Realizacja projektu.

Istotą projektu było wspieranie rozwoju dzieci w wieku przedszkolnym. Stwarzając dzieciom możliwości do intensywnego ruchu, rozwinęliśmy w nich niezwykłe możliwości ciała ducha i umysłu. Zajęcia sportowe stanowią uniwersalny środek rozwojowy i wychowawczy. Kształtowały takie cechy jak zdyscyplinowanie odpowiedzialność, opanowanie, podejmowanie inicjatywy , wpłynęły pozytywnie na jego charakter. Wprowadzały dzieci w dobry nastrój i dobre samopoczucie, polepszając jednocześnie stan zdrowia zarówno fizycznego jak i psychicznego.

Podstawowymi formami działalności były zajęcia ruchowe profilaktyczne, zajęcia korekcyjne i ćwiczenia sprawnościowe.
Do realizacji projektu wykorzystano pozyskane w projekcie atrakcyjne sprzęty sportowe takie jak : klocki piankowe, sprzęty sprawnościowe ogrodowe : linarium – walec , pomost z trapem, wieża wspinaczkowa. Przyczyniły się one bezpośrednio do uatrakcyjnienia zajęć sportowych a więc pozytywnie wpływały na psychiczną i umysłową sferę osobowości dziecka, dostarczyły pozytywnych bodźców zachęcających do podejmowania wyzwań ale przede wszystkim dzięki swej różnorodności angażowały wszystkie partie mięśniowe dzieci wpływając na wszechstronny rozwój sprawnościowy.

W projekcie wzięło udział 125 dzieci uczęszczających do przedszkola a skupionych w 5 grupach wiekowych wraz ze swoimi wychowawczyniami – trenerami i biorącymi udział w olimpiadzie rodzicami.

W ramach projektu realizowane były zajęcia sprawnościowe na świeżym powietrzu z wykorzystaniem sprzętu sprawnościowego. W czasie deszczu, bardzo niskiej temperatury powietrza oraz z nadejściem zimy prowadzone były zajęcia korekcyjne w salach zabaw dzieci przy wykorzystaniu zestawu klocków piankowych.
Opisane zajęcia miały cykliczny charakter i odbywały się dwa razy w tygodniu poza zajęciami przedszkolnymi według następującego grafiku:

: 13.00 – 13.30

Grupa V; Grupa IV; Grupa III;
Poniedziałek , czwartek w godzinach 14.30 – 15.00
Grupa II, Grupa I

W ramach projektu w dniu 25 listopada 2016r. odbyła się jesienna olimpiada pod hasłem „Sprawny przedszkolak”.
Dostarczyła dzieciom w międzygrupowych konkurencjach wiele radości, wzmocniła więzi społeczne ze swoją grupą. Rozwinęła osobowe indywidualne cechy przywódcze, odwagę, podporządkowanie regułom i zasadom oraz dyscyplinę i zdrową rywalizację sportową. Czynnie wpłynęła na rozwój sprawności fizycznej i odporności psychicznej uczestników. Wykorzystane podczas olimpiady koszulki – t-shirty odróżniające poszczególne zespoły wzmocniły pozytywne reakcje emocjonalne motywujące do współpracy w zespole i zwiększały utożsamianie się z grupą rówieśniczą. Wszyscy uczestnicy olimpiady – zwycięzcy nagrodzeni zostali dyplomami. Po powrocie do przedszkola na sportowców czekał posiłek „regenerujący” – sok marchwiowo-brzoskwiniowy, kanapeczki wykonane ze zdrowej żywności oraz słodki deser.

Wykonywane w ramach projektu zajęcia dokumentowane były w „dzienniku zajęć” przez realizatorki projektu- nauczycielki przedszkola. ( kopia w załączeniu). Zdjęcia przedstawiające radosne dzieciaki w trakcie zabaw sprawnościowych oraz zmagania olimpijskie oglądać można w „galerii” na stronie internetowej przedszkola „Akademia zdrowego malucha”.

Zabawy zaplanowane w naszym projekcie stymulowały pamięć i wyobraźnię, kształtowały prawidłową postawę ciała, rozwijały motorykę i koordynację ruchów. Dzięki tego rodzaju zabawom wykształciła się u dziecka estetyka ruchów, poczucie piękna i harmonii. Wyzwoliła radość i uśmiech, rozładowała napięcie.
Dzieci realizowały w zabawach ruchowych swoje pomysły, wykorzystywały doświadczenia, odnajdywały sposoby wyrażania emocji i aktywności ruchowej, miały okazję do sprawdzenia swoich możliwości w tym zakresie.

Planujemy, że realizacja projektu „Akademia zdrowego malucha” opartego na programie profilaktycznym edukacji zdrowotnej o tej samej nazwie swoją kontynuację będzie miała w okresie wiosenno-letnim.

Zmiana wielkości czcionki
Wysoki kontrast