jest Kochana, uśmiechnięta wciąż od rana…”
Majowy koncert zorganizowany z okazji Dnia Mamy
odbył się w ogrodzie przedszkolnym w dniu 25 maja 2016 r.
Wśród kolorowych kwiatów i gorących serduszek
dzieci recytowały mamusiom wiersze
i śpiewały piosenki o tym, jak bardzo je kochają.
W darze wszystkie wręczyły Im własnoręcznie wykonane laurki.
Zapraszamy do galerii.


Twórczość plastyczna jest jedną z ważniejszych form działalności dziecka w wieku przedszkolnym. Dzięki plastyce dziecko nie tylko pobudza i wyraża swoje myśli i emocje ale również zaspakaja potrzebę ekspresji. Twórczość dziecięca jest czynnością odruchową, instynktowną i podświadomą. Małe dziecko przeżywa podczas tworzenia radość, zadowolenie, które pobudzają go do dalszej zabawy zarówno formą jak i barwą a widoczne efekty własnej działalności motywują dzieci do dalszych poszukiwań własnej drogi artystycznej. Twórczość realizowana we współpracy z rodziną i przedszkolem scala te środowiska tworząc jeden dobrze działający organizm.

Rodzinny konkurs plastyczny
pt. „Wyczarowane z kamienia”.

W dniu 9. maja 2016 r. dobiegł końca Rodzinny Konkurs Plastyczny: „Wyczarowane z kamienia”. Podsumowanie konkursu na które zaproszeni zostali rodzice wraz z dziećmi nastąpiło następnego dnia.
Celem konkursu było pogłębianie więzi rodzinnych poprzez wspólne wykonanie pracy, której podstawowym tworzywem był kamień.
Dodatkowo chcieliśmy:
– kształcić wrażliwość na piękno polskiej przyrody nieożywionej;
– rozwijać wyobraźnię , wrażliwość i aktywność estetyczną;
– rozwijać uzdolnienia plastyczne dzieci oraz dorosłych;
– pogłębiać przeżycia emocjonalnych we wspólnym twórczym działaniu;
– integrować środowisko rodzinne z przedszkolnym.
Konkurs cieszył się ogromnym powodzeniem. Powstały 42 wspaniałe instalacje przestrzenne o różnorodnych źródłach inspiracji. Komisja powołana do wyłonienia zwycięzców miała bardzo trudne zadanie, gdyż każda z prac to arcydzieło sztuki. Dzieci wraz ze swymi rodzicami prześcigały się w pomysłach, dlatego też wszystkie zgłoszone wytwory sztuki zostały wyróżnione dyplomami i nagrodami. Ponadto przyznano 9 trzecich miejsc, 7 drugich miejsc i aż 6 miejsc pierwszych.
Pokonkursową wystawę żywych kamieni, podziwiać można w głównym holu naszego przedszkola.
Podczas podsumowania konkursu, po wręczeniu nagród uczestnicy malowali polne kamienie, w ten sposób przygotowując pierwszy etap wspólnej kompozycji przestrzeni ogrodu, gdzie zainstalujemy prace konkursowe.


