Przedszkole nasze  zakwalifikowało się do udziału w projekcie „Edukacja, promocja i profilaktyka w kierunku zdrowia jamy ustnej skierowana do małych dzieci, ich rodziców, opiekunów i wychowawców”.  Projekt jest dofinansowany przez Szwajcarię w ramach Szwajcarsko –  Polskiego Programu Współpracy. Jego liderem w Polsce jest Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu”.  Jedną z uczelni medycznych partnerujących projektowi jest Uniwersytet medyczny w Białymstoku i to pod jego skrzydłami projekt ten będzie realizowany w przedszkolu.

Celem głównym Projektu jest obniżenie częstotliwości  występowania  próchnicy zębów u dzieci w wieku 0-5 lat.

Cele bezpośrednie Projektu to:

1.       poprawa zdrowia jamy ustnej dzieci w wieku 3-5 lat

2.       wzrost świadomości i utrwalenie prawidłowych nawyków w zakresie higieny jamy ustnej w grupach docelowych.

By osiągnąć zamierzone cele zostaną   podjęte zostaną bezpośrednie działania edukacyjne i profilaktyczne realizowane na rzecz grup docelowych związanych z dziećmi w wieku 3-5 lat (szkolenia dla nauczycieli, dzieci i rodziców realizowane przez edukatorów, wyposażenie dzieci w szczoteczki i pasty do zębów, rozprowadzenie filmu edukacyjnego) oraz pośrednie działania edukacyjne i profilaktyczne (wsparcie rodziców/opiekunów dzieci za pośrednictwem materiałów edukacyjnych i promocyjnych, rozpowszechnienie ulotek, maskotek, pakietów edukacyjnych, objęcie dzieci działaniami przez przeszkolonych nauczycieli i wyposażenie w szczoteczki i pasty), realizowane na rzecz grup docelowych związanych z dziećmi w wieku 3-5 lat.

Korzyści z uczestnictwa w projekcie:

przedszkola – otrzymają nieodpłatnie pakiety materiałów edukacyjnych i pomocy dydaktycznych które pomogą prowadzić atrakcyjne i ciekawe zajęcia dla najmłodszych z zakresu profilaktyki stomatologicznej,

nauczyciele – dowiedzą się jak prowadzić z dziećmi ciekawe zajęcia edukacyjne z zakresu profilaktyki stomatologicznej,

dzieci w wieku 3-5 lat – będą uczestniczyć w ciekawych zajęciach edukacyjnych, za pośrednictwem przedszkola otrzymają również materiały informacyjne, które w formie zabawy będą zachęcać je do dbania o czystość i zdrowie swoich zębów,

rodzice – za pośrednictwem przedszkola otrzymają przystępne i nowoczesne materiały informacyjne, z których dowiedzą się jak powinni dbać o zdrowie zębów swoich dzieci już od najmłodszych lat oraz jak skutecznie kształtować u dzieci prawidłowe nawyki żywieniowe.

UDZIAŁ W PROJEKCIE JEST BEZPŁATNY !

Praktyczne zajęcia już wkrótce.

W dniu 16 listopada  w godzinach od 1100 do 1400 odbędą się zajęcia szkoleniowe z Panią dr hab. nauk medycznych  Magdaleną Wilczyńską- Borawską pracownikiem naukowym Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Zmiana wielkości czcionki
Wysoki kontrast