Imieniny Dziadka, Patrona naszego przedszkola, Marszałka Józefa Piłsudskiego – Wielkiego Patrioty,
Pierwszego Honorowego Obywatela Miasta Sejny stały się dla przedszkolaków dniem uroczystym.
Tradycję imienin komendanta rozpoczęli legioniści w 1915 roku, wówczas podarowali mu złoty zegarek z napisem „Kochanemu Komendantowi – korpus oficerski. Obchody dnia imienin Józefa Piłsudskiego były najbardziej spektakularnym wyrazem kultu, jakim otaczano jego osobę w okresie międzywojennym we wszystkich polskich miastach.
Po śmierci Piłsudskiego 12 maja 1935 roku, nadal urządzano jego imieniny składając mu w ten szczególny, uroczysty sposób hołd.
Jako spadkobiercy idei Piłsudskiego powróciliśmy do chlubnej tradycji i 19 marca wdzięczni za wolną Polskę także składamy hołd Marszałkowi, organizując rokrocznie „wielopokoleniowy festiwal piosenki i pieśni patriotycznej”, do którego zapraszamy chętnych w każdym wieku oraz dzieci z całego Powiatu Sejneńskiego.
Uroczystości rozpoczęły się przed ratuszem sejneńskim, gdzie znajduje się tablica ku czci Pierwszego Honorowego Obywatela Miasta Sejny Józefa Piłsudskiego. Zebrały się tam „wnuczęta” marszałka, ich rodzice i dziadkowie, pracownicy przedszkola oraz zaproszeni goście: Arkadiusz Nowalski – Burmistrz Miasta Sejny , Piotr Alszko – Starosta Powiatu Sejneńskiego, przedstawiciele Rady Miasta Sejny przewodniczący Romuald Jakubowski i Zdzisław Rzepiejewski, Związek Piłsudczyków RP TP JP Okręg w Sejnach, Grupa Rekonstrukcyjna 24 Baonu KOP Sejny, przedstawiciele Sejneńskiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, dyrektorzy szkół, młodzież i wielu mieszkańców Sejn. Po wciągnięciu flagi na maszt i złożeniu kwiatów wszyscy udaliśmy się do Ośrodka Kultury w Sejnach aby uczestniczyć we wspólnym śpiewaniu piosenek i pieśni patriotycznych. Najmłodsi wykonawcy obdarowywani byli ulubionymi cukierkami Marszałka – słodkimi landrynkami, które Piłsudski zawsze miał w lewej kieszeni płaszcza i przy nadarzających się okazjach częstował nimi dzieci. Naszych młodych wykonawców cukierkami obdarowywali piłsudczycy z Sejneńskiego Okręgu ZP RP TP JP oraz Koło nr 14 im. Powstańców Sejneńskich Związku Żołnierzy WP przy SG w Sejnach.
Jesteśmy przekonani, że poprzez ulubione dziecięce formy aktywności artystycznej jaką jest nasz festiwal przywracamy zbiorową pamięć o polskich pieśniach patriotycznych, pielęgnujemy nasze dziedzictwo kulturowe, rozwijamy zamiłowanie do śpiewu oraz kształtowanie postaw patriotycznych wśród dzieci i młodzieży.


O Niepodległości inaczej czyli „Pies i wilk”
Korelacje pomiędzy edukacją przedszkolną i nieformalną.
Marzec to miesiąc naszego patrona, każda z nauczycielek planując zajęcia poświęca jeden tydzień tematyce naszego miasta, naszego regionu naszej Ojczyzny i patrona przedszkola. Z okazji imienin marszałka, które nazwaliśmy jak wiele przedszkolaków w całej Polsce „Józefinkami” organizujemy Wielopokoleniowy festiwal piosenki i pieśni historycznej do którego zapraszamy na wspólne śpiewanie wszystkich chętnych mieszkańców Sejn.
W tym roku również w marcu dzięki współpracy przedszkola z Ośrodkiem Pogranicze w Sejnach w dniu 29 lutego 2016r . w ośrodku odbyło się spotkanie w ramach Sejneńskiej Akademii Nauczycieli, w której prócz nauczycieli i wychowawców wszystkich placówek edukacyjnych w Sejnach uczestniczyli zaproszeni goście – przedstawiciele działu edukacyjnego Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, panie Zofia Ogonowska i Monika Marciniak. Zaprezentowały one koncepcję pracy muzeum nad nowoczesnym pojęciem patriotyzmu wśród dzieci i młodzieży.
1 marca zaś przedstawiciele muzeum przeprowadzili w dwóch najstarszych grupach zajęcia edukacyjne, które były bardzo ważne, ponieważ łączyły elementy spektaklu lalkowego i interaktywnych warsztatów i przedstawiały pojęcie niepodległości. Zajęcia przygotowane są w formie teatru w walizce i przeznaczone dla dzieci z najstarszych grup przedszkolnych i wczesnych klas szkoły podstawowej, a osią zajęć jest bajka „Pies i wilk” Jeana de La Fontainea a przeniesiona na grunt literatury polskiej przez Adama Mickiewicza. Dzieci z najstarszych grup były bardzo zainteresowanie wszystkimi rekwizytami, bardzo aktywnie uczestniczyły w warsztatowym spektaklu jak również wykazały się ogromną wiedzą i bogatym słownictwem.
Serdecznie dziękujemy Pani Bożence Szroeder.
Zapraszamy do galerii.


SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM
ZADANIA WYCHOWAWCZE:
– stwarzanie okazji do przeżywania radosnego nastroju oczekiwania
– stworzenie atmosfery wspólnej zabawy
– kształtowanie szacunku do tradycji i obrzędów
– przybliżenie wiedzy o zimie oraz tradycjach i zwyczajach mikołajkowych
– kształtowanie nawyku kulturalnej zabawy
Dzień grudniowy, piękny, bo mikołajkowy
Paczki, paczuszki, woreczki,
papier, sreberka, wstążeczki
z worka czerwonego lalki, misie wystawiają nosy
radują się dzieci, słychać ich wesołe głosy.
Dzięki uprzejmości Pani Dyrektor Ośrodka Kultury wszyscy nasi wychowankowie i Rodzice mogliśmy wspólnie świętować imieninowe spotkanie z Mikołajem na sali widowiskowej ośrodka. Atmosfera była tak gorąca, że trwająca wymiana okien zupełnie nam nie przeszkadzała. Spotkanie z Mikołajem miało jak zwykle odświętny, „czerwony” charakter. Każda grupa dziecięca przygotowała krótki program artystyczny składający się z piosenek, tańców i wierszyków. Wszystkie nasze dzieci z racji tego, że były i są bardzo grzeczne, otrzymały od Mikołaja przeróżne upominki.
Serdecznie dziękujemy rodzicom za doskonałą współpracę, pomoc w zorganizowaniu paczek i wsparcie Mikołaja w ich rozdaniu. Jutro czeka nas kolejny dzień zabawy z Mikołajem a tym czasem zapraszamy do galerii.


Z okazji Narodowego Święta Niepodległości dzieci wzięły aktywny udział w całej uroczystości dumnie prezentując Sztandar Naszego Przedszkola. W poczcie sztandarowym przedszkole prezentowały: Julia Czarniecka, Gabrysia Stankiewicz i Bartosz Milewski. Przedszkole reprezentowali również: pani Elżbieta Stylińska-Miszkiel, Lucyna Waluś i Stanisław Gryguć.
17 listopada zorganizowaliśmy również „Patriotyczny poranek” w przedszkolu, który przygotowały dzieci z V i VI grupy przedszkolnej pod kierunkiem Pań: Jolanty Macianis, Bożeny Luto, Elżbiety Ruszczewskiej i Ani Koncewicz. Mali artyści mieli okazję przedstawić swój montaż słowno-muzyczny dla dzieci, rodziców i zaproszonych gości, – sprzymierzeńców przedszkola. Obecni byli: Starosta Powiatu Sejneńskiego Piotr Alszko, Przewodniczący Rady Miasta Romuald Jakubowski, Barbara Miszkiel – dyrektor Ośrodka Kultury w Sejnach, Grupa Rekonstrukcyjna 24 Baonu KOP „Sejny” oraz przedstawiciele Związku Piłsudczyków RP TPJP okręg w Sejnach. Wszyscy goście nagrodzili występy gromkimi brawami i obdarowali dzieci słodyczami a przewodnicząca Rady Rodziców pani Aneta Milewska wręczyła piękną, w barwach narodowych wiązankę kwiatów. Dzieci chętnie oglądały szable będące częścią umundurowania grupy rekonstrukcyjnej, przymierzały wojskowe czapki a na zakończenie wszyscy ustawili się do wspólnego, pamiątkowego zdjęcia.


Spotkanie z lasem w naszym przedszkolu
„Uczymy miłości do przyrody,
uczymy spostrzegać jej piękno,
cieszyć się nim, podziwiać je
i przestrzegajmy dzieci,
by tego piękna nie niszczyły”
H. Zdzitowiecka
Dnia 29.10.2015r. przedszkole nasze odwiedzili przedstawiciele Nadleśnictwa Płaska w Żylinach.
Celem spotkania było:
– pogłębianie wiadomości na temat ptaków i zwierząt żyjących w środowisku leśnym;
– wykorzystywanie i tworzenie okazji do poznawania rzeczywistości przyrodniczej;
– kształtowanie podstawowych zasad ochrony przyrody;
– uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw, jakie mogą zagrażać środowisku przyrodniczemu ze strony człowieka.
– zapoznanie dzieci z pracą leśnika;
Goście opowiedzieli o swoim podstawowym obowiązku, jakim jest troska o las. Mówili o zwierzętach i ptakach zamieszkujących to miejsce, o ich zwyczajach i potrzebach. Dzieci dowiedziały się, ze człowiek jest gościem w lesie i musi szanować zwyczaje gospodarzy, czyli zwierząt w nim mieszkających. Przedszkolaki przypomniały sobie zasady zachowania się w lesie (m.in. zachowanie ciszy, porządku, unikanie kontaktu z dzikimi zwierzętami). Goście zainteresowali dzieci swoimi opowieściami wykorzystując różne ilustracje, obrazki, eksponaty i naturalne okazy. Na koniec spotkania dzieci otrzymały kolorowanki i plakaty oraz miały możliwość zadawania pytań i ochoczo z tej możliwości skorzystały. Pytania były przeróżne, ale nasi goście na wszystkie cierpliwie odpowiadali. Dzięki temu spotkaniu dzieci poszerzyły wiadomości o lesie i jego mieszkańcach. Lepiej poznały zasady ochrony przyrody i opieki nad zwierzętami i ptakami.
Serdecznie dziękujemy Nadleśnictwu Płaska W Żylinach i jego przedstawicielom za to owocne spotkanie i z niecierpliwością czekamy na kolejne.
Lucyna Matwiejczyk


Mali legioniści w „saloniku Marszałka” w Muzeum Ziemi Sejneńskiej.
W dniu 19 września mali legioniści i legionistki reprezentowały nasze przedszkole podczas sesji historycznej otwierającej obchody 95 Rocznicy Bitwy Niemeńskiej. Sesję prowadzili: Honorowy Obywatel Sejn prof. dr hab. Wiesław Wysocki oraz prof. Krzysztof Nowik. Przedszkolaki powitały zebranych gości pieśnią autorską będącą hymnem przedszkola. Wspólnie z zebranymi zaśpiewali również piosenkę o polskiej ziemi „Płynie Wisła płynie”.
Następnego dnia w niedzielę na głównych obchodach patriotycznej uroczystości w Poczcie Sztandarowym wspólnie z nauczycielami reprezentowały nasze przedszkole.
Dziękujemy serdecznie Dzieciom, Rodzicom i Nauczycielom. (Zapraszamy do galerii)


Uroczyste rozdanie nagród
28 października 2015r. o godz. 15.30
Rodzinny konkurs plastyczny pt. „Kapelusz Pani Jesieni”.
Wykonywanie wspólnej pracy plastycznej dziecka z rodzicami dało okazję do aktywnego spędzania czasu co powodowało wzmocnienie więzi rodzinnych, a następnie integrację środowiska rodzinnego z przedszkolem; kształcenie wrażliwości na piękno polskiej przyrody jesienią; rozwijanie wyobraźni i aktywności plastycznej oraz wrażliwości estetycznej; pogłębianie przeżyć emocjonalnych w twórczym działaniu.
Rodzice chętnie wzięli udział w konkursie, zgłoszono 43 prace – bogato wykonane jesienne kapelusze, kosze, kwiaty, drzewa, barwne obrazki, jeże, nawet jesienny skrzat, jak żywy i cudowny powóz Pani Jesieni.
Komisja powołana do wyłonienia zwycięzców miała bardzo trudne zadanie, ponieważ wszystkie prace były bardzo pomysłowe, wymagały ogromnego zaangażowania i kreatywności dlatego też wszystkie zgłoszone prace zostały wyróżnione dyplomami i upominkami.
Autorami prac są:
Daria Naruszewicz z mamą – grupa 3 – latki
Gabryś Kamiński z mamą – grupa 5-6 – latki „0”
Zosia Ejdulis z bratem i mamą – grupa 4 – latki
Natalia Koneszko z mamą – grupa 5-6 – latki
Hubert Kosakowski z babcią – grupa 3 – latki
Bartek Milewski z mamą – grupa 4 – latki
Maciek Kruszyłowicz z mamą – grupa 5 – latki
Kamila Kubaszewska z rodzicami – 4 – latki
Szymon Polens z mamą – grupa 4- latki
Kacper Radzewicz z rodzicami – grupa 4 – latki
Emilia Czeropska z mamą – grupa – 4 – latki
Kalina Żynda z mamą – grupa 4 – latki
Kacper Janczewski z rodzicami – grupa 4 – latki
Karina i Oskar Staniewicz z rodzicami – grupa 5 – latki
Amelia Kozłowska z rodzicami – grupa 4 – latki „A”
Paweł Siemienkiewicz z mamą – grupa – 3 – latki
Milewska Gaja z mamą – grupa 4 – latki „A”
Maja Tubiszewska z rodzicami – grupa 5-6 -latki
Dominika Stabińska z mamą – grupa 5 latki
Nadia Zubowicz z mamą – grupa 5 – latki
Bartek Czarniecki z tatą – grupa 5 – latki
Julia Czarniecka z mamą – grupa 5 – latki
Agatka Charkiewicz z rodzicami – grupa 5 – latki
Michał Kowalewski z rodzicami – grupa 5 – latki
Damian Połuboczek z mamą – grupa 5-6 latki „0”
Iwo Strękowski z mamą – grupa 5 – latki
Gabrysia Stankiewicz z mamą – grupa 5 – latki
Paweł Myszczyński z mamą – grupa 5-latki
Oliwia Poświatowska z mamą – grupa 5-6 latki „0”
Greta Nowalska z mamą – grupa 4 – latki
Nikola Persjanow z mamą – grupa 5 – latki
Dominik Piertuszkiewocz z mamą – grupa 5-6 latki „0”
Agatka Szkarnulis z rodzicami – grupa 4 – latki
Milena Poszwa z mamą – grupa 5 – latki
Natalia Luty z mamą – grupa 3 – latki
Patrycja Budowicz z mamą – grupa 4 – latki
Karolina Kaufman z rodzicami – grupa 4 – latki „A”
Wioleta Gniazdowska z mamą – grupa 5 – latki
Wiktor Krakowski z mamą – grupa 5-6 – latki
Ola Jasińska z mamą – grupa 3 – latki
Julia Żukowska z mamą – grupa 5-6 – latki
Helena Janculewicz z mamą – grupa 4-latki
Robert Krejpcio z mamą – grupa 4 – latki
Zapraszamy do galerii zdjęć.


Dziecięce Prezentacje Taneczne w Suwałkach

12 czerwca odbyła się w Suwałkach „VI Edycja Dziecięcych Prezentacji Tanecznych”, w której brały udział dzieci z naszego przedszkola, z grupy 5 latków A. Zespół taneczny „Sejneńskie perełki” w składzie: Lena L., Zosia L., Helenka B., Karolina G.,Ala N., Paweł G., Marceli Ż., Kuba G., Radek B., Dominik D. zaprezentował taniec „Kuckucspolka”. Chociaż nie było medali i nagradzanych miejsc dzieci dały z siebie wszystko. Nasz występ został serdecznie przyjęty i nagrodzony gromkimi brawami. Tancerze otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki. Dla dzieci było to wielkie przeżycie, gdyż mogły oglądać popisy swoich rówieśników z innych miast, a także sama podróż busem była bardzo ekscytująca.
Cieszymy się i jesteśmy dumni, że mogliśmy uczestniczyć w takiej imprezie.
T. Polens
Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć w galerii III 5-latków Pani Teresy Polens


„Bez granic”- Międzynarodowy turniej sportowy
Imprezę zorganizowaliśmy w ramach realizowanego od wielu lat międzynarodowego projektu edukacyjnego
„Otwieramy okna na świat” dla dzieci w wieku przedszkolnym z Sejn, Druskiennik i Łoździej.
Konkurencje sportowe: skoki w workach, rzuty do celu, toczenie piłek slalomem, zabawa kelnerska.
w turnieju brały również udział opiekunki oraz dyrektorzy przedszkoli.
Z powodu nieustannych opadów deszczu impreza odbyła się w sali przedszkolnej, co znacznie ograniczyło liczbę uczestników.
każdy zawodnik wygrywają i otrzymuje dyplom super sportowca oraz nagrody rzeczowe.
Celem turnieju było:
– wdrażanie dzieci do czynnego spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu,
– zachęcanie do wysiłku fizycznego sprawiającego dzieciom przyjemność,
-integrację dzieci z Polski i Litwy
– hołdowanie zasadzie fair play.


„EKOstworek”- konkurs plastyczno-techniczny zachęcający do segregacji odpadów.
Rozstrzygnięcie konkursu plastyczno-technicznego organizowanego przez Burmistrza Miasta Sejny pt. „EKOstwrek” miało miejsce 13 maja. Wówczas członkowie komisji odwiedzili przedszkola i szkoły w celu wyłonienia zwycięzców konkursu. Wśród prac wykonanych przez nasze dzieci I miejsce zajął „Ekostworek – odpadowy żarłocz” wykonany przez grupę 5-6 latków pod bacznym okiem pani Bożeny Luto. W dniu 18 maja Arkadiusz Nowalski – Burmistrz Miasta Sejny osobiście wręczył zwycięzcom nagrody a pozostałym uczestnikom pamiątkowe dyplomy. Zapraszamy do galerii.
Wszystkim serdecznie gratulujemy.


Inauguracja Sali Marszałka Józefa Piłsudskiego
12 maja w 80 rocznicę śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego w Muzeum Ziemi Sejneńskiej została otwarta sala pamięci marszałka. Salonik Piłsudskiego jest pełen pamiątek zbieranych latami przez Jana Górala – wielkiego Patriotę i Piłsudczyka honorowego Obywatela Miasta Sejny pana Jana Górala.
Uroczystość uwieńczył koncert patriotyczny przygotowany przez dzieci z naszego Przedszkola im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Zapraszamy do galerii.


I Dziecięcy Festiwal Piosenki i Pieśni Patriotycznej pt: „Mały patriota”
W dniu 19 marca 2015r. odbył się I Dziecięcy Festiwal Piosenki i Pieśni Patriotycznej pt. „Mały patriota”.
Festiwal ten był formą uczczenia pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego, Patrona naszego przedszkola w dniu jego imienin. To właśnie legioniści Marszałka wprowadzili zwyczaj odwiedzania i składania życzeń w dniu imienin swojego wodza. Po jego śmierci zwyczaj ten dalej był pielęgnowany. I dziś jesteśmy dumni, że jak w okresie przedwojennym możemy uczcić pamięć Marszałka Józefa Piłsudskiego, jako I Honorowego Obywatela Miasta Sejny oraz Patrona naszego przedszkola.
Do udziauł zaprosiliśmy dzieci z przedszkoli i ze szkół Powiatu Sejneńskiego. Miło nam było gościć dzieci ze Szkoły Podstawowej w Sejnach, Poćkunach, Gibach i Karolinie.
Przedszkole nasze reprezentowały zespoły ze wszystkich 6-ciu grup.
Głównym celem organizatorów festiwalu było pielęgnowanie patriotyzmu oraz ocalenie od zapomnienia polskich piosenek i pieśni żołnierskich i legionowych wręcz ich propagowanie .
Rangę naszego festiwalu podniosła obecność wielu zaproszonych gości, którzy przybyli do Ośrodka Kultury aby wziąć udział we wspólnym śpiewaniu. Wśród nich zaszczycili nas swoją obecnością Pan: Piotr Alszko, Starosta Powiatu Sejneńskiego, Arkadiusz Nowalski – Burmistrz Miasta Sejny, przedstawiciele kół, związków i stowarzyszeń patriotycznych, nauczyciele – wychowawcy, dyrektorzy, Rodzice i Dziadkowie.
Wszystkim wykonawcom serdecznie gratulujemy a obecnym na widowni gorąco dziękujemy.
Zapraszamy do galerii.

Zmiana wielkości czcionki
Wysoki kontrast